Zgłosuj na książki roku 2017

Making Money

Cykl: Świat Dysku (tom 36)
Wydawnictwo: Corgi
978-0-55215-490-1
angielski
bythewoods

It's an offer you can't refuse. Who would not wish to be the man in charge of Ankh-Morpork's Royal Mint and the bank next door? It's a job for life. But, as former conman Moist von Lipwig is learning, life is not necessarily for long. The Chief Cashier is almost certainly a vampire. There's something nameless in the cellar (and the cellar itself is pretty nameless), and it turns out that the...

It's an offer you can't refuse.
The Chief Cashier is almost certainly a vampire. There's something nameless in the cellar (and the cellar itself is pretty nameless), and it turns out that the Royal Mint runs at a loss. A three-hundred-year-old wizard is after his girlfriend, he's about to be exposed as a fraud, but the Assassins' Guild might get him first. In fact, a lot of people want him dead.
Oh. And every day he has to take the Chairman for walkies.
Everywhere he looks he's making enemies. What he should be doing is making money.

Degamisz | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Po raz kolejny dostałem surrealizm w czystej postaci, tym razem ekonomię według Terry'ego Pratchett'a. Cyklu o Moiście von Lipwigu nie mogę uznać za jeden z moich ulubionych. Pierwsza część czyli „Piekło pocztowe” lekko mnie rozczarowała i gdyby nie postać Adory Dearheart byłaby to całkowita nuda. W drugiej części czyli w „Świecie finansjery” jest już znacznie lepiej i znacznie zabawniej.

Początkowo nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że do zadań Moista należy stanie obok wydarzeń albo dziwienie się wszystkiemu co go spotyka – bank, golemy, dziarska staruszka obarczająca go prezesem banku pod postacią psa, Vetinari… Dopiero potem nabiera trochę werwy i rumieńców. Nieodmiennie Pratchett ma ogromny talent do postaci drugoplanowych, które i tym razem wyjątkowo mu się udały, właściwie lepiej niż sam Lipwig – zaczynając od uwielbianej już przeze mnie Adory (w przypadku której słowo stanowczość nabiera nowego znaczenia a szpilki w butach nowego zastosowania), poprzez Igora, Gladys która...

Drugi tom przygód Moista von Lipwiga i Adory Belle Dearheart.

Jeszcze więcej Vetinariego, który jest klasą samą w sobie. Pan Maruda, który wygląda trochę jak mops (bo miał wielu ojców) i jest prezesem Królewskiego Banku Ankh-Morpork. Do tego Mavolio Bent potrafiący liczyć jak nikt inny, a na dodatek jest człowiekiem z Przeszłością (taką przez duże "p"). Specyficzne golemy, które mogą wywołać wojnę.

I wśród tego Moist, który tym razem ma za zadanie postawić na nogi system bankowy Ankh-Morpork (co obejmuje przede wszystkim kombinowanie jak nie zginąć), ponieważ Poczta już działa bez szwanku, a on z nudy i poczucia stagnacji zaczął robić niebezpieczne rzeczy (takie jak udział w spotkaniach Towarzystwa Ekstremalnego Kichania).

Proszę państwa przedstawiam wam finanse i rachunkowość oraz ekonomię według sir Pratchetta. Zapnijcie pasy, ponieważ będzie to jazda bez trzymanki.

Uważam, że jest to świetna kontynuacja "Piekła Pocztowego", pełna jeszcze ciekawszych zwrotów akcji oraz...

cykuta | 2010-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Witajcie w Ankh-Morpork! [po raz kolejny] Nieważne, czy sprowadziły Was tu z powrotem woniejące opary rzeki Ankh, niewyobrażalna nigdzie indziej w świecie Dysku przestępczość, dyktatorskie zapędy Patrycjusza, czy pragnienie rzucenia okiem na niekompetencję magów z Niewidzialnego Uniwersytetu. Niezależnie od motywów - nie zawiedziecie się.

W "Świecie finansjery" lord Vetinari podejmuje się karkołomnego zadania i - jak to zazwyczaj ma miejsce w przypadku ludzi jego pokroju - nie zamierza brudzić sobie rąk osobiście. Reforma systemu finansów w mieście ludzi o nie tyle podwójnej co potrójnej [a czasem nawet jeszcze bardziej zwielokrotnionej] moralności i libertyńskim stosunku do zarabiania pieniędzy do łatwych na pewno nie należy. Dlatego Patrycjusz wykorzystuje do tego celu byłego rzezimieszka, a obecnie przykładnego obywatela Ankh-Morpork. Znudzony ustatkowanym życiem Moist von Lipwig zostaje... kimś w rodzaju prezesa głównego miejskiego banku. Posada ta wciągnie go w wir wydarzeń,...

