Wypalić Chrom

William Gibson Wydawnictwo: Mag Cykl: Trylogia Ciągu (tom 4) Seria: Artefakty fantastyka, fantasy, science fiction
Burning Chrome
Artefakty
opowiadania cyberpunk

Okładka książki Alien 3 Tamra Bonvillain, Johnnie Christmas, William Gibson
Ocena 6,6
Alien 3 Tamra Bonvillain, J...
Okładka książki Archangel William Gibson, Butch Guice, Tom Palmer
Ocena 10,0
Archangel William Gibson, But...

Oficjalne recenzje i

Johnny i Molly w niebie Lo Teków

Link do recenzji

Niestety ta pozycja to nie moja liga. Nie jestem wielkim fanem tego typu literatury , ale ten zbiór opowiadań sam siebie pogrąża. Niektóre ( większość) nawet nie wiem do końca o czym tak naprawdę były. Dla mnie duży zawód

Nie podobało mi się żadne opowiadanie, a dodatkowo mam już dosyć techno bełkotu na następne kilka lat chyba. Łączysz ze sobą kilka słów które razem nic nie znaczą, typu nie wiem "neonowy żółw szybował na krawędzi mgły peryferyjnego chipu" i chyba już jesteś pisarzem tworzącym w gatunku cyberpunk, opowiadania nie muszą mieć w sobie tego czegoś. Później czytelnicy...

Pierwsze opowiadania raczej zniechęciły mnie i nieco rozczarowały. To był mój pierwszy kontakt z autorem, o którym wcześniej słyszałem dużo dobrego, a więc i oczekiwania miałem wysokie. Później było już coraz lepiej, a ostatnie z opowiadań są w moich oczach arcydziełami.

Faktem jest, że krótka forma chyba nie idzie w parze ze stylem narracji pana Gibsona - wpadamy w środek...

To pierwsza pozycja Gibsona po którą sięgnąłem. Nie jestem wielkim fanem gatunku, choć zdecydowanie lubię. Ocena z mojego punktu widzenia dość nisko a to dlatego, że 3 opowiadania z tego tomu oceniam na wyśmienite, pozostałe za przeciętne. Mimo wszystko polecam.

Bardzo przyjemnie przeczytać zbiór opowiadań, od czasu do czasu. Nie wszystkie z tych tutaj, są osadzone w cyberpunkowej "rzeczywistości", co tylko książkę wzbogaca.
Dobra pozycja, żeby zacząć Gibsona.

P.S. Mała uwaga do redakcji serwisu. Książka w opisie zawartym przy okładce, ma informację, że jest to tom4 "Trylogii ciągu" (już samo to jest sprzeczne). Patrząc jednak...

Wydaje się, że kunszt Gibsona lepiej widać w jego dłuższych dziełach, jak w kultowej Trylogii Ciągu. Krótsze opowiadania nie do końca chyba pozwalają mu rozwinąć skrzydła, a naturalny dla niego zawiły styl pisania jest jeszcze mniej czytelny, gdy historię próbuje zmieścić na kilku stronach. Nie żeby to było coś złego, ale po szaleńczej podróży przez Trylogię Ciągu,...

Jak dla mnie - bardzo trudna pozycja. A może wymagają te opowiadania innej pory roku, nastroju, rzeczywistości... Ewidentnie coś nie zaiskrzyło. Choć bardzo doceniam niezwykle odmienną softwarowo-hardwarową przyszłość. Myślę, że warto będzie powrócić do tych psychodram. Cieszę się na to.

Zaznaczyłam 10 gwiazdek, czyli "Arcydzieło", bo inaczej się nie da. Wspaniały, świetnie dobrany zbiór dzieł Mistrza. Uwielbiam.

O rany! Nie chcę zaniżać ceny klasyce science-fiction tylko dlatego, że jej nie zrozumiałam, dlatego zostawiam ostrożne 6. Jedyne co mogę ocenić to sposób budowania postaci i świata przedstawionego - to Williamowi Gibsonowi wychodzi bezbłędnie. Przy tych opowiadaniach na pewno nie można się nudzić - a nawet TRZEBA konkretnie wysilić szare komórki!

Jedno z przedstawionych...

W zbiorach opowiadań bez zmian - ciężko je jednoznacznie ocenić, kiedy niektóre z nich jak np. 'Barbarzyńcy' i 'Zimowy Targ' są świetne, a inne przechodzą przez człowieka nie zostawiając za sobą żadnych śladów.

Wspólnym elementem wszystkich tych krótkich historii serwowanych przez Gibsona, jest to, iż zawsze zostajemy od razu wrzuceni w środek akcji. Nie mamy pojęcia o...

• Artefakty
  • 2018