Dorsaj!

Cykl: Childe (tom 3) | Seria: Mistrzowie SF
Wydawnictwo: Amber
Dorsai!
wojownik, fantasy

Tytułowy Dorsaj to kasta wojowników wynajmowanych za pieniądze we wszystkich wojnach tego wszechświata.
Młody Donal, jeden z Dorsaj, jest nie tylko świetnym wojownikiem, ale i przyszłym zbawcą świata. Czy mu się uda?

źródło okładki: własne

byłem_fprefectem | 2013-03-23
Przeczytana: 23 marca 2013

Powracamy do cyklu Childe albo Dorsaj, o którym już było przy okazji "Zaginionego Dorsaja!". Tym razem padło na książkę, od której to wszystko się zaczęło w 1960 roku. Pół wieku minęło, a książka praktycznie się nie zestarzała.

Nie wiem czy autor z góry wiedział, że będzie to coś większego, ale my o tym już wiemy. Dzięki tej książce poznajemy całe uniwersum. Główny bohater, przechodzi kolejne szczeble kariery zawodowego żołnierza, na praktycznie wszystkich światach. Poznajemy dzięki niemu, planety, zamieszkujące je odłamy ludzkości, struktury władzy, religie lub filozofie jakie na nich dominują. Ale dowiadujemy się też o strukturach władzy całego uniwersum. Będzie nam dane zajrzeć za kulisy polityki i gospodarki tego wszechświata.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/03/jak-atwo-byc-zonierzem-zonierzem.html

Jola | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Gordon R. Dickson cyklem "Childe" zapisał się w historii sci-fi jako pisarz głównie fantastyki militarnej. "Dorsaj!" była pierwszą powieścią w tym uniwersum, opublikowanym przez Dicksona w 1960 roku (choć nie jest pierwsza, jeśli chodzi o wewnętrzną chronologię cyklu), i była nominowana do nagrody Hugo. Według mnie, całkiem słusznie. Stworzyła bowiem legendę o Dorsajach, najemnikach i zarazem niezrównanych w całych wszechświecie żołnierzach, z którego wywodzili się najbardziej błyskotliwi przywódcy w całym zamieszkanym przez ludzkość wszechświecie.

Jednakże oprócz wątków żołniersko-taktycznych, dwa tomy z cyklu, a mianowicie "Żołnierzu, nie pytaj" oraz recenzowany właśnie "Dorsaj!" są dużo bardziej złożone, wielowątkowe, niż sugerowałaby łatka militarnej fantastyki. Autor porusza wiele kwestii, np. czy losy jednostek oraz całych społeczeństw są z góry przewidziane, czy mamy wpływ na nasz los? Czy człowiek może wyewoluować i stworzyć rasę Superczłowieka, oraz jakie miałoby to...

Yababold | 2013-11-28

Książka dobra tylko moim zdaniem brakuje w niej dobrych i wyrazistych postaci. Fabuła też strasznie prostolinijna brak jakichkolwiek wątków pobocznych. Spodziewałem się po autorze byłym wojskowym uczestniku II wojny światowej rozbudowanych opisów bitew, całych wojen. A dostałem konflikty które wyglądały jak wojna między San Marino a Wyspami Owczymi.

bazylia | 2013-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Jest to pierwsza część cyklu "Childe", druga przeczytana przeze mnie. Zapewne gdybym nie czytała jej tuż po "Taktyce błędu", ocena byłaby jeszcze wyższa.
Jako zalety tej pozycji mogę znów podać przykuwającą uwagę, szybko toczącą się akcję, wzbudzające sympatię postaci.
Do wad mogę zaliczyć jedynie to, iż schemat rozwoju akcji jest niemal identyczny jak w wcześniej wspomnianej "Taktyce..", zatem czytając kilka książek po kolei tego autora, można się spodziewać pewnego znużenia.
Jeśli chodzi o typ akcji - ponownie jest to pokaz najlepszych, najbardziej błyskotliwych działań taktycznych realizowanych przez młodego człowieka pnącego się po szczeblach kariery.
Polecam!

error | 2013-04-08

Co tu dużo pisać, po prostu rewelacja.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22