Zanurz się w świat podejrzanych nocnych klubów i niebezpiecznych, kiepsko oświetlonych ulic, gdzie obdarzony ciętym dowcipem detektyw staje do walki przeciw armii bezwzględnych gangsterów. To właśnie jest pulp fiction – mieszanka przemocy, szybkiej akcji i cynicznego humoru – gatunek, który zrodził się z amerykańskich rozczarowań po pierwszej wojnie światowej, a obecnie znów sięga szczytów popularności.
W porywającej antologii dziewiętnastu opowiadań kryminalnych, zebranej przez prawdziwego miłośnika gatunku, Petera Haininga, nie mogło zabraknąć dzieł Chandlera i Hammetta, a także Mickey Spillane’a, Rossa Macdonalda, Eda McBaina, Elmore’a Leonarda, czy wreszcie próbek twórczości przedstawicieli młodszej generacji, takich jak Quentin Tarantino. Nawet mistrz horroru Stephen King wdał się w przelotny romans z czarnym kryminałem i owoc tego zauroczenia również znalazł się w tym zbiorze.

Meszuge | 2013-12-17
Przeczytana: 23 marca 2002

Peter Haining był (zm. w 2007 roku) angielskim dziennikarzem, ale głównie i przede wszystkim znawcą i miłośnikiem kryminałów, horrorów i innej literatury popularnej i wydawcą wielu antologii. Jedną z nich jest „Pulp Frictions” wydana w Polsce nie wiedzieć czemu pod tytułem „Arcydzieła czarnego kryminału”.
O tą sztuczkę z tytułem zarówno Peter Haining jak i polscy czytelnicy mogą mieć jak najbardziej uzasadnione pretensje do tłumacza, Dariusza Wójtowicza*. Adekwatny tytuł zbiorku mógłby brzmieć na przykład: Kompletnie nieznane lub zupełnie zapomniane utwory znanych autorów.

Bohaterem opowiadania „Egipska pokusa” Carrolla Johna Daly’ego jest detektyw Race Williams. Opowiadanie ukazało się w marcu 1928 roku w czasopiśmie „Black Mask” i od tamtej pory nie było wznawiane.

Dashiell Hammett znany jest przede wszystkim jako twórca detektywa Sama Spade’a (pojawił się po raz pierwszy w powieści „Sokół Maltański”), jednak bohaterem opowiadania „Nie tylko podpalenie” z początków XX wieku...

astaldohil | 2011-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Znakomity zbiór opowiadań, który z pewnością docenią wszyscy wielbiciele klasycznego, czarnego kryminału. Nie ma w tej antologii tekstów słabych a każdy z autorów to znakomitości i mistrzowie tego gatunku. Chociaż zagadki, z jakimi borykają się legendarni detektywi nie są zbyt skomplikowane a akcja, w jakiej wir wrzuceni zostają zarówno twardzi policjanci, jak i bezwzględni gangsterzy, czasem trąci sensacyjną sztampą, to sposób specyficzny sposób narracji i gęsty klimat sprawiają, że niemal każde z opowiadań po prostu się chłonie i nie sposób się od zbiorku oderwać. Napisałem "niemal każde opowiadanie", bo wieńczący zbiór wyjątek z "Pulp Fiction" (znany monolog o zegarku ukrytym we wiadomej części ciała) kompletnie nie przystaje do całości a z czarnym kryminałem łączy go tylko nazwisko Quentina Tarantino.

Świetna rzecz, choć mniemam, że czytelnikom nie przepadającym za nurtem noir może do gustu przypaść w nieco mniejszym stopniu. Ja ze swojej strony gorąco polecam!

Róża_Bzowa | 2010-09-22
Przeczytana: 21 września 2010

Książka pomysłowa, ciekawy dobór opowiadań, niektóre błyskotliwe, inne - niekoniecznie. Dziwi "opowiadanie" (a raczej monolog) ze scenariusza Tarantino na końcu, nie pasuje do konwencji.
Trochę mnie zmęczyło jednak to natężenie przemocy, facetów-twardzieli i bezmózgich platynowych blondynek (jakby tylko takie istniały).
Tak czy inaczej - warto.

Jeśli jednak mam wybór - wolę inteligentniejsze intrygi - A. Christie czy A. Conan Doyle'a.

Małgorzata Chabzda | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Nieskomplikowany zbiór opowiadań w którym każdy lubiący kryminały coś znajdzie dla siebie. Sporo przemocy, broni, policji, detektywów. To jest to co lubię.

hrudox | 2014-05-06
Przeczytana: 08 lipca 2010

Zbiór powieści bardzo mi się spodobał. Trzymają one klimat i chce się je doczytać do końca.

Kasia | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Jak kocham kryminał, tak nie mogę przebrnąć przez te opowiadania. Nawet Kinga. Pomijam Tarantino i genialną scenę z nieśmiertelnym Christopherem Walkenem i jego historią o zegarku - to mnie rozbraja zawsze i wszędzie. Dla miłośników gatunku jest to uczta - dla wielbicieli odmiany detektywistycznej, którzy mają ochotę na zapoznanie się z tą literaturą, polecam "Nie ma orchidei dla Panny Blandish", bardzo ciekawa i wciągająca. Nie zanudzi fanów gogusiów i elegantów, a jest to przecież klasyka czarnego kryminały amerykańskiego.
Opowiadania na pewno są ciekawe, ale po prostu nie dla zagorzałej czytelniczki kryminały europejskiego.

Herkules | 2011-07-05

Książka składa się z 19 krótkich kryminałów. W tej książce nie zabraknie dzieł Raymonda Chandlera, Rossa MacDonalda,czy Dashiella

Hammetta. Książka jest podzielona na trzy rozdziały: pierwszy jest o prywatnych detektywach, drugi o glinach, a trzeci o gangsterach. Zachęcam do przeczytania.

Bartek Biedrzycki | 2016-06-15

Zacny zbiór starszych i nowszych rzeczy, trzymających się kurczowo gatunku i twórczo go przetwarzających. Polecam.

Więcej w podcaście: http://kombinat.gniazdoswiatow.net/2011/09/01/arcydziela-czarnego-kryminalu/

ewe1212 | 2016-11-14
Korynna | 2016-09-17
Porady od „Dickensa z Detroit"

Zmarły wczoraj pisarz Elmore Leonard pozostawił po sobie nie tylko chętnie ekranizowane przez Hollywood powieści kryminalne i westerny, ale i cenne rady dla początkujących pisarzy. Możecie o nich przeczytać lub wysłuchać samego autora.