Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha"

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Turtle Recall: The Discworld Companion.. So Far
Świat Dysku, przewodnik
Ag2S

Jak wszyscy wiedzą, Świat Dysku jest płaski i spoczywa na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie gigantycznego gwiezdnego żółwia, Wielkiego A'Tuina, dostojnie płynącego przez kosmos. Jest to również globalny fenomen wydawniczy, ze sprzedażą sięgającą 75 milionów książek na całym świecie. Publikacja „Niucha” doprowadziła kanon Świata Dysku do liczby 39 powieści, nie licząc rozmaitych przewodników, map, terminarzy i innych pobocznych projektów. To bardzo dużo Dysku do zapamiętania – więcej, niż większość ludzi potrafi opanować z jedną tylko głową. Ale nie lękajcie się, pomoc jest blisko.

„Żółw przypomniany” to jedyny oficjalny przewodnik po wszelkich dyskowych tematach, w tym (choć nie wyłącznie):
• Co robić, kiedy zbliża się słoń pustelnik?
• Gdzie w Ankh-Morpork dostać piwo?*
• Jak się gra w Okalecz Pana Cebulę?
* i przeżyć, żeby o tym opowiedzieć

Jeśli więc szukasz pewnego źródła wiedzy o prawdopodobnie najgęściej zaludnionym , a na pewno najzabawniejszym uniwersum w literaturze fantasy... Jeśli potrzebujesz wygodnego przewodnika po ważnych miejscach Świata Dysku, od Ankh-Morpork po Zemphis... Jeśli masz trudności w odróżnianiu Ahmeda Szalonego od Jacka Zweiblumena... Jeśli twoje życie zależy od orientacji, czy trafiłeś do Imperium Agatejskiego, czy do Zoonów... nie szukaj dłużej! Jest już „Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do »Niucha«”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Violla92 | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Idealny przewodnik dla osób, które chcą zacząć przygodę z Pratchett'em i które chcą zapoznać się ze Światem Dysku przed przeczytaniem serii. Również osoby, które znają ŚD na pamięć będą zaciekawione przewodnikiem (ja byłam). Mnóstwo, mnóstwo informacji o bohaterach, miejscach i wyrażeniach związanych ze Światem Dysku.

DagmaraF | 2013-12-12

Naprawdę dobra, obszerna encyklopedia zawierająca mnóstwo haseł, jest też sporo rysunków autorstwa Briggsa. Najbardziej spodobały mi się opisy poszczególnych gildii- wzięto je bezpośrednio z Terminarzy, które są naprawdę trudno dostępne i dosyć drogie. Na końcu książki znajduje się całkiem obszerny wywiad z Pratchettem, opis procesu tłumaczenia serii w innych krajach i zasady gry w Okalecz Pana Cebulę. :)

Joseheim | 2014-07-22

Encyklopedia Świata Dysku - dla fanatyków, którzy chcą jeszcze raz powrócić do Świata Dysku i przypomnieć sobie bohaterów, zjawiska, miejsca. Ewentualnie dla tych, którzy chcą mieć na półce wszystkie książki podpisane nazwiskiem "Pratchett" (czyli dla fanatyków ; ).
Zasadniczo nie do przeczytania jednym ciągiem, raczej do poprzerzucania stron i czytania na wyrywki w wolnych chwilach.
No, ale na półce rzeczywiście wygląda ładnie obok całej reszty, więc czego chcieć więcej...?

wildfemale | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Mordercza lektura pozycji przypominającej encyklopedię, ale czego się nie robi dla lepszej adaptacji w tym najlepszym ze światów, czyli Świecie Dysku.
Obowiązkowa lektura dla wielbicieli twórczości Pratchetta, choć nie koniecznie tych "chłopców, którzy nie czytają" wymienianych pod koniec książki. Skarbnica docinków.

Bookeriada | 2014-07-15
Przeczytana: 20 lutego 2014

Pratchett to nazwisko, które kojarzy się przede wszystkim z gatunkiem fantasy i cyklem Świat Dysku. Imponująca seria, charakteryzująca się specyficznym poczuciem humoru, barwnymi postaciami oraz nietuzinkowymi pomysłami, ma swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Jedno jest pewne: nikogo nie pozostawia obojętnym.

W każdym razie tak rozległy świat niemal domaga się jakiegoś kompendium wiedzy na swój temat. I tak właśnie powstał uaktualniony przewodnik po cyklu Pratchetta – skarbnica wiedzy na temat bohaterów, miejsc i wielu innych spraw. Konkretnie, rzeczowo, z atrakcyjnymi ilustracjami oraz dodatkowymi materiałami dla prawdziwych miłośników, w postaci słownika/encyklopedii. Choć forma mogłaby się wydać nieco sztywna i poważna to hasła zachowały humor i czyta się je z przyjemnością, a ilustracje stanowią miłe urozmaicenie lektury.

