Straż nocna

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 29)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Night Watch
świat dysku, Sam Vimes

Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork miał wszystko. Ale teraz wrócił do swojej własnej, twardej i ostrej przeszłości, pozbawiony nawet ubrania, które miał na sobie, gdy uderzyła błyskawica. Życie w przeszłości jest trudne. Śmierć w przeszłości jest niezwykle łatwa. Musi jednak przeżyć, by wykonać swoją robotę. Ma wyśledzić mordercę, nauczyć swoje młodsze ja, jak być dobrym...

Życie w przeszłości jest trudne. Śmierć w przeszłości jest niezwykle łatwa. Musi jednak przeżyć, by wykonać swoją robotę. Ma wyśledzić mordercę, nauczyć swoje młodsze ja, jak być dobrym gliną, i zmienić rezultat krwawej rewolucji. Jest też pewien problem: jeśli wygra, straci żonę, straci dziecko, straci przyszłość.

Dyskowa „Opowieść o jednym mieście”, z pełnym zespołem ulicznych urwisów, dam negocjowalnego afektu, rebeliantów, tajnej policji i innych dzieci rewolucji.

Prawda! Sprawiedliwość! Wolność!
I Jajko Na Twardo!

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Arek | 2016-09-30
Przeczytana: 28 września 2016

"Straż nocna" to moje dwudzieste trzecie spotkanie z twórczością Terrego Pratchetta. Twórczością niezwykle oryginalną, a w tym przypadku nad wyraz udaną.

Przejdźmy do konkretów. Powieść należy do podcyklu o Straźy Miejskiej. Samuel Vimes, zwierzchnik straży i diuk w jednej osobie otrzymuje doniesienia o tym że niejaki Carcer, osobnik bez kręgosłupa moralnego, łamiący wszelakie zasady, a dodatkowo niezwykle przebiegła szuja, morduje jego podwładnych. Nadciąga ciężka w obfitujące wydarzenia burza. Namierzono Carcera, i zaczęła się walka na śmierć i życie między przestępcą a Vimesem. Burza była tak nabrzmiała w energię że wypuściła grom w wierzę Niewidocznego Uniwersytetu dokładnie wtedy gdy Diuk i Carcer spadali z tej wierzy. Przeniosło to przeciwników w przeszłość. Samuel obudził się na środku drogi bez niczego, z kompletnego braku wyjścia wdał się w bójkę i trafił na komendę Straży Nocnej. Dzięki swojej inteligencji i pewności siebie, z więźnia stał się w parę minut sierżantem...

Kokos | 2018-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Ciekawie, bardzo ciekawie się porobiło w tej części. Lubię sposób, w jaki Pratchett podejmuje kwestię czasu, światów równoległych i czasowych paradoksów. W ogóle lubię jego filozofowanie, bo zawsze ukazuje nieszablonowość jego umysłu. I chociaż fikcyjna akcja jest wartka, cały czas coś się dzieje, to jednak gdzieś tam z tyłu głowy kołaczą człowiekowi różne myśli o rzeczywistości, ludzkiej naturze i jajku na twardo. I oczywiście dobrze było ponownie spotkać się ze starym, dobrym Samem Vimesem. Ale, ach! Możliwość dowiedzenia się więcej o młodzieńczych latach Vetinariego to prawdziwy prezent dla miłośników Świata Dysku.

książek: 2018

Najdojrzalsza w moim odczuciu część Świata Dysku. Bardzo zaangażowana, mroczna, ale mimo wszystko wciąż skrząca się ironicznym humorem sir Pratchetta - majstersztyk.

Vimes poprzez nałożenie się kilku zbiegów okoliczności cofa się w czasie razem z seryjnym mordercą, którego usiłował aresztować. W przeszłości łatwo jest umrzeć, a Vimes ma misję do wykonania. Swoją drogą Carcer to najbardziej demoniczna postać w Świecie Dysku (nawet pan Herbatka z "Wiedźmikołaja" nie był tak demoniczny - szalony, jak najbardziej, ale nie aż tak demoniczny).

W trakcie czytania tej części Świata Dysku nie mogłam się nie zastanawiać nad pewną kwestią. Mianowicie skąd sir Pratchett, urodzony w kraju o stabilnej sytuacji polityczno-ekonomicznej wie? Skąd wie, jak rodzą się rewolucje, potem mające na sztandarach wszystkie te szczytne hasła w stylu "Wolność, Równość, Sprawiedliwość" (wszystko obowiązkowo z wielkiej litery), ale najpierw będące po prostu przypadkową zbieraniną przerażonych ludzi, wśród...

