Johnny Mnemonic
83-7150-086-6
Johnny, Mnemonic
dona

William Gibson zyskał powszechną sławę, jako czołowy przedstawiciel nowej odmiany science fiction, przenoszącej współczesną technologię (w szczególności technikę komputerową) w przyszłość rozpadu miast zdegenerowanej obyczajowości pokoleń postpunkowych. Oto pierwszy tom jego opowiadań. Neuromancer zdobył wszystkie nagrody, ale największym osiągnięciem Williama Gibsona na zawsze pozostaną...

Oto pierwszy tom jego opowiadań. Neuromancer zdobył wszystkie nagrody, ale największym osiągnięciem Williama Gibsona na zawsze pozostaną krótsze formy. Opowiadania te, stanowiące jednocześnie elegię i satyrę społeczną, pokazują sposób, w jaki redefiniuje się dzisiejsza sf. Gibson jako wirtuoz ścieżek szybkiego przewijania, ukazuje nam drogę, którą podążyć może literatura.
Tytułowe opowiadanie zostało sfilmowane.

Krzysztof | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Klimaty cyberpunku towarzyszą mi odkąd pamiętam. Niestety ostatnio pod wpływem refleksji nad tym tematem, doszedłem do wniosku, że właściwie znam je głównie z filmów i gier komputerowym, z książek praktycznie w ogóle.

Niedobrze pomyślałem. Czas to zmienić i pogrzebać trochę w temacie i przygotować listę kilkunastu powieści. Ostatnio czytałem Futu.re Dmitria Glukhovskiego, którego opowieść w jakimś stopniu wpisuje się w cyberpunkową rzeczywistość (przeludnienie, rozwój technologii), jednak jeśli chce się lepiej poznać jakiś klimat trzeba sięgnąć do korzeni, co też uczyniłem kierując się ku latom 80 gdy William Gibson tworzył swoje kultowe opowiadania, które wraz z powieściami Neuromancer, Graf Zero i Mona Liza Turbo tworzą Trylogię ciągu i stanowią wyznacznik cyberpunku. Przed Gibsonem był właściwie tylko Philip K. Dick, który swym Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” dał pierwszy impuls, tworząc przy okazji niezwykłe dzieło, które potem zostało genialnie zekranizowane....

Tytułowe opowiadanie zupełnie nie przypadło mi do gustu i dlatego darowałam sobie pozostałe. Być może po prostu science fiction nie jest dla mnie...

Paweł Gryniewicz | 2013-04-19

Świetny zbiór opowiadań (czego po Gibsonie należało się spodziewać ;), wiadomo, że jedne są lepsze od innych, ale ogólnie wszystkie trzymają wysoki poziom. Moim konikiem są te rozgrywające się w świecie Trylogii Ciągu, ale ogólnie wszystkie są warte polecenia ;)

Cyberpunk_soul | 2013-02-23

Klasyk gatunku w najlepszej formie. Opowiadania Gibsona są najlepsze, niestety tego samego nie można powiedzieć o jego powieściach.

curious | 2013-06-07
Przeczytana: 1996 rok

Świetny, wizjonerski zbiorek, lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika sf - i nie tylko.

KOSHI | 2016-11-19
Beo | 2016-09-05