Arcydzieła czarnego kryminału

Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Talizman Stephen King, Peter...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki Amerykański wampir #01 Rafael Albuquerque, Stephen King, Scott Snyder
Amerykański wa... Rafael Albuquerque,...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Początek podróży Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Sean Phillips
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi Gary Braunbeck, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Ed Gorman, Joe Hill, Stephen King, Joe R. Lansdale, John Maclay, Richard Matheson, William F. Nolan, John Shirley, Whitley Strieber, F. Paul Wilson
Jest legendą: ... Gary Braunbeck, Ram...

Zbiorek nie wybitny, ale można poznać mniej oczywistych autorów.

Zbiorek nie wybitny, ale można poznać mniej oczywistych autorów.

Na okładce jest wymieniony Ellroy, ale w zbiorze nie ma jego opowiadania. Edytorski majstersztyk.

Jak to zazwyczaj ze zbiorami opowiadań bywa, znajdują się to zarówno dobre jak i słabsze kąski. Ostatecznie lektura jest dobrym patentem na wieczór a nawet kilka, lecz bez rewelacji.

Arcydzieła czarnego krymiału - tytuł chyba trochę na wyrost, arcydzieł tu nie znalazłem, lecz całkiem ciekawe, niektóre intrygujące, inne niezane i zapomniane opowiadania autorów pisujących do tanich, wydawanych na słabej jakości papierze czasopism, ukazujących się w latach 30, 40 i 50 -tych ubiegłego wieku. Autorów, z których wielu zrobiło światową karierę a ich bohaterowie nieśmiertelną sławę.
Peter Haining, brytyjski dziennikarz i miłośnik literatury kryminalnej, umieścił w książce notki biograficzne autorów oraz genezę powstania publikowanych opowiadań.
Redakcja Haininga jest o tyle interesująca, iż próbował w zamieszczonym zbiorze pokazać rozwój powieści kryminalnej, powstawanie różnych kanonów postaci głównych bohaterów, sposobów narracji, oraz co istotne, odbioru społecznego powieści kryminalnych na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Dla miłośników kryminałów pozycja chyba warta przeczytania.

Wielkie nazwiska tym razem trochę rozczarowały. Książka taka sobie.

Wielkie nazwiska tym razem trochę rozczarowały. Książka taka sobie.

To podobno pulp fiction - mieszanina kryminału i czarnego humoru. I taki ten zbiorek jest. Trochę staroświecki, ale w dobrym stylu. Dla wielbicieli starych klimatów.

„Arcydzieła czarnego kryminału” to zbiór dziewiętnastu najlepszych opowiadań kryminalnych, które ukazywały się na łamach „pulp magazines” – tanich czasopism, drukowanych na najgorszym i najtańszym papierze jaki był dostępny w latach 30 i 40 dwudziestego wieku. Oprócz zawartych w książce opowiadań, Peter Haining, brytyjski dziennikarz i znawca literatury popularnej, umieścił w książce, notki biograficzne autorów oraz genezę powstania tekstów kryminalnych.
Ameryka po pierwszej wojnie światowej. Czas rozczarowań, frustracji i zorganizowanej przestępczości powoli przejmującej kontrolę nad wielkimi miastami. Powstające jak grzyby po deszczu nocne kluby, piękne dziewczyny o wątpliwej reputacji, i oni… twardzi, prywatni detektywi o mocnych szczękach, niewyparzonych językach i kastetach w dłoni.

Zacny zbiór starszych i nowszych rzeczy, trzymających się kurczowo gatunku i twórczo go przetwarzających. Polecam.

Więcej w podcaście: http://kombinat.gniazdoswiatow.net/2011/09/01/arcydziela-czarnego-kryminalu/

Zbiór powieści bardzo mi się spodobał. Trzymają one klimat i chce się je doczytać do końca.

Dobrze napisane i porywające.

Dobrze napisane i porywające.

• Kryminał
  • Stephen King