Lewe pieniądze

Tłumaczenie: Krzysztof Zarzecki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klub Srebrnego Klucza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Black Money
dona

Akcja dzieje się w położonym kilka kilometrów od Los Angeles miasteczku Montevista, miasteczku, w którym "może się zdarzyć wszystko. Czego tu już nie było? Zapewne częściowo powodem jest upojny klimat, ale w znacznej mierze również nadmiar pieniędzy"[1]. I właśnie pieniądze są źródłem problemów, z jakimi borykają się bohaterowie książki. Prywatny detektyw Lew Archer zostaje wynajęty przez Petera Jamiesona. Zadanie wydaje się proste: Archer ma sprawdzić tożsamość Francisa Martela, który podaje się za uciekiniera politycznego z Francji. Zainteresowanie Jamiesona wynika z troski o Wirginię Fablon, jego byłą narzeczoną, z którą Martel chce się ożenić. Śledztwo Archera wykazuje, że Martel faktycznie nie jest tym, za kogo się podaje, w rzeczywistości szmugluje do Panamy tytułowe lewe pieniądze z kasyn. Kiedy wydaje się, że dochodzenie zmierza ku końcowi, niespodziewanie okazuje się, że jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Ta książka to typowy "Archer": detektyw musi rozwikłać zagadkę, której korzenie sięgają ukrytych przed laty rodzinnych, często przykrych spraw - sam zresztą mówi: "Teraźniejszość nie może zmienić przeszłości, ale może wydobyć na jaw jej wstydliwe tajemnice, uwypuklić jej bolesne uwarunkowania"[2]. Jak zwykle nic nie jest tu takie proste, jak się początkowo wydaje, a nasz bohater nie wydaje radykalnych osądów, tylko wykazuje wiele zrozumienia dla każdego. Książka jest bardzo "gęsta", tu nie ma miejsca na bezproduktywną paplaninę, Archer nie pozwala sobie na marnowanie czasu, mało tego: kiedy nie może rozwikłać sprawy, wpada w depresję, z której nie może go wyzwolić nieodzowna w czarnym kryminale butelka whisky. W ogóle Archer wydaje się szczerze przejęty swoim zadaniem, w chwili zwątpienia mówi sobie: "Nigdy nie umiałem puszczać kantem klientów, choćby najbardziej niewydarzonych"[3]. Osobną kwestią jest lekko erotyczny wątek: nasz detektyw otrzymuje niedwuznaczną propozycję, ale... "z łatwymi kobietami są prawie zawsze kłopoty, pięknie opakowany dar ich ciała jest nader często bombą zegarową albo tortem z arszenikiem w środku"[4]. I taka właśnie jest twórczość Rossa MacDonalda, jego książki może i nie są najwyższych lotów, wielu krytyków nie zostawiało na nich suchej nitki, ale mają prawdziwego bohatera, który zna swoją wartość, ma swoje zasady i jest im wierny.

| 2017-06-14
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Tandetna okładka polskiego wydania i mało porywający tytuł nie powinny zniechęcać potencjalnego czytelnika. „Lewe pieniądze” to pełnokrwisty kryminał, idealny dla osób traktujących powieści z tego gatunku jako zaproszenie do zabawy pod tytułem: „zgadnij kto zabił?” Pod tym względem na Macdonalda zawsze można liczyć. Skomplikowana intryga mająca źródło w wydarzeniach z przeszłości to jego znak firmowy. Także i tym razem detektyw Lew Archer długo błądzi po omacku i bada mylne tropy, próbując odkryć tajemnice mieszkańców urokliwego nadmorskiego miasteczka. Może nie wszystkie zakręty fabuły serwowane przez autora pokonuje się równie gładko, ale całość robi duże wrażenie. Sporo tu jednowymiarowych z pozoru postaci, które po bliższym poznaniu pokazują inne, niespodziewane oblicze. Im bliżej finału, tym klimat staje się coraz bardziej mroczny i niepokojący; pod koniec już wiadomo że na klasyczny happy end nie ma co liczyć. Polecam wszystkim miłośnikom gatunku.

Ross MacDonald godnie przejął pałeczkę czołowego twórcy czarnego kryminału od Dashiella Hammetta i Raymonda Chandlera, chociaż jego styl jest zupełnie inny od poprzedników. Prywatny detektyw Lew Archer dobija się prawdy rozmawiając z najróżniejszymi ludźmi a każda rozmowa prowadzi do dołożenia kolejnego elementu do puzzla i odkrycia sprawcy morderstw, jak zwykle mamy tu stare morderstwo sprzed lat, i inne, całkiem świeże. Może najciekawsze jest w tym pokazanie życia mieszkańców wyimaginowanego kurortu kalifornijskiego – Montevisty. Jedni to bogaci rentierzy którzy nudę i pustkę życia topią w alkoholu. Inni całe życie harują i dalej żyją w nędzy. Co człowiek to nałóg: młody bogacz obżera się nieprzytomnie, lekarz jest hazardzistą, a drobny cwaniaczek przegrywa żonę w kości, w sumie przesłanie jest fajne, pieniądze szczęścia nie dają.

| 2016-12-08
Przeczytana: 24 lipca 2016