Ja, inkwizytor. Wieże do nieba

Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 691
9788375741933
Nemesion

Oto dwie minipowieści, których bohaterem i narratorem jest Mordimer Madderdin, świeżo promowany absolwent Akademii Inkwizytorium. Dziewczyny Rzeźnika Piękne dziewczęta giną z ręki okrutnego seryjnego zabójcy. Rozwikłania tajemnicy morderstw podejmuje się mistrz Knotte. Starego i doświadczonego inkwizytora, wspomaga serdecznie go nienawidzący Mordimer Madderdin. Wieże do nieba Dwaj słynni...

Dziewczyny Rzeźnika
Wieże do nieba
Dwaj słynni architekci rywalizują o to który z nich wybuduje najdoskonalszą katedrę na świecie. Mordimer Madderdin zostaje wezwany, by zbadać, czy jeden z nich nie stosuje czarnej magii w celu pognębienia przeciwnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2010

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/ja-inkwizytor-wieze-do-nieba

szaramysz | 2014-03-24

Jestem nowicjuszem jeżeli chodzi o znajomość Cyklu Inkwizytorskiego. Swoją przygodę postanowiłam ukierunkować jednak na chronologię… To drugie spotkanie z Mistrzem Mordimerem, a właściwie jeszcze nie Mistrzem a jedynie adeptem sztuki inkwizytorskiej. Całość to dwa opowiadania z których pierwsze bardziej zapadło w moją pamięć, może za sprawą krwawych ,bardzo plastycznych opisów dokonanych zbrodni, a może z uwagi na postać Mistrza Knotte, który stara się jak może „umilić” życie przyszłego Inkwizytora. Nie wiem jaki będzie Mordimer w kolejnych częściach, ale ten którego teraz poznaje to nieopierzony żółtodziób, który popełnia masę błędów i z trudem rozwiązuje zagadki, co powoduje, że akcja wlecze się czasami niemiłosiernie , zwłaszcza w drugim opowiadaniu. Nie osłabiło to mojego apetytu na kolejne przygody, nie mniej uważam, że właśnie to tytułowe opowiadanie to temat nieco zmarnowany, bowiem brak zwrotów akcji, mało oryginalny motyw sporu dwóch architektów powoduje u czytelnika...

Heisenberg | 2017-11-23

„Wieże do nieba” to moje pierwsze spotkanie nie tylko z ‘Cyklem Inkwizytorskim’, ale ogólnie z prozą Jacka Piekary. Spotkanie, tak po prawdzie, nie do końca udane. Ten tom składa się z dwóch opowiadań, z których zdecydowanie lepsze jest pierwsze, „Dziewczyny Rzeźnika”. Pomimo że dość szybko można się domyślić kto jest zabójcą, to czyta się je szybko, opowiadanie nie nudzi. Pomaga w tym świetny styl, jakim posługuje się Autor. Niestety, tego samego nie da się powiedzieć o części drugiej tego tomu, czyli o tytułowych „Wieżach do nieba”. Ta jest zdecydowanie przegadana, i nie ukrywam tego – czekałem kiedy się wreszcie skończy. Jaśniejszym akcentem jest epilog, który nieco podnosi wartość tego opowiadania. Niemniej jednak po inne części cyklu sięgnę na pewno.

Thomas886 | 2016-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Dalsze losy początkującego inkwizytora Mordimera Madderdina.
Obie powieści zawarte w tym tomie podobały mi się.

Najpierw Mordimer poszukuje Rzeźnika, który morduje dziewczyny, a następnie próbuje dowiedzieć się, który z architektów bawi się czarną magią, by być lepszym budowlańcem.

Bardzo mi się podoba język jakim jest napisana książka, który bawi, a także pobudza wyobraźnie.

pablo | 2010-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2010

Polska fantastyka ma się ostatnimi laty bardzo dobrze. Takiego bumu wydawniczego nie było chyba nigdy dotąd a i czytelników jakby nie brakuje. W tym nurcie już jakiś czas temu znalazł sobie miejsce Piekara. Nigdy jednak nie było mi dane zetknąć się z jego twórczością, aż do teraz kiedy sprezentowano mi jedną z jego książek.

Seria książek opowiadająca o perypetiach inkwizytora Mordimera Madderdina jest flagową pozycją pana Jacka. Książka składa się z dwóch opowiadań: "Dziewczyny rzeźnika" i tytułowego "Wieże do nieba". Poznajemy w nich losy młodego inkwizytora, jeszcze żółtodzioba, zmagającego się zagadkowymi zabójstwami i zakazanymi magicznymi rytuałami.

Akcja opowiadań bardziej przypomina kryminał niż typową fantastykę. Mamy tutaj zagadkę, czarny charakter którym nie wiadomo kto jest oraz inkwizytora detektywa. Rozwiązanie zagadki w obu opowiadaniach następuje na samym końcu i w wypadku "Dziewczyn rzeźnika" robi naprawdę świetne wrażenie. Czułem się absolutnie zaskoczony i dumny...

