rozwińzwiń

Próżny robot

Okładka książki Próżny robot Henry Kuttner
Okładka książki Próżny robot
Henry Kuttner Wydawnictwo: Solaris Seria: Klasyka Science Fiction fantasy, science fiction
404 str. 6 godz. 44 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Klasyka Science Fiction
Wydawnictwo:
Solaris
Data wydania:
2011-08-16
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
404
Czas czytania
6 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375900743
Tłumacz:
Wiktor Bukato, Jolanta Kozak, Teresa Lechowska, Zofia Uhrynowska-Hanasz
Tagi:
Henry Kuttner Roboty Gallegher Hogbenowie opowiadania SF
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Złoty Wiek SF tom 6 Jerome Bixby, Algis Budrys, Mark Clifton, Joe L. Hensley, Henry Kuttner, Fritz Leiber, Mack Reynolds, James H. Schmitz, Robert Sheckley
Ocena 5,5
Złoty Wiek SF ... Jerome Bixby, Algis...
Okładka książki The Science Fiction Hall of Fame, Vol. 2-A Poul Anderson, Ben Bova, John W. Campbell, Robert A. Heinlein, Cyril M. Kornbluth, Henry Kuttner, C. L. Moore, Lester del Rey, Eric Frank Russell, Cordwainer Smith, Theodore Sturgeon, Herbert George Wells, Jack Williamson
Ocena 0,0
The Science Fi... Poul Anderson, Ben ...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Ocena 7,5
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
832
147

Na półkach:

Dwanaście opowiadań i wszystkie świetne. Aż się wierzyć nie chce, że od ich napisania mija osiemdziesiąt lat.

Dwanaście opowiadań i wszystkie świetne. Aż się wierzyć nie chce, że od ich napisania mija osiemdziesiąt lat.

Pokaż mimo to

avatar
570
272

Na półkach:

Świetna antologia pokazująca najlepsze opowiadania autora. Bardzo cenie przewrotny, czarny humor autora. Jego bohaterzy nie są herosami z legend to często dziwaczni ludzie zmagający się albo ze sobą, albo z całym światem. Te opowiadania pokazują że lepiej nie poprawiać dobrego, o czym przekona się geniusz, który próbuje ulepszyć swoje dzieciństwo, albo że często nie ma się kontroli nad tym co obdarza się życiem, o czym dowiaduje się wynalazca Galleger, lub że święty spokój ma wysoka cenę, gdy potrafi się zmieniać prawa natury. Autor miał nowe (i ciągle jeszcze bardzo świeże) podejście do wielu starych i znanych motywów, i to w nim lubię.

Świetna antologia pokazująca najlepsze opowiadania autora. Bardzo cenie przewrotny, czarny humor autora. Jego bohaterzy nie są herosami z legend to często dziwaczni ludzie zmagający się albo ze sobą, albo z całym światem. Te opowiadania pokazują że lepiej nie poprawiać dobrego, o czym przekona się geniusz, który próbuje ulepszyć swoje dzieciństwo, albo że często nie ma się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
21
20

Na półkach:

Po prawie 30 latach postanowiłem sprawdzić, czy opowiadania Kuttnera nadal będą mi się podobały. Padło na zbiór "Próżny robot".

Space opera to podgatunek fantastyki naukowej. Nauki tam za grosz, natomiast fantazji wiele. W szczególności bohaterowie przemierzają bez trudu ogromne połacie wszechświata, oczywiście z nadświetlnymi prędkościami. Niektóre opowiadania Kuttnera określiłbym terminem "time opera". Rzeczywiście, podróże w czasie są tam prawie oczywistością, autor opisuje je z radosną nonszalancją względem jakichkolwiek podstaw naukowych. "Opera" też jest nie od rzeczy: mamy karykaturalne postacie, groteskowe wydarzenia, slapstickowy humor (a nawet śpiew, czasami, gdyby komuś brakowało).

Opowiadania, ogólnie biorąc, nie są zbyt dobre. Ale jest w nich jakaś odrobina geniuszu. Chyba najlepsze jest to najsłynniejsze: "Tubylerczykom spełły fajle".

Po prawie 30 latach postanowiłem sprawdzić, czy opowiadania Kuttnera nadal będą mi się podobały. Padło na zbiór "Próżny robot".

