Nazista i fryzjer

Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Der Nazi & der Friseur
powieść niemiecka, Izrael

Przewrotna powieść o naziście, który ukrywa się w Izraelu pracując jako fryzjer. W Bejt Dawid, niedaleko Tel-Awiwu, fryzjer Icek Finkelstein pracuje w salonie Szmuela Szmulewicza. Namydlając klientów wygłasza płomienne syjonistyczne mowy, jako terrorysta walczy z Anglikami okupującymi Palestynę, a w 1948 roku jako żołnierz armii izraelskiej — z Arabami. Zostaje nawet okrzyknięty bohaterem...

W Bejt Dawid, niedaleko Tel-Awiwu, fryzjer Icek Finkelstein pracuje w salonie Szmuela Szmulewicza. Namydlając klientów wygłasza płomienne syjonistyczne mowy, jako terrorysta walczy z Anglikami okupującymi Palestynę, a w 1948 roku jako żołnierz armii izraelskiej — z Arabami. Zostaje nawet okrzyknięty bohaterem narodowym: "Juda Machabeusz zmartwychwstał!" Ale Icek Finkelstein wcale nie jest Żydem… To w rzeczywistości Maks Schulz, były oberscharführer SS i zbrodniarz wojenny, który uciekając przed sprawiedliwością ukrywa się w miejscu, gdzie nikt nie będzie go szukać.

Nazista i fryzjer to szokująca, pełna drastycznych scen, ale i prowadzona w gawędziarskim stylu opowieść o Holocauście. Powaga i groza czasu wojny łączy się tu z groteską, a głęboka refleksja nad złem z rubasznym humorem. Dzieło Hilsenratha można porównać jedynie do Blaszanego bębenka Grassa i Łaskawych Littella.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

grzegorzowa | 2011-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

Książki poruszające temat II wojny światowej są dla mnie niezwykle ważne. Bardzo lubię po nie sięgać, chociaż... często wywołują one u mnie oburzenie i niedowierzanie. Zazwyczaj wybieram te, które przedstawiają Holocaust i eksterminację Żydów. Zazwyczaj także "stoję" po stronie ofiary, tzn. oczami ofiary "oglądam" wojenną rzeczywistość - przeżywam historię, której tak naprawdę nigdy nie chciałabym przeżyć. Jak dotąd, nie miałam okazji poznania historii II wojny światowej z punktu widzenia kata i oprawcy. Nie czytałam żadnych wspomnień ani pamiętników tych, którzy zabijali i niszczyli w imię... czystości rasy. "Nazista i fryzjer" jest więc moim pierwszym niemieckim - że tak to określę - spojrzeniem na wojnę i na Żydów.

Bohater powieści Edgara Hilsenratha nazywa się Maks Schulz i jest Niemcem. Czystym rasowo, chociaż... swym wyglądem przypomina raczej Żyda. Maks ma defekt mózgu jednak udaje mu się skończyć szkołę, w czym zresztą niemały udział ma jego najlepszy przyjaciel Icek...

porządekalfabetyczny | 2011-09-25
Przeczytana: 21 września 2011

Dawno, dawno temu... ale zacznijmy od końca.

Kilka dni temu przeczytałam w Wyborczej, że w bibliotekach amerykańskich nie ma Koszmarnego Karolka. Moja siostra skomentowała to krótko: ta książka jest ironiczna, to dla nich za trudne. Od siebie dodam: ta książka jest niewygodna, bo prawdziwie koszmarni w tej książce są rodzice Karolka i jego podejrzanie doskonały brat.

Z tej samej notki dowiedziałam się,że rodzice nie życzą sobie także, żeby ich dzieci miały dostęp do 'Norwegian Wood', ze względu na zbyt odważne sceny erotyczne.

Dorzućmy do tego jeszcze wiadomość sprzed kilku lat, kiedy to '1984' została uznana za 'zbyt ponurą' powieść, by omawiać ją w szkole.

Czy to możliwe, że mówimy o tym samym kraju, w którym wydano 'Nazistę i fryzjera', kiedy wydawnictwa niemieckie nie były na to jeszcze gotowe, a Niemcy byli na etapie fantastycznie opisanych w powieści mieszkańców hotelu 'Vaterland'?? Tak, ale to było dawno,...