Krzysztof | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Ja Inkwizytor. Wieże do nieba do pierwszy z tak zwanych prequeli przygód sławnego inkwizytora i z pewnością nie byłoby to miłe spotkanie, gdybym wcześniej nie czytał innych tomów. Przede wszystkim książka jest wyjątkowo nie równa, a Piekara sam do końca nie wie co chce pokazać, ale od początku. Pierwsze opowiadanie Dziewczyny Rzeźnika to Piekara w swej najlepszej formie. Treściwe opowiadanie, pełne świetnego humoru i krwi. Mistrz Kontte wymiata, a samo zakończenie historii jest rewelacyjne. Dziwić może fakt, że Mordimer jest jak wielu zauważa głupiutki i naiwny, a już zadufany w sobie. Śledztwo nie odgrywa tutaj ważnej roli, ma jedynie pokazać w jaki sposób Mordi dostał rekomendację. Drugie danie główne to już poważny problem. Zaczyna się jak powinno, czuć klimat towarzyszący budowie katedry, ale akcja i pomysły szybko uciekają. Opowiadanie jest wyraźnie za długie i nudne. Można było pokusić się od dwa krótsze. Stąd jedyną uśrednioną opinią może być 6/10.

Ettelea | 2010-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2010

Ta pozycja Jacka Piekary zawiera w sobie dwie miniopowieści, które łączy postać głównego bohatera.

"Dziewczyny Rzeźnika"
Cudowny pomysł na fabułę. Mamy tu naszego starego kumpla Mordimera Madderdina, który nie jest jeszcze inkwizytorem lecz zaledwie marnym jego zaczątkiem podporządkowanym mistrzowi. Razem podejmują trud rozwikłania przyczyn morderstw - nie, to zbyt łagodnie powiedziane - RZEZI, których jakiś obłąkaniec dokonuje na młodych, pięknych dziewczynach. Opowieść wciąga niesamowicie, chociaż muszę przyznać, że zakończenie mnie zawiodło i czułam się rozczarowana. Jednak całość czyta się dobrze.

"Wieża do nieba"
Minęły dwa lata odkąd zakończona została sprawa Rzeźnika. Mordi posiada już tymczasową licencję Inkwizytora. Tym razem nasz bohater będzie musiał rozwiązać zagadkę częstych śmierci budowniczych katedry. Na pierwszy rzut oka łatwa sprawa zaczyna się komplikować. Do kłótni dwóch wrogich sobie architektów dołącza podejrzenie o stosowanie czarnej magii i tajemnicza...

Marek Adamkiewicz | 2015-01-26

Od czasu do czasu lubię wracać do przygód tego bohatera. Cóż, takie "guilty pleasure".
"Wieże do Nieba" są tym, czego można się było spodziewać. Mimo mniejszego bagażu doświadczeń (w końcu to prequel), Mordimer Madderdin jest już (prawie) takim inkwizytorem, jakiego znamy i lubimy. Pewnym novum jest oczywiście brak doświadczenia i wynikające z tego faktu drobne pomyłki, jakie zdarza mu się popełniać podczas śledztw.

A poza bohaterem? Fabuły obu opowiadań (czy też raczej mikropowieści) nie są specjalnie odkrywcze, to także to, co w cyklu charakterystyczne. Zagadka, morderstwa, magia.
Pierwszy tom serii prequelowej nie wnosi praktycznie niczego nowego do świata przedstawionego, ale wciąż czyta się go z dużą dozą przyjemności. I co najważniejsze - fabuła wlatuje i wylatuje, dzięki czemu po około roku, lektura powtórkowa przynosi tę samą radość.

Alathea | 2014-08-04

Niestety muszę to przyznać, że to akurat najgorsza książka z całego cyklu (przynajmniej spośród tych, które udało mi się przeczytać). Przede wszystkim oba opowiadania mnie nie zaskoczyły, przy „Dziewczyny Rzeźnika” niewiele zachodu wymagało odgadnięcie sprawcy, a w drugiej historii w sumie… niewiele było do zgadywania. Kolejnym zarzutem jest to, że Piekara wyjątkowo przeciągał w nieskończoność oba opowiadania. Lubię długie książki, ale tutaj wyjątkowo to sztuczne przedłużanie nie pasowało. Za każdym razem czułam, jakby autor walczył o każdą kolejną stronę, byleby zapełnić wyznaczoną ilość miejsca. Chyba lepszym pomysłem byłoby wciśnięcie jakiegoś krótkiego trzeciego opowiadania, a nie ciągnięcie poprzednich. Wkurzają mnie też te ciągłe powtórzenia niektórych rzeczy. O właściwościach sherskenu już chyba mogę napisać doktorat.
Mimo wszystko książkę czyta się płynnie. Od strony technicznej prezentuje się dobrze. Szkoda tylko, że treść nie dorównuje formie.

Cezar Kolcz | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Za mało fantastyki... Powiem więcej - całkowity jej brak, trochę zabolał. Oczekiwałem porządnej dawki walki z wiedźmami i demonami a dostałem 2 opowieści kryminalne. Książki czytam w kolejności chronologii wydarzeń ( a więc uprzednio przeczytałem "Płomień i krzyż - tom 1"). W tomie dostałem to co chciałem : wiedźmy, demony... Niestety ta książka to nie to czego się spodziewałem. Jednak nie można zaprzeczyć, że fabuła była ciekawa i wciągająca... Lecz gdybym chciał po prostu kryminał sięgnąłbym po książkę z "Czarnej serii"...

zabawnanazwa | 2015-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2015