Jesień w Pekinie

Wydawnictwo: Siedmioróg
L'Automne à Pékin
9788385193975
estr

„Jesień w Pekinie” jest uważana za największe osiągnięcie pisarza i na stałe weszła już do klasyki „czarnego humoru”. Ta historia budowania kolei na... pustyni! aż roi się od błyskotliwych gier słownych, nieoczekiwanych skojarzeń i wysublimowanych aluzji.

[C&T, 1996]

Voudini | 2017-03-04

Rzadko odnawiam młodzieńcze fascynacje, bo kończy się to zazwyczaj zawodem; na szczęście w przypadku tak oryginalnej książki jak „Jesień w Pekinie” zawód był mało prawdopodobny.
Złota pora roku w Północnej Stolicy jest podobno wyjątkowo piękna. Za czasów Kubilaj-chana urodę tę podkreślała mająca zaspokoić ambicje władcy imponująca architektura, której tradycję mało godnie kontynuują współczesne wieżowce mieszkalne i nieubłagany smog.
Wszystko to nie ma oczywiście najmniejszego związku z treścią powieści Viana. Bo „Jesień w Pekinie” to zabójczy ładunek absurdalnego humoru i groteskowych wydarzeń. Z pewnością ciężko to było przetłumaczyć i zdecydowanie trudno to w całości zrozumieć. Łatwo wywołany śmiech powierzchowny powinien być bowiem dla czytelnika jedynie bodźcem do poszukiwania powodów dla śmiechu głębszego, do przedzierania się przez labirynt nawiązań i ukrytych myśli.
Czego tu nie ma? Jest prztyczek pod adresem kolonializmu, kpina z biurokracji, szarganie ustalonych...

książek: 1995
Gosia | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 listopada 2013

Jest to moje pierwsze spotkanie z prozą Borisa Viana i z prozą surrealistyczną w ogóle. Jestem w tym trochę zagubiona. Na pewno nie będzie to mój ulubiony typ prozy.
Książka opisuje perypetie całkowicie niepotrzebnego i utopijnego projektu budowy linii kolejowej na pustyni. Mnóstwo tu absurdalnych dialogów, skojarzeń i dziwnych wytworów wyobraźni autora, które czasami są naprawdę śmieszne, czasem absurdalne lub stanowią iście czarny humor. Myślę, że kiedyś jeszcze sięgnę po inną książkę z tego rejonu, np J.Carolla czy Murakamiego. Teraz już wiem czego mniej więcej oczekiwać.

Ferula | 2014-07-12

"Tylko od czasu do czasu wtrącę gdzieś jeszcze taki dyndz-michałek, bo to się już robi cholernie nudne."

Boris Vian to autor całkowicie mi nieznany i sięgając pierwszy raz po jego książkę, nie wiedziałam do końca czego należy się spodziewać. W dodatku, gdy spojrzy się na słitaśną buźkę Audrey Tautou, na okładce "Piany dni", mimowolnie na myśl przychodzą romantyczne baśnie dla dorosłych. A tu... niespodzianka!

"[...] nie sposób jest przewidzieć ani tym bardziej wyobrazić sobie wszystkiego, co może się zdarzyć. [...] można bowiem przyjąć każde dowolne rozwiązanie. "

Do miejsca zwanego Egzopotamią, w odległości iluś tam szmatów drogi od znanych rejonów, bezkresnej i tajemniczej pustyni, przybywają nowi mieszkańcy. Jedni przypadkiem wsiądą do niewłaściwego autobusu miejskiego, drudzy za karę i w ramach pokuty, a inni zwabieni podejrzanymi kontraktami i wiedzeni obowiązkami służbowymi. I oczywiście archeolodzy coś tam poszukujący w piachu. Barwne typy, podejrzane, szurnięte i...

Kaliber48 | 2014-06-29

Napisanie tych kilku słów chodziło za mną od momentu gdy "odkryłem" LC (dzięki Ci za to piko!) I wreszcie dzisiaj mnie naszło...