Leelunia | 2013-09-23
Przeczytana: 22 września 2013

Moist von Lipwig to główny poczmistrz, człowiek w złotym kostiumie, powszechnie szanowany obywatel, ale naprawdę, no, cóż, nikt nie wie (oprócz niejakiego Cribbinsa) kim był przedtem. A kiedy wyżej wspomniany osobnik - podający się za omniańskiego kapłana pojawia się w Ankh, Moist (a może Albert?) może wpaść w kłopoty. Zwłaszcza, że powierzono mu kolejną niebezpieczną misję: musi przeprowadzić renowację Banku. Napotyka się jednak na wiele trudności: rozzłoszczeni bankierzy z podrabianymi mieczami Vetinariego, liżący po nosie prezes i wiele innych czynników.

Jak cały świat Dysku, "Świat finansjery" jest napisany błyskotliwie, z humorem i podszyty wszechogarniającą ironią. Po prostu: usiąść i czytać!

Michał | 2010-10-06
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2010

Powieść pełna humoru, nawet lepsza niż poprzednie przygody Moista.
Świat banków i pieniędzy ukazany z tej weselszej strony.
Choć zarazem świat przedstawiony wydaje się nam przerażająco znajomy.

Ireth | 2017-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2017

Niestety tym razem Moist mnie trochę rozczarował. Po "Piekle pocztowym", będącym powiem świeżości w Świecie Dysku, od którego nie mogłam się oderwać, kolejne przygody mojego ulubieńca nie były już tak świeże, ponieważ schemat był podobny. Miłego smaczku dodaje ciekawy rozwój postaci oraz dużo scen z Vetinarim, jednak drugie "Piekło pocztowe" to to nie jest - a może jednak właśnie jest i na tym polega problem.

Bartosz | 2017-02-13
Przeczytana: 07 lutego 2017

Po tym jak Pan Lipwig sprawił iż poczta zaczęła znów funkcjonować na chwałę AnkhMorpork - zaczął się nudzić... Jego znudzenie nie uszło uwadze Lorda Vetinariego, który postanowił dać mu nową misję niemożliwą... W ten oto sposób największy kanciarz Świata Dysku stał się nie tylko dyrektorem banku ale również zarządca królewskiej mennicy... Będzie również o koncepcji pieniądza bez złota oraz wartości pracy rąk (niekoniecznie ludzkich)... Polecam

BookBasset | 2014-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Co tu będę wiele pisać. Kto polubił Moista von Lipwiga i drży słysząc nazwisko Vetinari, będzie zachwycony kolejną książką ze Świata Dysku. Tym razem zobaczymy w krzywym zwierciadle świat finansów. A kto nie chciałby się pośmiać z bankowości ? Polecam !

Bartosz | 2017-02-13
Przeczytana: 07 lutego 2017

A-- | 2014-09-15
Przeczytana: 2014 rok

Pan Maruda *)
Recenzja książki Świat Finansjery (Terry Pratchett)
Ocena: 7/10
Odczucia: 5/10

Kolejna opowieść ze Świata Dysku, w której pojawia się Moist Lipwig, kombinator, oszust i hochsztapler, który zdobił w swoim życiu po powieszeniu i spotkaniu Anioła karierę jako Poczmistrz (tj. Lord Vetinari dał mu drugą szansę, która Moist skrzętnie wykorzystał umykając katu spod stryczka). Było - minęło…
Moist jest znudzony i szuka ryzyka i tu pojawia się propozycja, którą Moist odrzuca, a mimo to przyjmuje prze co wkracza w świat wielkiej finansjery i zostaje zarządcą Banku.

Poznamy mechanizmy rządzące finansami (po co nam złoto, wystarczy wydrukować pieniądze), zobaczymy jak kształtują się podstawy nowej waluty i weźmiemy udział w pewnej intrydze, z której Moist jak zwykle wyjdzie bez szwanku.

Ciekawym aspektem tej historii będzie Chluper – hydrauliczny symulator procesów ekonomicznych, w którego powstanie zamieszany będzie oczywiście mistrz inżynierii Igor (jeden z tych...

Dyskowe „czasoumilacze”

Choć na przetłumaczenie na polski ostatniego, 41. tomu Świata Dysku przyjdzie nam jeszcze poczekać, to wydawnictwo Prószyński i S-ka nie próżnuje. Dla fanów twórczości Terry'ego Pratchetta przygotowano kilka „czasoumilaczy”, dzięki którym czekanie na „The Shepherd's Crown” stanie się nieco bardziej znośne.