Świat finansjery

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 36)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Making Money
9788376482019

Była to propozycja nie do odrzucenia... Kto by nie chciał zarządzać Królewską Mennicą w Ankh-Morpork i sąsiadującym z nią bankiem? To posada na całe życie. Ale były oszust, Moist von Lipwig, odkrywa, że niekoniecznie znaczy to: na długo. Główny kasjer jest prawie na pewno wampirem. W piwnicy kryje się coś bezimiennego (a i sama piwnica jest raczej bezimienna). Okazuje się też, że Królewska...

Główny kasjer jest prawie na pewno wampirem. W piwnicy kryje się coś bezimiennego (a i sama piwnica jest raczej bezimienna). Okazuje się też, że Królewska Mennica przynosi straty. Trzystuletni mag zaczepia jego dziewczynę, a jemu samemu grozi ujawnienie mrocznej przeszłości, choć Gildia Skrytobójców może załatwić go wcześniej. Prawdę mówiąc, bardzo wielu ludzi chciałoby widzieć go martwym. Aha... I codziennie musi wyprowadzać prezesa na spacer. Gdzie nie spojrzy, pojawiają się nowi wrogowie.

Czy znajdzie swoje miejsce w tym nowym ŚWIECIE FINASJERY?

Degamisz | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Po raz kolejny dostałem surrealizm w czystej postaci, tym razem ekonomię według Terry'ego Pratchett'a. Cyklu o Moiście von Lipwigu nie mogę uznać za jeden z moich ulubionych. Pierwsza część czyli „Piekło pocztowe” lekko mnie rozczarowała i gdyby nie postać Adory Dearheart byłaby to całkowita nuda. W drugiej części czyli w „Świecie finansjery” jest już znacznie lepiej i znacznie zabawniej.

Początkowo nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że do zadań Moista należy stanie obok wydarzeń albo dziwienie się wszystkiemu co go spotyka – bank, golemy, dziarska staruszka obarczająca go prezesem banku pod postacią psa, Vetinari… Dopiero potem nabiera trochę werwy i rumieńców. Nieodmiennie Pratchett ma ogromny talent do postaci drugoplanowych, które i tym razem wyjątkowo mu się udały, właściwie lepiej niż sam Lipwig – zaczynając od uwielbianej już przeze mnie Adory (w przypadku której słowo stanowczość nabiera nowego znaczenia a szpilki w butach nowego zastosowania), poprzez Igora, Gladys która...

książek: 2018

Drugi tom przygód Moista von Lipwiga i Adory Belle Dearheart.

Jeszcze więcej Vetinariego, który jest klasą samą w sobie. Pan Maruda, który wygląda trochę jak mops (bo miał wielu ojców) i jest prezesem Królewskiego Banku Ankh-Morpork. Do tego Mavolio Bent potrafiący liczyć jak nikt inny, a na dodatek jest człowiekiem z Przeszłością (taką przez duże "p"). Specyficzne golemy, które mogą wywołać wojnę.

I wśród tego Moist, który tym razem ma za zadanie postawić na nogi system bankowy Ankh-Morpork (co obejmuje przede wszystkim kombinowanie jak nie zginąć), ponieważ Poczta już działa bez szwanku, a on z nudy i poczucia stagnacji zaczął robić niebezpieczne rzeczy (takie jak udział w spotkaniach Towarzystwa Ekstremalnego Kichania).

Proszę państwa przedstawiam wam finanse i rachunkowość oraz ekonomię według sir Pratchetta. Zapnijcie pasy, ponieważ będzie to jazda bez trzymanki.

Uważam, że jest to świetna kontynuacja "Piekła Pocztowego", pełna jeszcze ciekawszych zwrotów akcji oraz...

Michał | 2010-10-06
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2010

Powieść pełna humoru, nawet lepsza niż poprzednie przygody Moista.
Świat banków i pieniędzy ukazany z tej weselszej strony.
Choć zarazem świat przedstawiony wydaje się nam przerażająco znajomy.

cykuta | 2010-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Witajcie w Ankh-Morpork! [po raz kolejny] Nieważne, czy sprowadziły Was tu z powrotem woniejące opary rzeki Ankh, niewyobrażalna nigdzie indziej w świecie Dysku przestępczość, dyktatorskie zapędy Patrycjusza, czy pragnienie rzucenia okiem na niekompetencję magów z Niewidzialnego Uniwersytetu. Niezależnie od motywów - nie zawiedziecie się.