Zagór | 2013-11-12

Zdecydowanie moja ulubiona powieść ze Świata Dysku. Mroczniejsza i bardziej poważna niż poprzednie książki cyklu o straży, jednak nie zabrakło w niej też humoru, który tym razem został przez autora znacznie subtelniej wpleciony pomiędzy stronice powieści.
W mojej opinii najdojrzalsze dzieło Pratchetta i moment w którym wspiął się na wyżyny swojej twórczości.

anika | 2018-03-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 26 marca 2018

Nie sądziłam, że Pratchett jeszcze mnie zaskoczy - wiedziałam, że mogę spodziewać się po nim celnych obserwacji, nieprzeciętnego poczucia humoru, nawet refleksji. Nie spodziewałam się natomiast dzieła tak dojrzałego, poważnego, a jednocześnie dającego przyjemność wynikającą z niepowtarzalnego stylu Pratchetta.
"Straż nocna" obecnie stała się moją ulubioną częścią ""Świata Dysku" i mimo, że ledwo skończyłam ją czytać, mam ochotę zacząć od nowa i tym razem powoli smakować przemyślenia zawarte w książce.
Polecam!

Morgana | 2016-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Nie będę pławiła się i piała z zachwytu nad tą książką, oj nie. Zrobię to w zaciszu domowym, wewnątrz siebie. Nic nie poradzę, że jak już zacznę czytać historie opowiedziane przez Pratchetta to nie potrafię przestać. Niech tylko spije dwie pierwsze strony, reszta idzie gładko, jak masło na kanapce. Tę część polubiłam i przeczytałam po raz drugi (tak, jestem tak szalona, że po raz drugi czytam sagę od początku), co tu dużo mówić, wszystkie części z kapitanem, pardon, z diukiem Samuelem uważam za najlepsze. Ta jest tego żywym dowodem. Vimes jest wszędzie, a co za tym idzie jego diabelnie, piekielnie, sarkastycznie dobry humor też jest wszędzie. Nic dodać nic ująć, po prostu czytać i chłonąć. Kropka.

Adrian Jeżak | 2018-06-05
Przeczytana: 27 maja 2018

Jak zwykle Sam Vimes mnie nie zawiódł. Jest to chyba najbardziej brawurowy bohater jakiego poznałem w Świecie Dysku. Jego przygody za każdym razem są zaskakujące i niesamowite a Sam jest niczym człowiek ze stali. Nieprzekupny, podstępny i bystry. Długo by jeszcze opisywać. Musicie przeczytać sami.
Adrian Jeżak

Merida | 2013-04-24

Stanowczo moja ulubiona książka z cyklu o Straży! Mamy zawrotne podróże w czasie, przeszłość nie całkiem doskonałą, rewolucję i mnóstwo tajemnic...a wszystko to przydarza się Samowi Vimesowi, który jak zwykle najlepiej nadaje się do roboty...jakakolwiek by była.

Już sam początek książki kusi tajemnicą - Keel i jego grób, "nie było cię tam" i kwiaty bzu. Potem jest jeszcze lepiej.

Książka zdecydowanie z tych poważniejszych. Śmiechu jest mniej, ale za to jaka akcja! Czytałam z wypiekami na twarzy i to akurat w maju, gdy bzy kwitły na potęgę ;)

Polecam nie tylko fanom Pratchetta.

Betoniarka | 2014-12-10
Na półkach: Przeczytane, Mistrz T.P.
Przeczytana: grudzień 2014

Terry Pratchett na poważnie? A jednak to możliwe. "Straż Nocna" niby częścią Świata Dysku jest, niby parę razy można się uśmiechnąć pod nosem, ale jednak jest to jedna z poważniejszych książek Pratchetta.

Moje osobiste wrażenie było takie, że autor chciał nam przypomnieć, że Świat Dysku jest skomplikowanym miejscem, które w wyobraźni autora zostało zaprojektowane z najdrobniejszymi szczegółami, a nie tylko miejsce śmiesznych ekscesów śmiesznych bohaterów.

Książka zdecydowanie dla stałych "bywalców" Świata Dysku, zwłaszcza dla wielbicieli Sama Vimesa.

Misza | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Według mnie jedna z najlepszych powieści Świata Dysku. Bardzo humorystyczna, a jednocześnie bardzo mroczna - jak każda kolejna część sagi o Straży. Wartka akcja wciąga niesamowicie, a przy okazji poznajemy przeszłość bohaterów znanych z poprzednich części serii. No i oczywiście Samuel Vimes we własnej osobie - takich ludzi potrzebujemy!

Koniecznie trzeba przeczytać, brak znajomości innych części w zupełności nie będzie przeszkadzał. Polecam i do ulubionych.