Książka Roku 2018

Ja, inkwizytor. Wieże do nieba

Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 5)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 039
1 791
9788375741933
Nemesion

Oto dwie minipowieści, których bohaterem i narratorem jest Mordimer Madderdin, świeżo promowany absolwent Akademii Inkwizytorium. Dziewczyny Rzeźnika Piękne dziewczęta giną z ręki okrutnego seryjnego zabójcy. Rozwikłania tajemnicy morderstw podejmuje się mistrz Knotte. Starego i doświadczonego inkwizytora, wspomaga serdecznie go nienawidzący Mordimer Madderdin. Wieże do nieba Dwaj słynni...

Dziewczyny Rzeźnika
Wieże do nieba
Dwaj słynni architekci rywalizują o to który z nich wybuduje najdoskonalszą katedrę na świecie. Mordimer Madderdin zostaje wezwany, by zbadać, czy jeden z nich nie stosuje czarnej magii w celu pognębienia przeciwnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2010

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/ja-inkwizytor-wieze-do-nieba

Beata | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Znakomite! Znakomite!
Dwie opowieści fantasy z cyklu o Mordimerze Madderdinie. Pierwsza „Dziewczyny Rzeźnika ” o brutalnym mordercy i śledztwie prowadzonym przez mistrza inkwizytora Knotte i młodego Mordimera Madderdina. Zakończenie było fantastycznie rozegrane. Autor zachwycił mnie woltą i to nie jedną:) Puenta też znana – młodość musi się wiele nauczyć, bo nie wszystko jest tym, na co wygląda. Opowieść znakomita. Przeczytałam od jednego podejścia.
Druga opowieść „Wieże do nieba” o śledztwie dotyczącym uprawiania czarnej magii i dwóch dumnych architektach, budowniczych katedr, także przeczytałam z przyjemnością. Najbardziej jednak zachwyciło mnie i powaliło na kolana przed inwencją autora, zakończenie. Ponownie nieoczekiwana wolta… Coraz bardziej wciąga mnie świat i sposób rozumowania Inkwizytorów… Madderdin jest zaledwie nieporadnym pacholęciem między inkwizytorskimi wygami… Musi się jeszcze wiele nauczyć i wiele zrozumieć. A ja pospołu z nim:)

szaramysz | 2014-03-24

Jestem nowicjuszem jeżeli chodzi o znajomość Cyklu Inkwizytorskiego. Swoją przygodę postanowiłam ukierunkować jednak na chronologię… To drugie spotkanie z Mistrzem Mordimerem, a właściwie jeszcze nie Mistrzem a jedynie adeptem sztuki inkwizytorskiej. Całość to dwa opowiadania z których pierwsze bardziej zapadło w moją pamięć, może za sprawą krwawych ,bardzo plastycznych opisów dokonanych zbrodni, a może z uwagi na postać Mistrza Knotte, który stara się jak może „umilić” życie przyszłego Inkwizytora. Nie wiem jaki będzie Mordimer w kolejnych częściach, ale ten którego teraz poznaje to nieopierzony żółtodziób, który popełnia masę błędów i z trudem rozwiązuje zagadki, co powoduje, że akcja wlecze się czasami niemiłosiernie , zwłaszcza w drugim opowiadaniu. Nie osłabiło to mojego apetytu na kolejne przygody, nie mniej uważam, że właśnie to tytułowe opowiadanie to temat nieco zmarnowany, bowiem brak zwrotów akcji, mało oryginalny motyw sporu dwóch architektów powoduje u czytelnika...

Heisenberg | 2017-11-23

„Wieże do nieba” to moje pierwsze spotkanie nie tylko z ‘Cyklem Inkwizytorskim’, ale ogólnie z prozą Jacka Piekary. Spotkanie, tak po prawdzie, nie do końca udane. Ten tom składa się z dwóch opowiadań, z których zdecydowanie lepsze jest pierwsze, „Dziewczyny Rzeźnika”. Pomimo że dość szybko można się domyślić kto jest zabójcą, to czyta się je szybko, opowiadanie nie nudzi. Pomaga w tym świetny styl, jakim posługuje się Autor. Niestety, tego samego nie da się powiedzieć o części drugiej tego tomu, czyli o tytułowych „Wieżach do nieba”. Ta jest zdecydowanie przegadana, i nie ukrywam tego – czekałem kiedy się wreszcie skończy. Jaśniejszym akcentem jest epilog, który nieco podnosi wartość tego opowiadania. Niemniej jednak po inne części cyklu sięgnę na pewno.

Thomas886 | 2016-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Dalsze losy początkującego inkwizytora Mordimera Madderdina.
Obie powieści zawarte w tym tomie podobały mi się.

Najpierw Mordimer poszukuje Rzeźnika, który morduje dziewczyny, a następnie próbuje dowiedzieć się, który z architektów bawi się czarną magią, by być lepszym budowlańcem.

Bardzo mi się podoba język jakim jest napisana książka, który bawi, a także pobudza wyobraźnie.

Cezar Kolcz | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Za mało fantastyki... Powiem więcej - całkowity jej brak, trochę zabolał. Oczekiwałem porządnej dawki walki z wiedźmami i demonami a dostałem 2 opowieści kryminalne. Książki czytam w kolejności chronologii wydarzeń ( a więc uprzednio przeczytałem "Płomień i krzyż - tom 1"). W tomie dostałem to co chciałem : wiedźmy, demony... Niestety ta książka to nie to czego się spodziewałem. Jednak nie można zaprzeczyć, że fabuła była ciekawa i wciągająca... Lecz gdybym chciał po prostu kryminał sięgnąłbym po książkę z "Czarnej serii"...

