Time Trap
837001271X
Pułapka, czasu
dona

Dziś Kuttner należy co prawda do pisarzy, którym sporo miejsca poświęcają encyklopedie i bibliografie fantastyki naukowej i fantasy, ale jeśli szacować jego popularność wedle wznowień - na świecie do praktycznie zapomnianych. W Polsce Kuttner należy do autorów fantastyki naukowej i fantasy szczególnie często wydawanych i najpoczytniejszych, aczkolwiek już doskonale widać, że przegrywa w konkurencji z nowszą i najnowszą produkcją literacką swoich rodaków. Dwadzieścia dotąd wydanych u nas jego książek nie wyczerpało jednak do końca bogatej puli jego najlepszych utworów. Przed nami są jeszcze niespodzianki! Jednak nasz pech polega po prostu na tym, że gros utworów Kuttnera zestarzało się znacznie, zanim mogliśmy je poznać. W latach 1936-1940 pisał głównie dość banalne opowiadania fantastycznonaukowe i grozy, a także zaliczał się do garstki "wypełniaczy" luki, jaka powstała w groszowych magazynach po śmierci Howarda (w Polsce znamy dwa opowiadania o księciu Raynorze i cykl Elak z Atlantydy 1985, liczący cztery opowiadania - w polskim wydaniu tylko trzy). Do najciekawszych utworów tego okresu należy nieduża powieść Pułapka czasu (1938; w języku angielskim nie doczekała się wydania ani osobnego, ani w autorskim zbiorze) oraz cykl humorystyczno-satyryczny zapoczątkowany opowiadaniem Księżycowe Hollywood (1938).

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tomek | 2015-09-10
Przeczytana: 2015 rok

Na książkę składa się krótka powieść - Pułapka czasu oraz dwa opowiadania Oczy Thara i Druga strona lustra.
Powieść to wręcz sztandarowy przykład pulp SF. Szybka akcja, czarny charakter dążący do panowania nad światem, niepokonany bohater i piękne kobiety - do wyboru demoniczne i okrutne lub uległe, odzierane co kilka stron z szat i niewolone. Czy da się to czytać? Oczywiście, trzeba tylko odnaleźć w sobie dawne ja, które miało kilkanaście lat i książki pochłaniało pod kołdrą w świetle latarki.
Z dwóch opowiadań zwraca uwagę Druga strona lustra. Historia całkiem inna niż w powieści, prekursor modnego postapo i wszelkiego rodzaju stref. Warte przeczytania.

Civril aen-Saevherne | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Po latach powróciłem do poszukiwań w antykwariatach za jeszcze nieprzeczytanymi tytułami kilku autorów, w tym Henry'ego Kuttnera, jednego z bardziej niezwykłych dla mnie pisarzy S-F. Choć zahaczał on dodatkowo w swoich dziełach zarówno o fantastykę czy horror, czy psychologię. Swoje inspiracje zaś czerpał z przeogromnego zbioru wiedzy na świecie, oraz ze swojej wyobraźni - Wyobraźni, która pozwoliła mu już w latach '30 przewidywać niektóre wynalazki lat '80 i późniejszych. Tak oto trafiłem jakiś czas temu na pułapkę czasu napisaną przez Kuttnera w 1938 roku, jeszcze przed II WŚ.
Sama akcja powieści rozgrywa się od prapoczątków Ziemi do jej schyłku, gdy już cywilizacja właściwie wyginęła, na dłużej dzieje się w starożytności, w której jednak zagubiony, dość szalony naukowiec z przyszłości rozbił się podróżując w czasie i przy pomocy stworzonych przez siebie robotów przejął starożytne miasto. Naszym bohaterem jest pewien człowiek ściągnięty pułapką czasu z lat '30 do tamtego okresu....

McManaman | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016