Johnny Mnemonic
Johnny, Mnemonic
dona

William Gibson zyskał powszechną sławę, jako czołowy przedstawiciel nowej odmiany science fiction, przenoszącej współczesną technologię (w szczególności technikę komputerową) w przyszłość rozpadu miast zdegenerowanej obyczajowości pokoleń postpunkowych. Oto pierwszy tom jego opowiadań. Neuromancer zdobył wszystkie nagrody, ale największym osiągnięciem Williama Gibsona na zawsze pozostaną...

Oto pierwszy tom jego opowiadań. Neuromancer zdobył wszystkie nagrody, ale największym osiągnięciem Williama Gibsona na zawsze pozostaną krótsze formy. Opowiadania te, stanowiące jednocześnie elegię i satyrę społeczną, pokazują sposób, w jaki redefiniuje się dzisiejsza sf. Gibson jako wirtuoz ścieżek szybkiego przewijania, ukazuje nam drogę, którą podążyć może literatura.
Tytułowe opowiadanie zostało sfilmowane.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Niebo nad portem miało barwę ekranu monitora nastrojonego na martwy kanał. Takimi słowami zaczyna się powieść Neuromancer autorstwa Williama Gibsona. Powieść, która symbolicznie zrodziła cyberpunk. Gatunek i estetykę. Jednak zanim to się stało, William Gibson napisał szereg opowiadań o technologii bliskiej przyszłości, które stały się przyczynkiem do powstania Neuromancera, i całej trylogii Ciągu. Te dziesięć krótkich form zostało zebrane w zbiorze Wypalić chrom.

Trzy z opowiadań zostało napisanych w kolaboracji z innymi autorami, takimi jak John Shirley, Michael Swanwick czy Bruce Sterling. Kolejne trzy umieszczone zostały w świecie, z którego później Gibson skorzysta przy okazji tworzenia trylogii Ciągu. Głównym tematem utworów jest technologia i stosunek ludzi względem niej. Autor rzuca pytania będące próbą symulacji przyszłości. Jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości (oczywiście z perspektywy człowieka...

PJK83 | 2019-06-19

Cyberpunk w najczystszej postaci... Preczytalem kilkadziesiat razy, niektore z opowiadan pewnie grubo ponad 100... "Johnny Mnemonic", "Pojedynek", "Wypalic Chrom" to perelki gatunku...

MałySuseł | 2019-05-01
Przeczytana: 01 maja 2019

Od dobrych kilku lat jestem zdecydowanie miłośnikiem krótkiej formy, nic więc dziwnego, że zbiór wyjątkowo przypadł mi do gustu. Opowiadania różnorodne, skłaniające do refleksji, świetnie napisane.

Moridin | 2019-04-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Książka dobra warta przeczytania Lubie Tego autora

pk1991 | 2019-03-19
Przeczytana: 14 marca 2019

Co tu dużo pisać - autor może i ma ciekawe pomysły, ale nie potrafi ich przedstawić w interesujący i zrozumiały sposób. Ciągle trzeba się czegoś domyślać, opisy są bardzo enigmatyczne i często występują skróty myślowe - chyba tylko sam autor wie co wymyślił. Całościowo lektura bardzo średnia i skutecznie zniechęciła mnie do sięgnięcia po kolejne książki Gibsona.

Bartek Biedrzycki | 2019-03-14

Strasznie nierówny zbiór, rzeczy świetne sąsiadują z nudnymi, a jedne i drugie potrafią być uznawane za klasyki.

Maaciej83 | 2019-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2019

Opowieści dziwnej treści, tak najłatwiej można opisać te opowiadania. To jakby emanacje światów równoległych bliskich naszemu. Każde opowiadanie inne w klimacie ale też różne pod względem literackim. Jedyne co sprawia pewną trudność to fakt, że wydają się one wyrwane z kontekstu, pokazane bez wytłumaczenia czytelnikowi i zamknięte na AMEN. Polecam każdemu kto jeszcze Gibsona nie czytał po tej lekturze chce się go czytać dalej!

mikolajt | 2019-01-14
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Jako wielki fan cyberpunka opowiadania Williama Gibsona były dla mnie pozycją obowiązkową. Mimo że przy pierwsze opowiadania niezbyt mi się podobały i trochę się przy nich nudziłem, to dalsza część książki wciągnęła mnie bez reszty. Szczególnie moja uwagę zwróciły dwa opowiadania: „pasujący gatunek” i „hotel new rose”. To pierwsze wywołuje przemyślenia o trudnościach związanych w współistnieniu w ludzkim społeczeństwie, a to drugie po prostu mnie wzruszyło. Na minus muszę dodać, że niektóre z opowiadań są do siebie trochę podobne, nie zmienia to jednak faktu, że czytając tą książkę bawiłem się świetnie. Polecam ją każdemu fanowi cyberpunka i science fiction.

Marcin Wu | 2018-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2018

…po kolei ;)

Sfera_Dysona | 2018-10-03

Cały tekst na: https://sfera-dysona.blogspot.com/2018/07/19-william-gibson-wypalic-chrom.html

FP bloga: https://www.facebook.com/Sfera-Dysona-181550752566550/

O pisaniu Gibsona zdania są mocno podzielone, a stanowiska nierzadko skrajne, przez co najczęściej jest tak, że ludzie prozę Gibsona albo uwielbiają, albo jej nienawidzą. Entuzjaści będą bronić jego twórczości, podkreślać jej unikatowość, ponadczasowość, zachwalać zwartą akcję, szybki styl, szczątkowe kreacje postaci podadzą jako zaletę, bo przecież rzeczywistość przedstawiana przez autora jest odhumanizowana, brudna, naturalistyczna i zawsze pod jakimś względem przyjemnie paskudna. Przeciwnicy stwierdzą, że Gibson pisze kiepsko, jego fabuły są przekombinowane, styl mało obrazowy i plastyczny, napisane słowa opornie zmieniają się w płynące wizualizacje, a techniczne porównania to bełkotliwe wypełniacze, które w gruncie rzeczy nic nie znaczą. I obie strony będą miały rację, bo z prozą Gibsona jest jak z kotem Schrödingera –...