Space opera to podgatunek fantastyki naukowej. Nauki tam za grosz, natomiast fantazji wiele. W szczególności bohaterowie przemierzają bez trudu ogromne połacie wszechświata, oczywiście z nadświetlnymi prędkościami. Niektóre opowiadania Kuttnera...

więcej Pokaż mimo to

avatar
489
38

Na półkach: ,

Pierwsze dwa opowiadania to taka mini groza/ thriller w konwencji sci-fi - według mnie zdecydowanie najlepsze ze zbioru! Bardzo lubię takie tajemnicze i trochę tragiczne zakończenia. Galloway Gallagher kojarzy mi się z bohaterami Lema - wynalazcami Trurlem i Klapaucjuszem. Wybitny naukowiec, który swe wynalazki konstruuje pod wpływem, a po wytrzeźwieniu - nie ma bladego pojęcia po co je zbudował i jak działają. Pomysł na postać prześwietny! Z kolei opowiadania o Hogbenach - jak dla mnie ciut chaotyczne i absurdalne, ale chyba takie miały być :) W skrócie - potężna dawka humoru w konwencji fantastyki naukowej. Polecam!

Pierwsze dwa opowiadania to taka mini groza/ thriller w konwencji sci-fi - według mnie zdecydowanie najlepsze ze zbioru! Bardzo lubię takie tajemnicze i trochę tragiczne zakończenia. Galloway Gallagher kojarzy mi się z bohaterami Lema - wynalazcami Trurlem i Klapaucjuszem. Wybitny naukowiec, który swe wynalazki konstruuje pod wpływem, a po wytrzeźwieniu - nie ma bladego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
219
133

Na półkach: ,

Ludzie często mnie pytają... Co by było gdyby Pilipiuk nauczył się pisać, porzucił poziom humoru na poziomie Kiepskich, a zbliżył bardziej do tego w stylu Douglasa Adamsa czy chociażby naszego pana Staszka Lema? (np.Dzienniki gwiazdowe) Co by było gdyby Wędrowycz zamiast przaśnym, wiejskim egzorcystą, był żyjącym w przyszłości szalonym naukowcem? No dobra nikt mnie, ani nikogo innego o to nigdy nie pytał... :D Ale co jeśli ktoś miałby ochotę na porcję świetnie napisanej, humorystycznej SF... Dla relaksu, czy też by zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem. Nic grubaśnego, najlepiej zbiór opowiadań... Cóż... Nie musicie zastanawiać się, męczyć dłużej. Oto odpowiedź, rozwiązanie. Książka, którą mógłby napisać Pilipiuk, gdyby pisał SF i miał talent. ;) Oto książka zbliżona stylem i humorem do Dzienników pana Stanisława, czy bardziej znanej "Autostopem przez galaktykę". (mniej od niej jednak hm... brytyjska) Niezasłużenie mało znana, ale absolutnie fantastyczna moim zdaniem i to nie tylko dlatego, że to fantastyka. ;) Polecam. (wzmianka o Pilipiuku bo podobnie jak Wędrowycz i tu główny bohater... Cóż, nie jest abstynentem)

Ludzie często mnie pytają... Co by było gdyby Pilipiuk nauczył się pisać, porzucił poziom humoru na poziomie Kiepskich, a zbliżył bardziej do tego w stylu Douglasa Adamsa czy chociażby naszego pana Staszka Lema? (np.Dzienniki gwiazdowe) Co by było gdyby Wędrowycz zamiast przaśnym, wiejskim egzorcystą, był żyjącym w przyszłości szalonym naukowcem? No dobra nikt mnie, ani...

więcej Pokaż mimo to

avatar
393
180

Na półkach:

To mój taki powrót do dzieciństwa - i mimo że myszką trąci, to wciąż bawi. W sumie pełna satysfakcja!

To mój taki powrót do dzieciństwa - i mimo że myszką trąci, to wciąż bawi. W sumie pełna satysfakcja!

Pokaż mimo to

avatar
404
125

Na półkach:

W tych opowiadaniach jest wszystko co lubię, czyli trochę S-F, bardzo dużo dobrego humoru i ciekawe historie. Szczególnie opowiadana związane z tytułowym robotem są kwintesencją powyższego. Co prawda mają powtarzalny schemat: naukowiec pijak przytomnieje rano i spotyka się z dwoma problemami, gdzie jednym jest klient, który domaga się produktu za który wpłacił już sporą zaliczkę, a drugim jakiś wynalazek, który nie wiadomo czemu służy i jak działa. A do tego próżny, cyniczny robot, który nic nie ułatwia. Zakończenia są zaskakujące, choć zwykle na początku wydaje się, że wszystko jest tak oczywiste i nic nie może zaskoczyć.

