Pałuba. Sny Marii Dunin

Deva Diabolica

Inne wydania

Wojciech Gołębiewski | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Dwóch naprawdę WIELKICH WIZJONERÓW: Stanisław BRZOZOWSKI i Karol IRZYKOWSKI. Sprawdzam na naszym portalu „lubimy czytać”: Brzozowski - pozycji 19, opinii 11 !!!; Irzykowski - pozycji 8, opinii 7 !!!. JESTEM PRZERAŻONY i uważam, że moim obowiązkiem jest ich „zareklamować”.
Obszerne wiadomości o Irzykowskim dostępne są w Wikipedii, natomiast opracowanie „Pałuby” polecam pod adresem: /Google/
„U żródeł nowoczesnej metafikcji. Rzecz o „Pałubie” Karola Irzykowskiego - Franczak Jerzy”
Ja natomiast gwarantuję, że „Pałubę” czyta się świetnie, bez jakiejkolwiek wydumanej edukacji; po prostu: akcja jest wartka, ciekawa, trupów sporo, a dyskusje o formie można zostawić profesjonalistom. Przy okazji proponuję Państwu wcisnąć na wyszukiwarce Google”a: „Irzykowski a Chwistek” i poznać wypowiedzi obu adwersarzy NAJSŁYNNIEJSZEGO INTELEKTUALNEGO SPORU XX WIEKU. Znowu chcę ...

Ania_OK | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

"Pałubę" czyta się za karę- literacki koszmar. Jednak po przebrnięciu ma się wrażenie, że czegoś takiego w polskim kanonie jeszcze nie było. Dla mnie Irzykowski był takim samym odkryciem jak Żmichowska w romantyzmie i "Bez dogmatu" Sienkiewicza w pozytywizmie/ modernizmie. Niekoniecznie musi się nam taka literatura podobać, ale czytając ma się poczucie, że książka nie wpisuje się w główny nurt.

Lenkaite | 2013-02-18
Przeczytana: sierpień 2008

Używając niezbyt eleganckiego określenia, jako krytyk literacki Irzykowski "rzucał się jak wsza na grzebieniu":>>> czyli dużo piany o nic. Zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu jako Autor tej niezwykłej, szczególnie w tamtych czasach, powieści.

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 26 lipca 1975

Zapomniane arcydzieło polskiej prozy

foxy | 2016-07-04
Przeczytana: 07 maja 2016

NIESAMOWITA. I naprawdę trudna lektura. Niemniej Irzykowski zrobił na początku XX wieku coś, do czego dochodziła literatura przez następne pół wieku i co wypłynęło dopiero w postmodernizmie. Jestem zachwycona wielopiętrowością tekstu, ujawnieniem przez narratora sztampowości stosowanych chwytów, a także udziałem podmiotu czynności twórczych. To gratka na pewno dla literaturoznawców - zarówno fanów epoki, jak i teorii.

Rozmieniony | 2013-09-17

Ksenia Pałuba była w moim życiu (a i w Waszym!) od zawsze... Zrozumiałem to dopiero po lekturze powieści Irzykowskiego. Pierwiastek pałubiczny, jest choćby wtedy, gdy piękna kobieta pryka (przecież jej nie wolno!). Kseńka :*

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2007 rok
Pani Akne | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Pierwiastek pałubiczny - nieprzystawalność myśli, fantazji i marzeń do rzeczywistości, działanie poza utartymi schematami myślowymi, wykraczanie poza ramy.

Książka jest wg mnie ciut rozwlekła i mam wrażenie, że Irzykowski na siłę stara się nazwać zjawiska, o których mniej lub więcej wiemy i mamy z nimi do czynienia.

Jednak za próbę (chybia udaną?) usystematyzowania tych naszych bolączek myślowych wystawiam ocenę dobrą.

MścicieleProzy | 2014-03-28

Wasp: "Ty pokręcony, uroczy wariacie! Jakby moje życie mogło znaczyć dla mnie cokolwiek, gdybym cię straciła!"

Margot | 2012-12-10

Większości moich znajomych Pałuba nie przypadła do gustu ale według mnie jest bardzo dobra. Choć trzeba podkreślić, że jest trudna i wymagająca. Nie dla każdego.