Jakie bonusy pojawiają się w przewodniku? Głównym jest wywiad z autorem. Dotyczy on przede wszystkim źródła inspiracji dla kolejnych tomów,...

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 02 lutego 2014

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Okruszki z pańskiego stołu?

Hubert Przybylski

Jakiś czas temu zamieściliśmy recenzje kilku książek, które były dodatkiem do cyklu "Gra o tron" G.R.R. Martina. Jedna była bardziej twórcza ("Uczta lodu i ognia" Chelsea Monroe-Cassel i Sariann Lehrer), druga mniej ("Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera" George R. R. Martin, z ilustracjami Jonty Clark), ale obie te pozycje wydawnicze były jednymi z wielu, które na fali popularności Wielkich Nazwisk i ich książek mają przynieść tymże Wielkim Nazwiskom, przy ich minimalnym nakładzie pracy (*1), dodatkowe zyski, którymi podzieliliby się z autorami/pomysłodawcami dodatków. Były jednymi z wielu, ale nie były pierwszymi, ani nawet najczęściej podejmowanymi tego typu próbami. Tutaj wiedzie prym seria dodatków do Świata Dysku Terry'ego Pratchetta, składająca się z co najmniej kilkunastu pozycji (*2) i zapoczątkowana bodajże "Mappą Świata Dysku". To właśnie kolejnemu dodatkowi do tego cyklu...

ryhu | 2015-09-26
Przeczytana: 23 września 2015

Wymęczyła mnie ta książka strasznie. Nie potrafiłem się wciągnąć, czytałem czasem ledwie po klika haseł, po czym odkładałem ją na dłuższy czas na bok. Dość powiedzieć, że czytać zacząłem w okolicach jej premiery, więc będzie już chyba ponad rok. Ale w sumie to czego ja się spodziewałem? Przecież to w zasadzie encyklopedia i to taka bardzo sumienna. Wyszczególnione i opisane zostają chyba wszystkie postaci, krainy, rasy, gildie i ważniejsze przedmioty i wydarzenia historyczne Dysku. Jak na mój gust, to opisy te są aż nazbyt staranne i za mało w nich luzu i tego "błysku", jaki jest w samych książkach. Jeśli podejść do tego jak do podręcznika i źródła wiedzy dla zagorzałych fanów, to na pewno jest to rzecz warta polecenia. Jeśli zaś liczycie na coś, rodem z serii o Świecie Dysku, to lepiej przeczytać sobie drugi raz którąś z ulubionych pozycji, bo czytanie "Żółwia Przypomnianego" w takiej sytuacji może być zatrważająco podobne do zakuwania do egzaminu i niewiele różnić się od czytania...

„Przewodnik Żółw Przypomniany…” oceniałabym w kategorii gadżetu. Fajniej go mieć, niż nie mieć. Nie znaczy to jednak, iż jest produktem niezbędnym do lektury, czy w jakikolwiek sposób wpłynie na wasz odbiór serii. Ja co prawda sporo postaci i faktów zdołałam już pozapominać, ale wierzę, że gdzieś tam żyją na świecie fani, którzy są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czym jest Zmokberg, a kim lord Henry Snipps. Jeśli więc nie jesteście aż tak zaangażowanymi dyskoholikami, możecie postrzegać „Przewodnik” jako książkę całkiem przydatną. I takim właśnie osobom pozycję tą z czystym sumieniem polecam."
Całość recenzji na: http://www.qfant.pl/review/t-pratchett-i-s-briggs-zolw-przypomniany-przewodnik-po-swiecie-dysku-uaktualniony-az-do-niucha/

gekido | 2013-11-26

Muszę przyznać, że z początku forma mnie przerażała - pięćset stron słownikowych haseł! Jednak ich lektura była więcej niż przyjemna. Miłą niespodzianką były długie - w porównaniu z resztą - opisy m.in. Ankh-Morpork czy Gildii Złodziei. Po prostu Świat Dysku w pigułce (z suszonej żaby). Polecam osobom, które mają za sobą większość serii. Gratka dla fanów!

Tymoteusz | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Wyczerpujące kompendium po Świecie Dysku. Pozycja głównie dla fanów, a więcej tutaj: http://shadowmage.nast.pl/2014/02/terry-pratchett-zolw-przypomniany-recenzja/