Chłopak z Birmy

Wydawnictwo: Rebis
Burma Boy
978-83-7510-180-5
wojna, Birma, Mjanmar

Zwarta i bezpretensjonalna, pierwsza powieść, która odmalowuje losy czarnych żołnierzy z Afryki w drugiej wojnie światowej. Zima roku 1944. Przed paroma miesiącami w rodzinnym afrykańskim miasteczku Ali Banan uczył się fachu kowala. Teraz z karabinem przemierza Birmę. Jest żołnierzem armii brytyjskiej. Ma czterna­ście lat. Jego drużyna operuje w dżungli, daleko za linią frontu - na...

Zima roku 1944. Przed paroma miesiącami w rodzinnym afrykańskim miasteczku Ali Banan uczył się fachu kowala. Teraz z karabinem przemierza Birmę. Jest żołnierzem armii brytyjskiej. Ma czterna­ście lat. Jego drużyna operuje w dżungli, daleko za linią frontu - na zdradziec­kim terytorium, w którym równie łatwo o kulę japońskiego snajpera jak o chorobę. Walczący na obcym kontynencie półżywi z wyczerpania afrykańscy żołnierze nie tracą jednak ducha.

To powieść o ludziach, którzy stworzyli legendę czinditów: walczącej w Indiach wielonarodowej brytyjskiej formacji specjalnej. Na żywy opis jej straszliwych zmagań składają się szaleństwo, poświęcenie i czarny humor. A także wzru­sza­ją­ca hi­storia chłopaka, który przeżył to wszystko, by stać się męż­czyzną.

| 2014-10-13

Główny wątek książki to opowieść o losach czarnoskórego żołnierza walczącego na frontach II wojny światowej w Azji. Obserwujemy drogę jaką przechodzi rekrut z Czarnej Afryki, który poprzez Indie trafia na bagniste tereny Azji południowo-wschodniej. Poznajemy kierujące nim motywy ale także wojenne paradoksy i całkowite przypadki, decydujące o jego losie. Towarzyszymy mu gdy znajduje się w samym centrum działań wojennych, rozgrywających się w azjatyckiej puszczy, gdy walczy o przetrwanie: z wrogiem, ze strachem, z przyrodą.
Cechą charakterystyczną książki jest suchy, skondensowany styl, co dla jednych jest zaletą, a dla innych wadą. Dla mnie to drugie, bo język ten obdziera akcję z emocji, zamieniając ją w relację, trochę jakby "z boku". Ale jednocześnie ten suchy ton wzmaga wiarygodność opowiadania i dobrze się czyta.
Dla mnie największą wartością książki jest ukazywanie absurdów i przypadkowości, które towarzyszą każdej chyba wojnie. Taka chłodna ironia, która przebija się ze...

Średnio mi się przypadła mi do gustu książka, dużo absurdu, terroru i zła było w tej opowieści, historia opowiada o chłopaku z Birmy który z chłopca stał się żołnierzem.
Przejmująca, wzruszająca książka wypadła słabo jak dla mnie

Agnieszka | 2015-02-14
Przeczytana: 03 lutego 2015

To opowieść o pewnym mało znanym epizodzie z czasów II wojny światowej. O Nigeryjczykach w Birmie walczących w imię króla Jerzego. Bandele pisze lekko, precyzyjnie, bez ostentacji i tanich wzruszeń. Rytm tej opowieści przypomina przygodowe historie z czasów dzieciństwa, Juliusza Verne, albo Henryka Sienkiewicza i dostajemy to zestawione z okrutną rzeczywistością i tym czarnym, nasiąkniętym zdziwieniem i rozpaczą humorem, znanym tak dobrze z Paragrafu 22. Te kilka stron na których pojawia się generał Wingate jest po prostu genialne. Dawno nie widziałam w literaturze równie charyzmatycznej postaci.
Bardzo dobra rzecz. Niesłusznie niskie oceny na LC.
Mam nadzieję, że któreś wydawnictwo podejmie ryzyko i doczekamy innych książek Bandele po polsku.

emsi | 2013-07-02

Nie czytałem książek których akcja toczy się podczas II Wojny Światowej a szczególnie w jakieś Birmie. Po przeczytaniu tej książki myślę że to był błąd. Autor w większości tekstu nawiązuje do wspomnień i różnic kulturowych żołnierzy. Jedynym minusem był brak(dokładnego) wyjaśnienia stopni wojskowych afrykańskiego oddziału.

Pani_Uporządkowana | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tak zimną korespondencją tego co wydarzyło się na wojnie. Wszelkie odczucia bohaterów zostały zamaskowane przez zimny, irytujący i nudny opis pustych faktów. Bohaterowie wydawali się bezmyślnymi pacynkami, nie odczuwającymi strachu, głodu ani zimna. Tytułowy ,,chłopak z Birmy" wydawał się postacią tak fałszywą i nieautentyczną, że jedyną pociechą było to jak rzadko o nim wspominano. Cała historia zamazała się wśród nazwisk i stopni wojskowych, których nie sposób było spamiętać.

Magdalena | 2016-09-26

Jest to powieść o wojnie. Powieść o tym jak każdy człowiek musi walczyć, przede wszystkim z samym sobą, aby ją przetrwać.

hanys13 | 2013-07-27

Ciekawe spojrzenie na mało znany epizod II wojny światowej oczyma chłopca który stał się szybciej żołnierzem niż meżczyzną. Nie

książek: 1920
Vinga | 2016-11-29