A książka? Od czapy! I niesamowici bohaterowie (wymieniam tylko co poniektórych):
- ksiądz szalony dający sobie dyspensy;
- profesor Zjadłjadł leczący krzesła;
- archeolog Atanagoras rozwalający odkryte znaleziska tylko po to, by je upchać w pojemnikach;
- inżynier Dode z szaloną ideą budowy kolei przez pustynię, bo dzięki temu, że brak będzie pasażerów obniżą się koszty eksploatacji, a z kolei tenże brak pasażerów zmniejszy dewastację taboru;
- i... uciekający autobus, który odjechał przed czasem:)

I taka jest cała książka. Odlotowi bohaterowie, absurd goni absurd, surrealizm ściga się z czarnym humorem a irracjonalizm pogania irracjonalizmem...

"Jesień w Pekinie" to moja ukochana książka, napisana przez nieprawdopodobnie odpałowego faceta, pisarza, poetę, a "przy okazji" również autora piosenek i oper (sic!), a także aktora i jazzmana.

Boris Vian...

Jeśli czekając rano, przed pracą, na autobus, sięgasz czasem po książkę, to niech to będzie tym razem "Jesień w Pekinie".

Jeśli jest to wieczór (też przed pracą) to niech to będzie "Jesień w Pekinie".

Jedziesz samochodem do pracy? To poszukaj audiobooka, albo poproś koleżankę, żeby czytała Ci w drodze na głos przez telefon, zamów audycję radiową z "Jesienią w Pekinie" lub wykup czas reklamowy w programie telewizyjnym, który to program odsłuchasz (bo przecież prowadzisz samochód). Lektor swoim pięknym, miękkim głosem, będzie, specjalnie dla Ciebie, czytał "Jesień w Pekinie" a kruk za jego plecami wystukiwać będzie na trzech pustych puszkach po konserwach "Pieśń burłaków"...

Tak, naprawdę warto zrobić wiele, aby zapoznać się z prozą Viana. Ryzykuję, wiem, możliwe, że za tę rekomendację mnie znienawidzisz, ale ja wtedy będę już w jednym z miejskich autobusów o numerze 975 w którym to wyrusza się wbrew własnej woli do ironicznego i surrealistycznego świata Egzopotamii.

Ironia u...

_B_ | 2012-11-18

Cudowne perypetie całkowicie wariackiego i utopijnego projektu w gąszczu absurdalnych dialogów, skojarzeń i zdziwaczałej wyobraźni autora. Przesiewanie lwów na przetaku, całkowita wydajność w zakresie wypadków przy pracy i inne perełki sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko.

Miłośnicy Kraju Środka powodowani tytułem książki mogą się bardzo srogo zawieść, że Francuz teleportował ich Pekin aż do Afryki i wcale nie nazywa go Pekinem. Zresztą po co komu Pekin na pustyni?

Cudo. Powrócę do Viana jeszcze wiele razy.

Osmar | 2011-02-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Rewelacja. Viana poznałem, dzięki pewnemu (nota bene) Borysowi, który to podobno imię dostał po tym właśnie pisarzu. Niecodzienna literatura, polecam wszystkim, którzy lubią mądre i inteligentne spojrzenie na świat w niekonwencjonalny sposób.

iHS | 2013-11-19
Przeczytana: 1997 rok

Czy to Vernon Sullivan, czy Boris Vian - rzadko trafia się na coś takiego. Każę się pochować z "Jesienią w Pekinie" i "Dead Man" Jarmuscha.

Grzegorz Kulesza | 2016-12-21
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Dobra książka, dla ludzi lubiących szalony klimat irracjonalnych gier słownych i niespójnych nierealistycznych sytuacji graniczących z majakami sennymi. Choć z drugiej strony analizując sytuację pod kątem np działań biurokracji bardzo trafnie ujmująca działania niektórych organów aparatu państwa. Cóż przy Ferdydurke lepiej się bawiłem ale i ta książka momentami dawała mi do myślenia. Mimo wszelkich obrzydliwości (ucinanie rąk, wydłubywanie oka itp w formie groteskowych żartów) mogę polecić tę pozycję.

Okacja | 2014-11-01
Przeczytana: 03 października 2014

Łatwo i przyjemnie się czyta, książka przetłumaczona była na tyle dobrze, że wszechobecny surrealizm nie przytłaczal swoją obecnością, jak w innych tłumaczeniach Viana. Daje możliwość chwilek zadumy nad istotą życia.