Paweł | 2018-10-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 października 2018

,,Płomień i krzyż" Jacka Piekary w niesamowity sposób wprowadził mnie w świat inkwizytorski, gdzie ważne i tajemnicze persony działają na chwałę Pana, powodując bojaźń wśród wielu ludzi, których napotykają. Z takim uczuciem, z takim nastawieniem sięgnąłem po kolejną część cyklu 'Ja, inkwizytor". Niestety, ale bardzo mocno się zawiodłem, bo liczyłem, że kolejna część przyniesie tyle frajdy co pierwsza książka, wprowadzając nas w świat inkwizytorów. Na szczęście pojawia się już główny bohater, którym jest Mordimer Madderdin, świeżutko po promocji na inkwizytora. Możemy przyjrzeć się jak młody człowiek poznaje własne otoczenie, kim jest, jak odnajduje się w wyjaśnianiu spraw, które mu powierzono. Spodobało mi się niesamowicie to, jak Piekara przedstawił zwierzchnika Mordiego – przecież często sami dostrzegamy, jak wygląda hierarchia w rozmaitych instytucjach, sami dostrzegamy patologie tam, gdzie nie powinno jej być. Doskonałym tego przykładem był wielki mistrz Knotte, który pojawił...

pablo | 2010-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2010

Polska fantastyka ma się ostatnimi laty bardzo dobrze. Takiego bumu wydawniczego nie było chyba nigdy dotąd a i czytelników jakby nie brakuje. W tym nurcie już jakiś czas temu znalazł sobie miejsce Piekara. Nigdy jednak nie było mi dane zetknąć się z jego twórczością, aż do teraz kiedy sprezentowano mi jedną z jego książek.

Seria książek opowiadająca o perypetiach inkwizytora Mordimera Madderdina jest flagową pozycją pana Jacka. Książka składa się z dwóch opowiadań: "Dziewczyny rzeźnika" i tytułowego "Wieże do nieba". Poznajemy w nich losy młodego inkwizytora, jeszcze żółtodzioba, zmagającego się zagadkowymi zabójstwami i zakazanymi magicznymi rytuałami.

Akcja opowiadań bardziej przypomina kryminał niż typową fantastykę. Mamy tutaj zagadkę, czarny charakter którym nie wiadomo kto jest oraz inkwizytora detektywa. Rozwiązanie zagadki w obu opowiadaniach następuje na samym końcu i w wypadku "Dziewczyn rzeźnika" robi naprawdę świetne wrażenie. Czułem się absolutnie zaskoczony i dumny...

Agata | 2018-08-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Nie mogłam się doczekać, aż w końcu sięgnę po kolejną powieść Piekary o inkwizytorze Madderdinie. Jak na razie przeczytałam "Płomień i krzyż", który zaskoczył mnie swoim klimatem, okrutną rzeczywistością oraz wciągającą fabułą. Niestety "Wieże do nieba" nie są równie dobre. Troszkę się zdziwiłam, bo zamiast walki z demonami i czarownicami dostałam kryminalne zagadki Miami. No dobra przesadzam, jednak nie spodziewałam się, że opowiadania będą pozbawione magii i tajemniczości. Dobrze, że książkę czyta się szybko i przyjemnie, ponieważ raczej wątpię czy przeczytałabym ją, gdyby historia zaczynała mnie za bardzo nudzić. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą lepsze i bardziej będą przypominały fantastykę niż kryminały.

Krzysztof | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Ja Inkwizytor. Wieże do nieba do pierwszy z tak zwanych prequeli przygód sławnego inkwizytora i z pewnością nie byłoby to miłe spotkanie, gdybym wcześniej nie czytał innych tomów. Przede wszystkim książka jest wyjątkowo nie równa, a Piekara sam do końca nie wie co chce pokazać, ale od początku. Pierwsze opowiadanie Dziewczyny Rzeźnika to Piekara w swej najlepszej formie. Treściwe opowiadanie, pełne świetnego humoru i krwi. Mistrz Kontte wymiata, a samo zakończenie historii jest rewelacyjne. Dziwić może fakt, że Mordimer jest jak wielu zauważa głupiutki i naiwny, a już zadufany w sobie. Śledztwo nie odgrywa tutaj ważnej roli, ma jedynie pokazać w jaki sposób Mordi dostał rekomendację. Drugie danie główne to już poważny problem. Zaczyna się jak powinno, czuć klimat towarzyszący budowie katedry, ale akcja i pomysły szybko uciekają. Opowiadanie jest wyraźnie za długie i nudne. Można było pokusić się od dwa krótsze. Stąd jedyną uśrednioną opinią może być 6/10.

Ryszard Pałka | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Główny bohater książki Mordimer to młody inkwizytor, pełniący funkcję swego rodzaju detektywa. Rozwiązuje sprawy zarówno kryminalne, jak i związane z zakazaną magią i siłami tajemnymi. Same śledztwa nie są jednak sednem książki. Jest nim bohater.Książka niebanalna i oryginalna bynajmniej dla mnie który zaczyna przygodę z książkami fantasy