Głowy

Wydawnictwo: Amber
Heads
Mistrzowie SF
dona

Dawno już skolonizowano Księżyc, którym rządzi kilkanaście potężnych rodzin dzielących między siebie strefy wpływów. Oczywiście każdy z rodów w ramach ogólnego porozumienia stara się osiągnąć jak największe korzyści. Tymczasem z Ziemi zostają sprowadzone zamrożone w ciekłym azocie głowy ludzi, którzy przed śmiercią wyrazili zgodę na ten zabieg... Głowy trafiają do laboratorium, gdzie naukowcy...

Tymczasem z Ziemi zostają sprowadzone zamrożone w ciekłym azocie głowy ludzi, którzy przed śmiercią wyrazili zgodę na ten zabieg... Głowy trafiają do laboratorium, gdzie naukowcy próbują odczytać zakodowane w mózgu wspomnienia. Prowadzi to do niespodziewanych komplikacji i zagraża istnieniu kolonii.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marek Nowowiejski | 2015-02-27

Wydaje mi się, że ta niewielka powieść chyba nie została u nas zrozumiana z powodu praktycznego braku w Polsce odpowiedniej informacji na temat sekty scjentologów, czyli Kościoła Naukowego (inaczej: Church of Scientology), założonej w 1952 przez osławionego pisarza L. Rona Hubbarda (1911-1986; miał na swoim koncie oszustwa i malwersacje, i wyroki sądowe w wielu krajach), twórcy antynaukowej dianetyki – niektóre praktyki są niebezpieczne dla zdrowia – dlatego m.in. działalność sekty była zakazana, np. w Niemczech i w Australii.

Głowy pokazują wizję przyszłości sekty w XXI wieku (i zagrożenie, jakie wynikło dla jej przywódców z powodu odkrycia w magazynie na Księżycu zamrożonej głowy tegoż Hubbarda). Jest to jedna z najbogatszych i najniebezpieczniejszych sekt na świecie (z tych, co wciągają ludzi, piorą im mózgi i odbierają majątki; uwaga: działają po cichu w Polsce). Bear nie mógł pisać bardziej otwarcie, gdyż w takich przypadkach scjentolodzy natychmiast podają autora do sądu, a...

Cerro | 2015-04-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

"Głowy" Grega Beara na każdej półce wyglądają niepozornie. Jednak za tą - delikatnie rzecz ujmując - oldschoolową szatą, kryje się więcej mocy niż można przypuszczać.

Przede wszystkim "Głowy" są napisane jak na starą, dobrą science fiction przystało - prosto, poprawnie i przejrzyście.

Nie ma tu rozbudowanej i skomplikowanej historii, na tak niewielu stronach autor mimo wszystko upchnął sporo. Pomimo przewidywalności, zakończenie jest spektakularne, tchnące duchem klasycznej sf. Jednak Bear mógł oszczędzić bohaterowi i czytelnikom oczywistych odpowiedzi na niektóre pytania.

Bohaterów jest niewielu, autor poskąpił opisów, ale przynajmniej główny protagonista jest przekonujący. Do jego krewnych można zapałać sympatią. Drażni za to jednowymiarowy sposób, w jaki Bear przedstawia ich przeciwników.

Są takie książki, których nie da się ocenić jednoznacznie, bo mają tyle samo wad, co zalet. "Głowy" to pozycja może nie zapadająca w pamięć, ale czasu poświęconego na jej czytanie nie...

Lina | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016