Słowianka | 2012-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 stycznia 2012

SPOWIEDŹ LUDZKIEGO KAMELEONA
Maks Schulz alias Icek Finkelstein od wczesnego dzieciństwa starał się jak najlepiej dopasować do zaistniałej sytuacji, momentalnie reagując na zmieniające się tendencje społeczne i polityczne.
Już jako niemowlę ze spokojem znosił analne gwałty dokonywane przez kochanka matki, polskiego fryzjera, w myśl zasady, że lepiej mieć mieszkanie w piwnicy i jednego ojczyma niż być bezdomnym i mieć pięciu domniemanych ojców.
W wieku szkolnym odkrył, że „dobre życie” jest po drugiej stronie ulicy w kamienicy i salonie fryzjerskim należącym do żydowskiej rodziny Finkelsteinów. Idolem jego dziecięcych i młodzieńczych lat stał się Icek, wrażliwy żydowski chłopiec myśliciel i poeta, przyszły spadkobierca rodzinnego interesu. Maks robił wszystko aby dorównać swemu bóstwu, łącznie z nauką języka jidysz, udziałem w modlitwach w synagodze jak również nauką fryzjerskiego rzemiosła.
Na drodze do osiągnięcia przez Maksa „małomiasteczkowej nirwany” stanęła wielka...

ZielonaCytryna | 2011-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Recenzyjnie pozostaję w sferze książek trudnych. Najpierw gejowsko-moherowy Berek, teraz żydowsko-nazistowski Nazista i Fryzjer.
Maks Schulz zdawał się być normalnym niemieckim chłopcem, który z normalnością w rzeczywistości miał niewiele wspólnego. Był synem Minny Schulz, otyłej kobiety o chudych nogach i... cóż, kandydatów na ojca miał pięciu. Pięciu czysto aryjskich, o czym nie omieszkał się na wstępie poinformować. Wychowywał go jednak fryzjer Anton Slavitzki.
O dzieciństwie Maksa trudno z książki wyłuskać cokolwiek pewnego. On sam opowiada, że pamięta, jak mając zaledwie siedem tygodni został zgwałcony przez Slavitzkiego, wskutek czego rzekomo doznał defektu mózgu, którym to tłumaczył się później wielokrotnie przy najróżniejszych okazjach. Sam siebie opisuje wprost - syn dziwki, pasierb gwałciciela dziwki, naznaczony defektem mózgu dręczyciel szczurów. Wyglądał jak „stereotypowy Żyd”: miał czarne włosy, haczykowaty nos, grube wargi, popsute zęby i żabie oczy. ...

Małgorzata | 2015-03-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka dobra. Raczej czyta sie ją dla jej przesłania, niż dla przyjemności, bo nie jest napisana językim, który czyta się łatwo i przyjemnie.
Narrator śmieje się z tego, z jaką łatwością przechodzimy z roli do roli i stajemy się innymi ludźmi, wcześniej głosząc zupełnie inne idee. Przynajmniej ja tak to odebrałam :)
Książka daje trochę do myślenia nad sobą samym - wykorzystuje bardzo jaskarwy przykład nazisty i Żyda, żeby pokazać, jak łatwo ludziom przychodzi wtopiać się w nowe otoczenie i zmieniać poglądy. Trochę przez śmiech, a trochę też przez gorzki komentarz do przerysowanej, jaskrawej sytuacji opisanej w prześmiewczy sposób.
Książkę polecam - do przeczytania, i do przemyślenia zawartości nie napisanej wprost :)

nikozja | 2012-07-06
Przeczytana: lipiec 2012

Książkę czyta się szybko, dziwi mnie tylko, że autor (moim zdaniem) kompletnie położył naprawdę dobry temat. Kupując książkę liczyłam, że wymusi ona na mnie jakąś głębszą refleksję, a w ostateczności pozostawiła zawód i pewien niesmak. Miało być groteskowo i z czarnym humorem. I było. Szkoda tylko, że czytając utwór miałam wrażenie, że pisała go osoba od niechcenia, żeby tylko zabić czas. Takie jest moje zdanie chociaż nie odradzam przeczytania tej pozycji. Po prostu nie mogłam się wczuć w ten dziwnie wykreowany świat i chyba ostatecznie to do końca nie wiem dlaczego.

Ela | 2012-02-26
Przeczytana: 10 marca 2012

Dziwna książka. Życie głównego bohatera - tytułowego nazisty i fryzjera - jest prawdziwą sinusoidą! Początkowo daje się nam on poznać jako serdeczny przyjaciel Żydów, by później zamienić się w gorliwego nazistę, SS-mana, ludobójcę, który to ostatecznie przyjmuję cudzą - a żeby było jeszcze ciekawiej - żydowską tożsamość, by uniknąć kary za popełnione zbrodnie i zbiec do Palestyny...

Jak już napisałam, książka jest dziwna.

| 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, 05. 2014
Przeczytana: 28 maja 2014

Chociaż fabuła książki jest bardzo kontrowersyjna, czyta się ją jednym tchem. Niemiec - ludobójca, aby przeżyć czasy powojenne, podaje się za przyjaciela z dzieciństwa- Żyda.
Książka miejscami jest wulgarna.

Paweł | 2015-02-02

Piękna inaczej. Jestem wielkim miłośnikiem historii II wojny światowej, ale takiej książki się po prostu nie spodziewałem. Polecam

MSMSMSMSMS | 2012-09-03

Świetne, polecam wszystkim.