klasyka
Marta

Inne wydania

Ja bym chciała być jemu najpiękniejszą w świecie. Czy znasz weneckie zapusty? I w noc, i we dnie, Wesołe, szalone, przednie; Maska twarz kryje – a kto się pyta O sprawy czyje, tego przywita Wrzawa, śmiech pusty. Żywo, radośnie, Skrycie, żałośnie, Staruszek Doża, Arlekin młody, Dziewczyna hoża szuka osłody; Matrony, księża, oszusty, Swobody. W ustach mieszka wesołość – w oczach myśl...

Ja bym chciała być jemu najpiękniejszą w świecie.

Czy znasz weneckie zapusty?
I w noc, i we dnie,
Wesołe, szalone, przednie;
Maska twarz kryje – a kto się pyta
O sprawy czyje, tego przywita
Wrzawa, śmiech pusty.
Żywo, radośnie,
Skrycie, żałośnie,
Staruszek Doża, Arlekin młody,
Dziewczyna hoża szuka osłody;
Matrony, księża, oszusty,
Swobody.

W ustach mieszka wesołość – w oczach myśl zgadnienia – W głębi to, w głębi serca, robak przewinienia

Paweł | 2016-12-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 30 listopada 2016

Pierwsza polska powieść poetycka napisana przez Antoniego Malczewskiego - wielce zasłużonego, ale i zapomnianego poety polskiego romantyzmu. Warto wspomnieć, że polski romantyzm to nie tylko Mickiewicz i Słowacki. Malczewski również uchodzi za wybitnego prekursora romantyzmu. Jego ,,Maria" w każdym szczególe zaskakuje swoją pesymistyczną wizją świata, w której to dobitnie ukazują się pewne wzorce, kreujące oryginalną odnogę tejże wizji. Mimo wszytko ten świat jest romantyczny, gdyż: uwidacznia się bohater byroniczny, fragmentaryzacja i zaskakująca poetyka tajemnicy. To wszystko osnute jest tajemnicą stepów, które pełnią ważną rolę w tej powieście poetyckiej. Oryginalny koloryt lokalny odgrywa rolę egzotyzmu. Zaskakującą rolę pełnią również bohaterowie, którzy własne historie życia mają owiane nutą grozy i tajemnicy. To wszystko w pesymistycznym nastroju i wyobrażeniu. Można jeszcze pisać dużo słów na temat tej pozycji, lecz przede wszystkim warto ją przeczytać. Nawet kilka razy....

Emsi | 2015-05-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2015

Nigdy nie byłam w teamie Mickiewicza i nie zamierzam nigdy być, ponieważ poznałam "Marię" Malczewskiego. Tak bardzo niedoceniany za życia, zapomniany i osamotniony... Dlaczego? Dlatego, że nie miał znajomości - czyli nic się do tej pory nie zmieniło.
"Maria " to cudowna powieść poetycka i z czystym sumieniem ją polecam.

wodzionka7 | 2014-05-12

Z jednej strony wielką stratą jest tak mała popularyzacja tego dzieła, a z drugiej jest ona błogosławieństwem, ponieważ nie cierpi na tym aura tajemnicy i niepokoju towarzysząca naszej podróży poprzez mroki uśpionego zamczyska. Sama musiałam przeczytać utwór trzy razy, żeby w pełni docenić geniusz i pomysłowość Malczewskiego. Polecam cierpliwym, czujnym i spostrzegawczym czytelnikom, którzy mają ochotę poświęcić jeden wieczór na odcięcie się od świata i wejście w rozedrganą i niepewną rzeczywistość zaproponowaną przez autora.

Ola | 2016-01-06
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Przepiękna powieść poetycka. Mój ukochany utwór, absolutne arcydzieło polskiego romantyzmu. Malczewski mistrzowsko opisał atmosferę ukraińskich stepów (dzikość serca!), grozę nawiedzonego dworu i rozpacz po utraconej miłości. Tłem fabularnym są autentyczne wydarzenia - zamordowanie Gertrudy Komorowskiej, pierwszej żony Szczęsnego Potockiego, na zlecenie jej teścia. Dzięki temu historia opisana w powieści jeszcze bardziej porusza. Uwielbiam ten nastrój bajronowskiego pesymizmu i melancholii połączony z grozą i groteską tańca Masek.

Pilcrow | 2011-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2011

Arcydzieło. Wielka szkoda, że polski romantyzm jest spod znaku Mickiewicza, a nie Malczewskiego.

Goszka | 2015-03-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2015

"Maria" to naprawdę pozytywne zaskoczenie. Przykład przepięknie napisanej i ciekawej fabularnie powieści poetyckiej. Klimat godny mistrza. Pozostaje tylko ubolewać, że Malczewski nie został należycie doceniony za życia.

InaBenita | 2016-07-20
Przeczytana: 2010 rok

Jedno z największych arcydzieł polskiego romantyzmu. Chyba najbardziej "europejski" utwór pierwszej połowy XIX wieku, który powstał na Wisłą. Z powodzeniem możemy szukać w "Marii" Malczewskiego śladów Goethego czy Byrona. Dzieje zamordowania młodej dziewczyny, oparte na prawdziwej historii.Bardzo romantyczna (przez duże R) powieść poetycka, wciągająca czytelnika w niezwykły, tajemniczy świat fantastycznych postaci i onirycznych wizji.

Moja historia z "Marią" również rozpoczęła się od olimpiady, w której brałem udział. To dzięki niej mogłem poznać dzieło, które niewątpliwie zaliczyć można do arcydzieł polskiego romantyzmu; zarazem jest to utwór oryginalny, niepowtarzalny, łączący w sobie mnogość motywów, symboli, zapożyczeń reprezentatywnych nie tylko dla właściwej sobie epoki, ale sięgających daleko w głąb europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Secrus | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Czołowy przedstawiciel czarnego romantyzmu w Polsce, pierwsza polska powieść poetycka, autor zmarły w zapomnieniu, rok po napisaniu "Marii" i odrzuceniu jej przez ówczesną krytykę, echa romantycznej mistyki - tej ciemnej, ujawnianej po zmroku, zakorzenionej w naszych umysłach i uwalnianej za pomocą najtrwalszej siły - poezji... klasyka!

książek: 1990
kryptonite | 2011-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2011

Wiele dobrego słyszałam o Malczewskim. 'Marię' musiałam przeczytać dwa razy, aby mniej więcej wiedzieć, o czym była. Podobał mi się klimat tej powieści poetyckiej, sama fabuła - trochę pomieszanie z poplątaniem.