Święta księga cholernego Proutto

83-907482-2-3
bogowie, wiara, humor
satyra
donn

Bóg Zoasów, pozbawiony swoich Zoasów (na własne zresztą życzenie), musi pocieszyć się jedynym ocalałym wyznawcą, sceptykiem Proutto. Sceptyk Proutto, jako jedyny ocalały, natychmiast przestaje być sceptyczny. A Bóg, zwany przezeń Gisou, doskonale potrafi to wykorzystać. Obu protagonistom nie brakuje zresztą inwencji i wyobraźni. Żyją więc sobie sami na wyspie, jak Robinson i Piętaszek, hołubiąc swój szczególny związek.

Mieczysław | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Ciekawa krótka książeczka. Cały Topor. Przeczytać warto i przemyśleć to i owo.

Serenity | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 23 listopada 2014

Opowiadanie siecze deszczem pytań:
- jak bardzo można dać się upokarzać w imię wiary ?
- kim byłby Bóg bez swoich wyznawców ?
- kto komu jest bardziej potrzebny: Bóg wyznawcom, czy odwrotnie ?
...
Topor na ostro i bez pardonu. Warto przeczytać.

miszella102 | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Naprawdę nie miałam pomysłu, jak ocenić tę książkę.
Bo była to najbardziej pokręcona, dziwna i posrana historia, jaką kiedykolwiek zdarzyło mi się przeczytać.
Podrzucił mi ją mój tata (patrzcie, czego on uczy swoją jedyną córkę).
Początek mocno mnie zaintrygował, na pierwszych stronach było śmiesznie.
Potem zaczęło się robić trochę dziwnie, mniej więcej w momencie, gdy zaczęto rozmawiać o odchodach.
Następnie (mówię w dużym skrócie, bo nie mam ochoty streszczać tu całej książki) pojawiła się Aba. A mój mózg gdzieś wyparował.
Pomińmy te wszystkie chore pomysły naszego boga, jego sadystyczne upodobania i... ekhm, inne rzeczy.
Bo pod tym wszystkim autor świetnie obrazuje, choć w nieco satyrycznej postaci, zaślepionych wiarą fanatyków religijnych oraz władcę, który zaczyna zauważać, że poświęcił się dla swoich niewolników, bo pomimo tego, że uprzykrza im życie na wszelkie możliwe sposoby, to oni również na pewien sposób go zniewolili - zajmując wszystkie jego myśli.
Podoba mi się taka...

Bacha85 | 2013-07-29
Przeczytana: lipiec 2013

Historia o tym, że mając niewolników, niewolimy się sami, nawet wtedy, gdy nie ponosimy za nich żadnej odpowiedzialności. Książka o fanatyzmie, o ślepej wierze w coś, czego nie potrafimy zrozumieć.
Mocna rzecz i jak zawsze u Topora- dobra!

Kramer | 2014-01-27
Przeczytana: 05 grudnia 2011

Ta książka nie poddaje się szufladkowaniu. Ni to satyra, ni rozprawa, sporo humoru i ironii, nieco drwiny, a między tym kilka myśli na temat: jak wierzymy? Nie: w co, ale właśnie: jak.

sfizo | 2014-02-05
Przeczytana: 11 lutego 2014