Kraina traw

Tłumaczenie: Teresa Komłosz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tideland

Po śmierci matki jedenastoletnia Jeliza-Rose opuszcza Los Angeles i wraz z ojcem wyrusza do Teksasu. Ucieczka od trudnego dzieciństwa prowadzi ją w świat fantazji: rozmawia z główkami swych ułomnych lalek Barbie, widzi budzącego się o zmierzchu Człowieka z bagien, przerażają ją czyhające w trawie potwory. Jej jedynym przyjacielem jest upośledzony umysłowo Dickens.

allison | 2014-07-06
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2014
Przeczytana: 04 lipca 2014

Książka dziwna, niesamowicie intrygująca, jednocześnie odpychająca i działająca jak magnes...

Dużo tu onirycznych scen, które buduje nieskrępowana wyobraźnia głównej bohaterki - dziewczynki o burzliwej przeszłości i nie mniej trudnej teraźniejszości. Dzieciństwo pełne naiwności przeplata się tu z odzierającymi ze złudzeń scenami, liryzm sąsiaduje z naturalizmem, a wszystko utrzymane jest w klimacie mrocznej tajemnicy, baśniowości, delirycznych wizji...

Nie czyta się tej powieści łatwo i przyjemnie, ale trudno się od niej oderwać. Trudno też o niej zapomnieć nawet po odłożeniu na półkę.

| 2015-12-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2015

„Kraina traw” Mitcha Cullina okazała się dla mnie powieścią zbyt surrealistyczną i przez to ciężką do przebrnięcia.
Wszystko zapowiadało się nawet ciekawie gdy rozpoczynałem lekturę.
Małe horrorowate wstępy dawały nadzieję na dobrą historię z dreszczykiem w tle.
Jednak z upływem czasu i stron coraz bardziej traciłem zainteresowanie wydarzeniami ukazanymi w książce.
Nie jest to mój styl opowiadania i narracji.
Pozostawiam bez oceny.

Dziwaczna. Tata umiera w fotelu i siedzi tak, aż zaczyna śmierdzieć. Sąsiadka Dell, która okazuje się nie być duchem, wysysa krew z młodego chłopaka przez siusiaka. Rówieśnik Dickens zamierza wysadzić w powietrze stalowego rekina za pomocą znalezionych lasek dynamitu. Gadające główki lalek Barbie dotrzymują towarzystwa małej dziewczynce, która bez żadnej winy i powodu znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Z pozoru totalnie zwykła historia o rodzicach narkomanach i dziecku pozostawionym samemu sobie. Historia ubrana jest jednak w tak niesamowity język, a sytuacje brutalne czy absurdalne opisane są w sposób nie odrzucający czy obrzydzający. Zaskakujące zakończenie i za to zdecydowanie plus wielki. Nie mogłem tylko znieść jednej z recenzji dziennikarza, chyba Newsweeka, który stwierdził "gotycka wersja Alicji w Krainie Czarów". Mnie takie stwierdzenia odrzucają. Piękna baśń z brutalnie prawdziwym podszyciem.

Grażyna | 2012-10-21

Przerażająca, okrutna, zła.....i piękna opowieść.

Mało napisałam, bo ta książka mnie poraziła. Oczywiście ogladałam kiedyś film (z moim ulubionym aktorem), ale jednak ksiązka jest zawsze bogatsza i uruchamia naszą wyobraźnię.
Szok, że dziecko wogóle może przeżyć w takich warunkach i nawet nieźle sobie radzi.
Na całe szczęście przynajmniej końcówka daje nadzieję na w miarę dobre zakończenie.
Bardzo polecam, ale tylko dorosłym czytelnikom.

Sylwia Sekret | 2012-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

WHAT ROCKS YOU?

W pełnym słońcu, wśród łanów sorga dziewczynka siedziała poruszając energicznie palcem, na którym zatknięta była głowa lalki Barbie o gęstych, rudych włosach. W starym domu nieopodal mężczyzna leżał bez życia na fotelu, ubrany w kolorową perukę i umalowany ostrą szminką. W innym domu kobieta z woalką na twarzy krzyczała na chłopca obejmującego się rękami. W okolicach starego, porzuconego autobusu świetliki odprawiały swój rytuał. Magiczny taniec, który był jednostajnym, przeciągłym wołaniem jej – dziewczynki z głową Barbie na palcu.

