Ślepcy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektury dla każdego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Siedmioróg
Les Aveugles
83-7162-158-2
dramat, zagubienie, ślepcy, emocje
edtta

Książka zawiera dwa dramaty Maeterlincka. Wyróżnionych w tytule "Ślepców" oraz dodatkowy "Pelleas i Melisanda".

źródło opisu: Opis autorski

Kasjopeja | 2014-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2014, Lektury - UAM
Przeczytana: 07 listopada 2014

12 ślepców: 6 kobiet + 6 mężczyzn, dziecko i ksiądz - ich przewodnik. Grupa wybrała się do lasu, prowadził ich wspomniany już ksiądz. Dramat zaczyna się w momencie, w której ślepcy siedzą na kamieniach, oddziela ich pień powalonego drzewa, czekają na powrót księdza, który wybrał się po wodę dla wariatki z dzieckiem, nie wiedząc, że tak naprawdę ich opiekun znajduje się między nimi - nieżywy. Zaczynają panikować, chociaż nic nie widzą, zdają sobie sprawę że sami nie wrócą do przytułku, towarzyszy im wzbierający się wiatr, szum liści i pobliskiego morza. W pewnym momencie odnajduje ich pies z przytułku i nakierowuje ich na ciało księdza, narasta panika, strach przed śmiercią w ciemnym, mrocznym lesie. Dziecko zaczyna kwilić, słyszalne są coraz głośniejsze nieznane kroki i nagle książka kończy się, zostawiając otwarte zakończenie. Co też mogło stać się ze ślepcami? Przeżyli czy zginęli w tym lesie? Do kogo należały kroki?
Oczywiście nie byłaby to lektura szkolna bez wszechobecnej...

Merigold | 2011-11-24

Rewelacyjny dramat. Sposób budowania napięcia, spojrzenie na akcję oczami samych ślepców (ten niepokój!), otwarte zakończenie - to wszystko sprawia, że ta książka jest warta przeczytania. Polecam!

Rachelcia | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Klimat czasu przełomu XIX i XX wieku, spojrzenie na świat oczami ślepców, otwarte zakończenie - dobra i ciekawa rzecz.

hastamanana | 2013-05-09
Przeczytana: 09 maja 2013