Szkoda, że autor nie umiał odtworzyć tego klimatu i znaleźć podobnego balansu w swoich powieściach.

W tych opowiadaniach jest wszystko co lubię, czyli trochę S-F, bardzo dużo dobrego humoru i ciekawe historie. Szczególnie opowiadana związane z tytułowym robotem są kwintesencją powyższego. Co prawda mają powtarzalny schemat: naukowiec pijak przytomnieje rano i spotyka się z dwoma problemami, gdzie jednym jest klient, który domaga się produktu za który wpłacił już sporą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
499
214

Na półkach: , , , ,

Zbiór nierówny. Nierówność polega jednak nie na tym, że standardowo - pojawiają się opowiadania lepsze i gorsze. Tutaj różnica tkwi w cyklach.
Mamy tutaj:
1. Bardzo dobre opowiadania, luźno nazywane 'o robotach'. Wszystkie zaczynają się dość humorystycznie, kończą się za to... zgoła inaczej.
2. Równie dobre, humorystyczne teksty o genialnym wynalazcy, który to jednak tworzyć potrafi jedynie na bardzo mocnym rauszy, z czego wynika oczywiście cała masa kłopotów.
3. Hogbenowie - a więc super-mutanci w realiach głębokiej amerykańskiej prowincji. No i niestety to właśnie one wyraźnie odstają jakościowo od pozostałych. Poza jakąś tam dawką humoru (który niespecjalnie do mnie trafia) nie mają absolutnie niczego ciekawego w sobie.

Książka godna polecenia!
Sporo świetnych tekstów SF.

Zbiór nierówny. Nierówność polega jednak nie na tym, że standardowo - pojawiają się opowiadania lepsze i gorsze. Tutaj różnica tkwi w cyklach.
Mamy tutaj:
1. Bardzo dobre opowiadania, luźno nazywane 'o robotach'. Wszystkie zaczynają się dość humorystycznie, kończą się za to... zgoła inaczej.
2. Równie dobre, humorystyczne teksty o genialnym wynalazcy, który to jednak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
782
85

Na półkach: ,

O ile za książkami Kuttnera nie przepadam, to jego opowiadania uwielbiam i chętnie do nich wracam. Są dowcipne, zaskakujące, po prostu mają w sobie to "coś". Mój faworyt to seria o Hogbenach, szkoda, że nie napisał o nich czegoś więcej...

O ile za książkami Kuttnera nie przepadam, to jego opowiadania uwielbiam i chętnie do nich wracam. Są dowcipne, zaskakujące, po prostu mają w sobie to "coś". Mój faworyt to seria o Hogbenach, szkoda, że nie napisał o nich czegoś więcej...

Pokaż mimo to

avatar
96
15

Na półkach: ,

Dawno nie uśmiałem się publicznie tak mocno jak przy opowiadaniach Kuttnera. Książka zaczyna się świetnym tekstem pt. "Tubelyrczykom spełły fajle" i od samego początku widać ogromny kunszt autora oraz jego wyobraźnię. Rewelacyjny cykl o wynalazcy Galagherze, znakomicie dopracowany z nutką kryminalnych smaczków jest niewątpliwie perełką tej książki. Cykl o mutantach Hobgenach nie przypadł mi do gustu, ale osobom lubiącym większą abstrakcję może przynieść wiele rozrywki. Trzy pierwsze opowiadania w książce są poważnymi tekstami, a oba cykle: o Gallagherze i o Hobgenach to komedia pierwszej jakości :) Co najważniejsze Pan Henry Kuttner napisał je ponad 50 lat temu. Kłaniam mu się nisko.

Dawno nie uśmiałem się publicznie tak mocno jak przy opowiadaniach Kuttnera. Książka zaczyna się świetnym tekstem pt. "Tubelyrczykom spełły fajle" i od samego początku widać ogromny kunszt autora oraz jego wyobraźnię. Rewelacyjny cykl o wynalazcy Galagherze, znakomicie dopracowany z nutką kryminalnych smaczków jest niewątpliwie perełką tej książki. Cykl o mutantach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    135
  • Przeczytane
    100
  • Posiadam
    45
  • Fantastyka
    8
  • Ulubione
    5
  • Science Fiction
    5
  • Opowiadania
    3
  • Sci-fi
    2
  • SF
    2
  • Sci-Fi
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Próżny robot


Podobne książki

Przeczytaj także