W "Świecie finansjery" lord Vetinari podejmuje się karkołomnego zadania i - jak to zazwyczaj ma miejsce w przypadku ludzi jego pokroju - nie zamierza brudzić sobie rąk osobiście. Reforma systemu finansów w mieście ludzi o nie tyle podwójnej co potrójnej [a czasem nawet jeszcze bardziej zwielokrotnionej] moralności i libertyńskim stosunku do zarabiania pieniędzy do łatwych na pewno nie należy. Dlatego Patrycjusz wykorzystuje do tego celu byłego rzezimieszka, a obecnie przykładnego obywatela Ankh-Morpork. Znudzony ustatkowanym życiem Moist von Lipwig zostaje... kimś w rodzaju prezesa głównego miejskiego banku. Posada ta wciągnie go w wir wydarzeń,...

Leelunia | 2013-09-23
Przeczytana: 22 września 2013

Moist von Lipwig to główny poczmistrz, człowiek w złotym kostiumie, powszechnie szanowany obywatel, ale naprawdę, no, cóż, nikt nie wie (oprócz niejakiego Cribbinsa) kim był przedtem. A kiedy wyżej wspomniany osobnik - podający się za omniańskiego kapłana pojawia się w Ankh, Moist (a może Albert?) może wpaść w kłopoty. Zwłaszcza, że powierzono mu kolejną niebezpieczną misję: musi przeprowadzić renowację Banku. Napotyka się jednak na wiele trudności: rozzłoszczeni bankierzy z podrabianymi mieczami Vetinariego, liżący po nosie prezes i wiele innych czynników.

Jak cały świat Dysku, "Świat finansjery" jest napisany błyskotliwie, z humorem i podszyty wszechogarniającą ironią. Po prostu: usiąść i czytać!

Ireth | 2017-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2017

Niestety tym razem Moist mnie trochę rozczarował. Po "Piekle pocztowym", będącym powiem świeżości w Świecie Dysku, od którego nie mogłam się oderwać, kolejne przygody mojego ulubieńca nie były już tak świeże, ponieważ schemat był podobny. Miłego smaczku dodaje ciekawy rozwój postaci oraz dużo scen z Vetinarim, jednak drugie "Piekło pocztowe" to to nie jest - a może jednak właśnie jest i na tym polega problem.

Bartosz | 2017-02-13
Przeczytana: 07 lutego 2017

Po tym jak Pan Lipwig sprawił iż poczta zaczęła znów funkcjonować na chwałę AnkhMorpork - zaczął się nudzić... Jego znudzenie nie uszło uwadze Lorda Vetinariego, który postanowił dać mu nową misję niemożliwą... W ten oto sposób największy kanciarz Świata Dysku stał się nie tylko dyrektorem banku ale również zarządca królewskiej mennicy... Będzie również o koncepcji pieniądza bez złota oraz wartości pracy rąk (niekoniecznie ludzkich)... Polecam

Madame Executioner | 2016-10-14
Przeczytana: 13 października 2016

Książka z rodzaju tych, których się nie zapomina. Przenosi nas do świata bankowości, gdzie główny bohater Moist przez przypadek trafia i okazuje się być geniuszem do interesów. Do tego mamy też małego śmiesznego pieska Pana Marudę, czyli prezesa oraz kilka postaci pobocznych, które wiele nie wprowadzają. Zachowany jest humor i ciągłe zwroty akcji, nudno nie ma, im dalej tym więcej się dzieje. Zdecydowanie udana kontynuacja.

BookBasset | 2014-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Co tu będę wiele pisać. Kto polubił Moista von Lipwiga i drży słysząc nazwisko Vetinari, będzie zachwycony kolejną książką ze Świata Dysku. Tym razem zobaczymy w krzywym zwierciadle świat finansów. A kto nie chciałby się pośmiać z bankowości ? Polecam !

Bartosz | 2017-02-13
Przeczytana: 07 lutego 2017