Głęboki kosmos

Okładka książki Głęboki kosmos Stanisław Stefański
Okładka książki Głęboki kosmos
Stanisław Stefański Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza fantasy, science fiction
Krajowa Agencja Wydawnicza
1988-01-01
1988-01-01
83-03-02245-8

Ja wiem, ja wiem, stare książki są specyficzne, stare książki są inne, większość osób unika ich jak ognia, ale ja chciałam spróbować, tak? Z góry ostrzegam jednak, że "Głęboki kosmos" nie jest wcale wyjątkiem i bardzo dobrze wpasowuje się w powyższy opis. Dostajemy tutaj dużą ilość konkretnego science fiction, masę trudnych słów i kilka problemów w związku z odkrywaniem nowych ras we wszechświecie, rozwojem sztucznej inteligencji czy podróżami w czasie, a wszystko w starym i mocno określonym klimacie. Do tego mieści się to w ledwo 200 stronach!

Co takiego może nam zaoferować tak króciutka fabuła? Mamy dwójkę głównych bohaterów, pilota i astrobiologa, których zadaniem jest podróż do głębokiego kosmosu w celu odnalezienia dwóch poprzednich wypraw, które zaginęły bez śladu. Żeby było ciekawiej na pokładzie znajduje się też niedawno stworzona sztuczna inteligencja, która ma przez ten czas dbać o ich komfort psychiczny, analizować ich i rozwijać się w czasie całego dwuletniego lotu. Nie zabraknie też wspomnianych wcześniej podróży w czasie, choć ledwie liźniętych, oraz obcych i potencjalnych ich konsekwencji. Są to trzy największe problemy wokół których obraca się książka i jak niesamowicie cenię to w starych powieściach, że fabuła często połączona jest ze swoistym rozważaniem o życiu i tym dokąd zmierza ludzkość... tak tutaj autor troszkę się zagalopował. Za dużo problemów, za mało treści, a wszystko potrafi dziać się nagle i niespodziewanie. To nie jest ten typ powieści gdzie potencjalny wynalazek wraz z rozwojem wydarzeń zamienia się w problem, który rośnie do tego stopnia, że pod koniec książki trzeba się zastanowić jak go zaciukać, usunąć, a do tego naprawić szkody jakie wyrządził. Tutaj mamy trochę rozważań o tym, trochę o tym, by pod koniec przeskoczyć na wątek, który dopiero co się pojawił i dalej nie do końca rozumiem dlaczego. Agh, nie podobało mi się, nie było tego "boom", na które tak bardzo liczyłam.

Oldschoolowe science-fiction, dziś może być odbierane trudniej i przez to oceniane niżej, niż kiedyś. Mi się jednak podobała, choć nie jest to powieść wybitna, aczkolwiek ma momenty ;)

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • Posiadam - Moja kolekcja
  • Fantasy, SF, horror
  • Dziwne sci-fi/fantasy
  • .Stefański

Dodaj cytat z książki Głęboki kosmos