Ja, inkwizytor. Bicz Boży

Okładka książki Ja, inkwizytor. Bicz Boży Jacek Piekara
Okładka książki Ja, inkwizytor. Bicz Boży
Jacek Piekara Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 8) fantasy, science fiction
Cykl Inkwizytorski (tom 8)
Fabryka Słów
2011-06-17
2011-01-01
inkwizytor Mordimer Madderdin Cykl Inkizytorski

Historia opowiedziana w opisywanym tomie nie jest porywająca. Ma się wrażenie, że intryga jest tworzona na siłę. Jedno z najnudniejszych i najbardziej rozwlekłych opowiadań cyklu. Buta, pycha oraz irytując sposób bycia głównego bohatera został podniesiony do kwadratu.
Historia rozpoczyna się od zagadkowego spalenia biskupa. Mordimer wraz z braćmi inkwizytorami pod przewodnictwem mistrza Gregora zostaje oddelegowany do wyjaśnienia sprawy. Inkwizytorzy otrzymują wiadomość od nieznajomego, który pisze, iż biskupowi została wymierzona słuszna kara. Informuje również, że będą kolejne "morderstwa". Mordimer trafia do klasztoru, w którym jak się okazało mieścił się dom uciech, a zakonnice oddawały się nierządowi. Te które nie były chętne, były przymuszane. Klientelą była okoliczna szlachta, z baronem na czele. Gdy Madderdin pojawił się w klasztorze (został wpuszczony, z pomocą księdza) zastał klasztor w żałobie po śmierci przeoryszy. Kilka dni później przez tajemniczego nieznajomego zostaje zabita jej następczyni. Okazuje się, że były to kobiety bez kompasu moralnego, które zmuszały pozostałe zakonnice do łajdaczenia się oraz miały na sumieniu morderstwa niemowląt oraz spędzania płodów. W wyniku intrygi święte oficjum rozpoczyna przesłuchania zepsutej szlachty, zakonnice zostają również osądzone (zależnie od swoich win),ksiądz zostaje zakatowany przez ojca zakonnicy, którą zakatował podczas jednej z nocy. Wszystkiemu przygląda się nieznajomy, który ucieka przed wewnętrznym kręgiem. Jest on potężny - potrafi pozbawić możliwości ruchu głównego bohatera, posiada również zdolność podróży do nieświata. W jego sercu płonie ogień żarliwej służby, który rozumie jako mordowanie wszystkich mających na sumieniu ciężkie przewinienia. Mordimer za dobrze prowadzone śledztwo zostaje uhonorowany awansem na założyciela oddziału świętego oficjum w Ostrawie. Jednak odmawia, przez co stanowisko trafia w ręce jego przełożonego Gregora, który podczas śledztwa, został przez Mordimera pozbawiony możliwości pełnienia funkcji nadzorczej. Natomiast sam Madderdin zostaje inkwizytorem bez przydziału. Udaje się do Hezu i tam szuka szczęścia. Spotyka tam nieznajomego, który po historii w zakonie, oferuje mu wyprawę do Bizancjum, gdyż jest zmuszony uciekać przed wewnętrznym kręgiem. Jednak oferta nie dochodzi do skutku.

Historia ciekawa, choć jakby niedokończona i miejscami się mocno dłuży, zwłaszcza niektóre końcowe dialogi są zwyczajnie zbyt rozwlekłe. Niemniej, książka warta polecenia fanom polskiego fantasy

Oj trudno było do...słuchać do końca. Przegadane. Intryga szyta grubymi nićmi, do tego dalsza część patchwork który autor zaczął uskuteczniać. Sam Mordimer w tej części jest... nieznośny: zadufany w sobie, pewny swoich ekstraordynaryjnych umiejętności i cech, gardzący swoim otoczeniem.

Ojejku, jak się namęczyłam przy tej części.
Połowę treści bym tu obcięła, bo niepotrzebne lanie wody męczy czytelnika. Muszę przyznać, że styl pisania Autora bardzo się zmienił przez te kolejne tomy (i lata). Jeśli tak będzie dalej, to nie wiem czy nie znudzi mi się Mordimer...

Ojejku, jak się namęczyłam przy tej części.

Nocka zarwana,ale warto

Nocka zarwana,ale warto

Ten tom jest nieco inny od poprzednich.  Może dlatego,  że nie jest to zbiór opowiadań  a spójna całość. Jedna historia. Pokazuje początki pracy Mordimera jako inkwizytorów. Mimo że już  ma pewne doświadczenie  to i tak daje się  zwodzić  starszym kolegom. Tom zdecydowanie  trzyma poziom poprzednich chociaż mam  wrażenie, że Piekara zaczyna już  powielać jakiś schemat. Chociaż  niekonsekwentnie.

Wydaje mi się, że wszystkie tomy trzymają poziom. Bardzo fajne jest to, że nie trzeba czytać tego w kolejności, można zacząć od dowolnego tomu i poprzestać na jednym z dużą satysfakcją, jak i czytać kolejne odkrywając smaczki, które łączą ze sobą kolejne tomy. Cykl z lekkim humorem, bardzo wciągający i z charakterem.

Ciekawa tom o młodej wersji naszego ulubionego inkwizytora. Dosyć duży buc z niego jeszcze, ale młodość ma swoje prawa i już w tej powieści dostaje niezłą nauczkę. Dobrze się czytało jedną, spójną opowieść. Zaciekawiły nawiązania do wewnętrznego kręgu - ogólnie dobra część cyklu.

Dla mnie - subiektywnie - jeden z lepszych tomów opowieści cyklu. Spójna historia, powolne wprowadzenie tak później istotnych osób, trochę pogłębienie postaci Mordimera - bardzo miłe czytadło.

Niestety, moim skromnym zdaniem najslabszy tom z serii, do tej pory. Calosc dluzyla sie niemilosiernie, jednak warto dodac, ze ogolna fabula miala naprawde fajny zarys na cos ciekawego. Jedyna rzecz, ktora spodobala mi sie najbardziej to fakt, ze ten tom, najbardziej ze wszystkich do tej pory z serii, pokazuje jaka hipokryzja kieruje sie chrzescijanstwo, ktore bardzo latwo, w wielu aspektach, mozna porownac do chrzescijanstwa dni dzisiejszych.

• Jacek Piekara