Nikołaj i Bibigul

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-693-7
Pistacia

Nikołaj Mienszykow, zamożny rosyjski biznesmen w wieku średnim, rozdarty między Moskwą i Paryżem, otrzymuje osobliwy prezent urodzinowy: list od dawno zmarłego przodka z informacją o czekającym na niego skarbie. Wyrusza do Ałmaty w Kazachstanie - miasta swojego dzieciństwa. Podróż okazuje się twardą konfrontacją z rzeczywistością: zmienili się ludzie, obce stały się miejsca, trudno odnaleźć nawet grób dziadków, a rodzinnej kamienicy broni przed rozbiórką wariatka. Duma dawnego kolonizatora miesza się w Nikołaju z rozgoryczeniem i poczuciem wszechogarniającej straty. A to dopiero początek wyprawy śladami przodków. W pechowych dla siebie okolicznościach spotyka Bibigul - młodą kobietę, która proponuje mu niebezpieczną grę...
W Nikołaju i Bibigul pierwszorzędna intryga przygodowa sąsiaduje z celnymi obserwacjami reportażowymi i opisami egzotycznego kraju. Strelnikoff, autor bestsellerowego Ruskiego miesiąca, tym razem walczy ze stereotypem Rosjanina i Kazacha, wprowadzając czytelnika w postkolonialną rzeczywistość pogranicza Europy i Azji.

[opis wydawcy]

Ferula | 2015-02-11

Epilog. A może prolog.

Dawno, dawno temu żył sobie mężczyzna. Zakochany mężczyzna. Przez tę miłość popełniał błędy i zbrodnie, ale dzięki niej wiele zyskał. O tym wszystkim zdążył napisać w liście, przekazywanym pokoleniom w tajemniczej skrzynce.
Po latach to Nikołaj ma ją odszukać i odkryć ukryty w niej skarb. Ta wyprawa okazuje się być na w pół oniryczną, hipnotyzującą podróżą przez kraj swoich przodków i w głąb samego siebie. Widziana z kilku perspektyw: samego Nikołaja i tych, których mija po drodze, staje się osobistym rozliczeniem nieodrodnego syna Związku Radzieckiego i odkrywaniem historii rodzinnych związków.

Degamisz | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Dmitrij Strelnikoff - Rosjanin mieszkający w Polsce - popełnił swego czasu jedną z największych jak dla mnie literackich niespodzianek jaką była powieść "Ruski miesiąc". Nagle okazało się, że w niezwykle inteligentny i bardzo dowcipny sposób Rosjanin potrafi opisać Polaków, ich mentalność, przywary i zalety zestawiając je z mentalnością swoją i swoich rodaków. Dawno nie czytałem tak zabawnej, lekkiej ale inteligentnie napisanej powieści.
Tym chętniej zabrałem się za inną jego powieść. "Nikołaj i Bibigul" zaczyna się bardzo dobrze - znowu mamy do czynienia ze świetnym poczuciem humoru autora ale potem zaczyna gdzieś to zanikać ustępując miejsca historii, w której nie do końca wiadomo co jest czym. Dostajemy sporą dawkę czegoś na kształt magii, mistycyzmu, fantastyki, snu na jawie, omamów, a wszystko to wciśnięte w historię przygodową z elementami reportażu. Z jednej strony daje to ciekawy efekt, czytelnik zaczyna się zastanawiać co jeszcze czeka Nikołaja, co nowego wykombinuje autor...

| 2014-12-08
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Nikołaj Mienszykow wydawałoby się, ma wszystko - pieniądze, mieszkanie w Moskwie i Paryżu otaczają go piękne kobiety lecz w rzeczywistości jest samotnym, poszukującym własnej tożsamości i przynależności człowiekiem. Pewnego dnia , z różnych przyczyn, wybiera się w podróż do miejsca swojego dzieciństwa – Ałmaty w Kazachstanie. Ta podróż, w której rzeczywistość przeplata się z wątkami magii i surrealizmu, pozwoli mu odkryć co jest dla niego najważniejsze i gdzie jest jego miejsce na ziemi. Według mnie bardzo dobra książka i z pewnością sięgnę po inne pozycje tego autora.

