Potworny regiment

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 31)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Monstrous Regiment
świat dysku, Polly Perks

Inne wydania

Wszystko zaczęło się od nagłego, dziwnego kaprysu. Polly Perks musiała szybko stać się chłopcem. ścięcie włosów i noszenie spodni było łatwe. Trudniej przyszło jej nauczyć się puszczać bąki i bekać w towarzystwie, a także chodzić jak małpa... Teraz zaciągnęła się do wojska i szuka zaginionego brata. Ale trwa wojna. zawsze trwa jakaś wojna. Polly i inni rekruci wpadają w jej wir bez żadnego przeszkolenia. I ściga ich nieprzyjaciel. Po swojej stronie mają najchytrzejszego sierżanta w całej armii oraz wampira dręczonego żądzą kawy. No... mają też pewien sekret. A kiedy uderzają w samo serce sił przeciwnika, muszą wykorzystać wszystkie zdolności potwornego regimentu.

źródło okładki: http://ksiazka48.pl/

| 2013-11-27
Przeczytana: listopad 2013

Bycie kobietą to tak z zasady niełatwy kawałek chleba. A już na pewno w kraju, gdzie kobieta w spodniach to Obrzydliwość. Jednak Polly Perks nie zgadza się z tym jakże krzywdzącym twierdzeniem i wdziewając spodnie sunie ku niewykorzystanym pokładom odwagi i wstępuje do wojska.

Widzę sporo, a nawet większość, negatywnych opinii o "Potwornym Regimencie". I niestety, a może stety, muszę się z nimi totalnie nie zgodzić. Jak dla mnie to jedna z najlepszych książek Pratchetta. Nie powala co prawda tak łatwo rozpoznawalnym dla fanów autora humorem, wyciekającym z każdej strony, jest poważniejsza i jakby cięższa, ale...jest tak błyskotliwa, a niektóre akcje bohaterów, postacie i sytuacje tak pochłaniające niczym bezdenna studnia, że nie mogę tej książki nie kochać. Jest też humor, przecież to Pratchett. Nie może się obyć bez ciętych ripost i zabawnych sytuacji. Tak więc negatywnych recenzji nie rozumiem, a nawet nie chcę rozumieć :)

I mała dygresja. Jestem przyzwyczajona do starszych...

Bodzepor | 2013-12-16
Przeczytana: 2011 rok

Książka nietypowa jak na Pratchetta, zamiast standardowych żarcików sytuacyjnych z absurdów i ludzkiej głupoty jest znacznie więcej ironii i mrugania okiem do czytelnika (zwłaszcza tego, który ma za sobą służbę wojskową). Szczerze polecam starszym czytelnikom, młodsi, pragnący lekkiego humoru znanego z innych książek będą mieli problem z jej właściwym zrozumieniem.

Betoniarka | 2015-06-25
Na półkach: Przeczytane, Mistrz T.P.
Przeczytana: czerwiec 2015

"Potworny Regiment" jest jedną z tych części Świata Dysku, które mnie nie zwaliły z nóg. Jest to kolejna z części, które na dobrą sprawę można czytać "luzem". Pojawiają się wprawdzie bohaterowie z Ankh Morpork, ale na tyle epizodycznie, że ich znajomość nie jest dla czytelnika konieczna.

Przyzwyczajona jestem do tego, że części Świata Dysku są zabarwione satyrą na coś. W tym wypadku jest to na pewno satyra na wojnę, wojsko i politykę, ale może też troszkę na feminizm? Książkę czyta się przyjemnie i szybko, jak to z Pratchettem. Pomimo że nie trafi do kanonu moich najukochańszych, polecam. Bo to przecież Pratchett. :)

Siemomysła | 2016-01-23
Na półkach: 2016, Świat Dysku, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Wzbudziła nieco mniej emocji niż ostatnio czytana "Prawda", a jednak ponownie zachwyciło mnie to, jak pan Pratchett rozszerza swój świat przed czytelnikiem i nie zapomina o tym, jacy są jego bohaterowie. Szacunek dla niego także za to, jak kończy swoje opowieści. Jakimś sposobem potrafi to uczynić tak, że zamykając książkę, mam ochotę pogłaskać okładkę.