Ową dziewczynką była Jeliza-Rose, a mężczyzną na fotelu był jej ojciec. Kiedyś marzył o tym, aby pojechać do Jutlandii i tam osiąść na stałe ze swoją córką. A może wcale o tym nie marzył, tylko wysupływał te marzenia z resztek wyobraźni, aby sprawić przyjemność swojej córce? A może wcale nie pragnął przyjemności córki, tylko czerpał jakąś dziwną satysfakcję z karmienia jej nigdy nie mającym się spełnić złudzeniem? Każde pytanie będzie...

Chlorofil88 | 2013-12-15

Nieprawdopodobna historia. pełna okrucieństwa, bólu, smutku i zagubienia, a z drugiej strony pełna komizmu, przeplecionego z czarnym humorem. Pierwsze moje wrażenie po przeczytaniu książki stanowiło pytanie: "Ile i czego naćpał się autor, jak to pisał?". Jednak po czasie, dostrzega się, nie bez przerażenia, iż opowieść ta, tak mocno nawiązuje do prawdziwego życia; a psychodeliczne i schizofreniczne osobowości głównych bohaterów, pokazują nam, jak bardzo życie potrafi być skomplikowane, a my w tym życiu po prostu jeszcze bardziej zdrowo świrnięci. Książka naprawdę warta przeczytania.

Darek | 2011-12-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Wstrząsająca książka ukazująca oczami dziecka świat, który przeraziłby niejednego dorosłego człowieka. Niezwykłe połączenie tragiczności, mroku i krzywdy z prostym pojmowaniem świata przez dzieci i wyobraźnią, wcale nie tak bardzo wybujałą.

bibliofilka | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

Kojarzycie takie sceny z westernów - kiedy rewolwerowiec wchodzi do saloonu, za nim trzaskają drzwiczki, a wszystkie głowy tam obecne (barmana, mężczyzn pijących whisky, dam do towarzystwa) obracają się w stronę przybysza?
W taki właśnie sposób odwróciły się wszystkie głowy w sklepie prowincjonalnego amerykańskiego miasteczka, kiedy to próg przekroczyła 11-lenia dziewczynka, dość niechlujnie ubrana i jej ojciec, długowłosy mężczyzna w ogromnych przeciwsłonecznych okularach.

Wyglądali dość dziwnie, to prawda. Właśnie przemierzyli drogę z Los Angeles do Teksasu.

Jeliza-Rose nie była przeciętną jedenastolatką, która bawi się lalkami i przebiera się w sukienki. Już w wieku dziesięciu lat została obarczona obowiązkami. Jak myślicie jakim? sprzątaniem swojego pokoju, wynoszeniem śmieci, wyjmowaniu naczyń ze zmywarki? Nic z tych rzeczy! Zaraz po przebudzeniu Jeliza-Rose nabierała trochę heroiny ze schowka na herbatę, rozpuszczała brązowy proszek na łyżeczce z gorącą wodą i...

Kevorkian | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

Cały dzień zastanawiałam się, co mogłabym napisać o tej książce i nadal nie wiem. Moim zdaniem to arcydzieło gatunku, które wywróci całą Waszą poukładaną wizję świata o 180 stopni. Opis rzeczywistości, poprowadzony z punktu 11-letniej dziewczynki, która na dokładkę wychowywała się właściwie absolutnie samotnie, za całe towarzystwo mając główki lalek Barbie, nadaje wydarzeniom zwykłym i niezwykłym, dobrym i okrutnym, specyficznego, psychodelicznego klimatu, który nie sposób zapomnieć jeszcze długo po skończeniu lektury.

Must read.

Tiita | 2010-03-30
Na półkach: 2003-2008, Przeczytane

Ciężko było ją skończyć czytać, jest strasznie smutna depresyjna i przerażająca... To co dzieje się w głowie Cullina jest nie do wyobrażenia! Ale mimo wszystko historia jest genialna!