Magdalena | 2016-12-02
Na półkach: W 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Rosyjscy pisarze mają w sobie coś, co sprawia, że od ich powieści ciężko jest się oderwać. Tak jest również w przypadku autora tej książki, który nazywa się Dmitrij Strelnikoff i mieszka w Polsce.

Opowieść "Nikołaj i Bibigul" przenosi nas w historię Rosjanina, który chcąc znaleźć skarb zapuszcza się w głąb swojej duszy.

Książka jest pełna metafor, ale mimo to czyta się ją niezwykle szybko i lekko. Ma w sobie dużą dawkę humoru. I historię, historię, która przenosi nas w świat pełen magii, mistycyzmu, fantastyki. Historia jest połączeniem świata rzeczywistego z abstrakcyjnym.

Jest to przyjemna powieść o Nikołaju - Rosjaninie, który można by rzec, że posiada wszystko, a pomimo tego szukał skarbu.

Język powieści jest specyficzny. Nie każdemu może odpowiadać. Mi się jednak podobał. Szybko wciągnęłam się w akcje,a każde nierzeczywiste wydarzenie sprawiało, iż jeszcze bardziej książka mi się podobała i sprawiała, iż ciężko było mi się od niej oderwać.

Głównym bohaterem powieści...

Muminka | 2013-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Pozytywne zakręcona powieść. Opisuje losy rosyjskiego biznesmena Nikołaja Mienszykowa, który parę lat po rozpadzie ZSRR wybiera się do kraju rodzinnego- Kazachstanu. po drodze przeżywa niesamowite przygody, w samolocie poznaje śliczną stewardessę, potem zostaje wplątany w afery i bójki, gdyby nie para aniołów opiekuńczych- tytułowej Bibigul i jej brata nie wiadomo jak by się mogły skończyć jego perypetie. OKAZUJE SIĘ, że jego dziadek ukrył gdzieś skarb, a mapę jak do niego dotrzeć zamurował w ścianie. Nikołaj czuje się na siłach by odzyskać stracone dziedzictwo i wyrusza na poszukiwanie "złotego runa". Czuwa nad nim książęca para - tytułowa Bibigul, myślę że to istoty z innych czasów cudem przeniesione do współczesności.
Lekkie pióro, nietuzinkowa fabuła, ciekawy pomysł, różne perturbacje plus tradycja rosyjskiego powieściopisarstwa sprawiają, że mogę polecić tę pozycję. Widzę, że mój ulubiony żyjący Rosjanin doskonale radzi sobie z pisarskim warsztatem i niełatwym językiem polskim.

Michał | 2011-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

O tak, potrzebowałem takiej prozy po tych wszystkich reportażach, wspomnieniach, felietonach etc. ... Świetna odskocznia od literatury faktu.

Czytało się lekko i przyjemnie, a zarazem książka wciągała i nie pozwalała się odstawić. Podobała mi się zwłaszcza wielopoziomowość danego wątku - Autor niektóre wydarzenia przedstawiał z perspektywy różnych bohaterów w różnych momentach toczonej akcji. Były momenty, gdy gubiłem wątek, ale szybko to można było nadrobić. A sama wyprawa w głąb siebie zmusza do refleksji.

Rosyjska literatura ma w sobie coś wyjątkowego - styl pisania, postaci bohaterów, fabuła... Ta książka śmiało może być ambasadorem tej literatury w świecie.

mircia | 2016-08-07
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Ciekawy początek, interesujące zakończenie i środek zawierający dużą dawkę "dziwności". Całkiem ciekawa książka, szybko się czyta. Cieszę się, że mogłam przeczytać książkę osadzoną częściowo w Kazachstanie, bo nieczęsto mam taką okazję.

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015