Okot | 2011-02-01

Bo chodzi o to, żeby mieć skarpetki!

Natalijah | 2014-07-31
Przeczytana: 19 lipca 2014

Świetna książka. Inna niż poprzednie, choć równie zabawna. Widać, że Pratchett się rozwija, porusza coraz więcej aktualnych tematów, robi to ze smakiem i pomyślunkiem.
Potworny Regiment, w porównaniu do poprzednich dyskowych powieści, zajął mi potwornie dużo czasu, ale zostawił fantastyczne wrażenia.
Jak tu nie kochać wampira uzależnionego od kawy, Igoriny z włosami w plecaku i porucznika, który marzy o tym, by jego nazwisko stało się nazwą części garderoby?

Gender srender, grunt to skarpetki! ;)

Tymon | 2015-11-16
Przeczytana: 13 listopada 2015

Trochę słabsza niż inne książki pana Pratchetta, które miałem okazję dotąd przeczytać, ale i tak dostarczyła mi sporo rozrywki. Najwięcej sympatii odczułem wobec porucznika Bluzy, który prowokował bardzo wiele zabawnych scen. Prawdę mówiąc, to sama końcówka zaniżyła mi nieco opinię o książce, ponieważ chyba autor trochę zagalopował się z tą ilością kobiet. Niemniej jak każda książka Świata Dysku - warta przeczytania!

Chain | 2016-05-04
Przeczytana: 03 maja 2016

Problem równouprawnienia w Świecie Dysku:)

Nowsze książki Pratchetta, w tym "Potworny Regiment", są rzeczywiście trochę odmienne klimatem i tematyką od tych starszych. Pratchett nadal pisze dowcipnie, ale porusza znacznie poważniejsze problemy, które osadza w Świecie Dysku.
Nie wybuchałam tu co chwilę gromkim śmiechem, jak to bywało w przypadku pierwszych jego książek, ale zdecydowanie ironia jest wyczuwalna przez cały czas.

Na początku sama miałam problem, żeby do takiej zmiany w prozie Pratchetta przywyknąć. Teraz doceniam tę różnorodność i cieszę się, że mogę poznać inne oblicze ulubionego autora:)

Degamisz | 2014-04-15

Regiment jest dość potworny, to fakt. Aczkolwiek określił bym go jako wariację o straży miejskiej Ankh - Morpork. I wariacja to całkiem udana i przezabawna.

klaudiabla2 | 2011-12-27
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Polly Perks działa bez zastanowienia. Ścina włosy, ubiera się jak chłopak i wstępuje do wojska. Chce tam odnaleźć brata. Niestety, od razu trafia w sam środek wojennej zawieruchy.
Wiem, że wielu osobom ta książka się nie spodobała, ale wiadomo, że ja jestem inna niż wszyscy i mi wprost przeciwnie. Na początku znów się nudziłam, ale po 10 stronach tak mi się spodobała, że musiałam od razu doczytać do końca.
Historia jaką serwuje nam Pratchett jest niesamowita i z pewnością bardzo nietuzinkowo. Nie zabrakło w niej też słynnego dla tego autora humoru. Bohaterowie są dobrze wykreowani. Polly to silna, dzielna dziewczyna. Jak cała książka pozwala wierzyć, że ,,słaba płeć” może naprawdę bardzo dużo. Po tej lekturze choć na chwilę zyskałam lepsze samopoczucie i wiarę w siebie.
Okładka trochę mi tu nie pasuje. Zawsze książki z serii ze ,,Świata Dysku” charakteryzowały się ogromnym nagromadzeniem elementów. Ta w porównaniu z nimi jest po prostu bardzo uboga i ponura.