Arcydzieła czarnego kryminału
- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Tytuł oryginału:
- Pulp Frictions
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2008-03-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-03-13
- Liczba stron:
- 384
- Czas czytania
- 6 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788374697088
- Tłumacz:
- Dariusz Wójtowicz
- Tagi:
- czarny kryminał arcydzieła zbiór antologia
Zanurz się w świat podejrzanych nocnych klubów i niebezpiecznych, kiepsko oświetlonych ulic, gdzie obdarzony ciętym dowcipem detektyw staje do walki przeciw armii bezwzględnych gangsterów. To właśnie jest pulp fiction – mieszanka przemocy, szybkiej akcji i cynicznego humoru – gatunek, który zrodził się z amerykańskich rozczarowań po pierwszej wojnie światowej, a obecnie znów sięga szczytów popularności.
W porywającej antologii dziewiętnastu opowiadań kryminalnych, zebranej przez prawdziwego miłośnika gatunku, Petera Haininga, nie mogło zabraknąć dzieł Chandlera i Hammetta, a także Mickey Spillane’a, Rossa Macdonalda, Eda McBaina, Elmore’a Leonarda, czy wreszcie próbek twórczości przedstawicieli młodszej generacji, takich jak Quentin Tarantino. Nawet mistrz horroru Stephen King wdał się w przelotny romans z czarnym kryminałem i owoc tego zauroczenia również znalazł się w tym zbiorze.
Spis treści:
I. TWARDZIELE. Sprawa dla prywatnego detektywa
Carroll John Daly - EGIPSKA POKUSA
Dashiell Hammett - NIE TYLKO PODPALENIE
Raymond Chandler - CZŁOWIEK, KTÓRY LUBIŁ PSY
Robert Leslie Bellem - GŁOWA UMARLAKA
Ross Macdonald - ŚPIEWAJĄCY GOŁĄBEK
II. GLINY. Opowieści o stróżach prawa
MacKinlay Kantor - ŁOWY HEMINGWAYA
Cornell Woolrich - TRUP TAŃCZY DALEJ
Peter Cheyney - PIĘKNA ROBOTA
Mickey Spillane - PANI MÓWI: UMRZYJ!
Ed McBain - RAPORT POWYPADKOWY
Elmore Leonard - BAAARDZO ŚMIESZNE
III. ŁOBUZY. Z życia ferajny
W.R. Burnett - PODRÓŻUJĄC BEZ BAGAŻU
James M. Cain - SIELANKA
Samuel Fuller - BŁĘDNE KOŁO
James Hadley Chase - NAPATRZCIE SIĘ DO WOLI
David Goodis - TO MĄDRY TRUP
Jim Thompson - COŚ STRASZNEGO
Stephen King - PIĄTA ĆWIARTKA
Quentin Tarantino - ZEGAREK
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 625
- 220
- 49
- 16
- 9
- 8
- 7
- 4
- 4
- 3
Cytaty
Mówiąc szczerze, miałem wszelkie dane, żeby stać się niezłym drugorzędnym poetą, ale to nic nie znaczy, ponieważ mam ten typ osobowości, że mogę być niezły drugorzędny w każdej dziedzinie i to bez specjalnego wysiłku.
OPINIE i DYSKUSJE
Tytuł dość mocno mylący. Z pewnością nie są to arcydzieła. Oczywiście z nudów można przeczytać, ale trochę szkoda oczu.
Tytuł dość mocno mylący. Z pewnością nie są to arcydzieła. Oczywiście z nudów można przeczytać, ale trochę szkoda oczu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo interesujący zbiór, esencja gatunku. Opowiadania świetnie pasują do siebie klimatu, lecz są zróżnicowane pod względem treści, jak i poziomu. Niektóre bardzo zapadające w pamięć, rewelacyjne, inne po prostu w porządku. Jako całość jednak to świetna książka dla lubiących brutalne, gangsterskie kryminały. Nie ukrywam, że po tytuł sięgnęłam głównie ze względu na opowiadanie Tarantina, ale prawie wszystkie historie przypadły mi do gustu. Na ich tle jednak, co ciekawe, Stephen King wyszedł słabo.
Bardzo interesujący zbiór, esencja gatunku. Opowiadania świetnie pasują do siebie klimatu, lecz są zróżnicowane pod względem treści, jak i poziomu. Niektóre bardzo zapadające w pamięć, rewelacyjne, inne po prostu w porządku. Jako całość jednak to świetna książka dla lubiących brutalne, gangsterskie kryminały. Nie ukrywam, że po tytuł sięgnęłam głównie ze względu na...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZbiorek nie wybitny, ale można poznać mniej oczywistych autorów.
Zbiorek nie wybitny, ale można poznać mniej oczywistych autorów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa okładce jest wymieniony Ellroy, ale w zbiorze nie ma jego opowiadania. Edytorski majstersztyk.
Na okładce jest wymieniony Ellroy, ale w zbiorze nie ma jego opowiadania. Edytorski majstersztyk.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak to zazwyczaj ze zbiorami opowiadań bywa, znajdują się to zarówno dobre jak i słabsze kąski. Ostatecznie lektura jest dobrym patentem na wieczór a nawet kilka, lecz bez rewelacji.
Jak to zazwyczaj ze zbiorami opowiadań bywa, znajdują się to zarówno dobre jak i słabsze kąski. Ostatecznie lektura jest dobrym patentem na wieczór a nawet kilka, lecz bez rewelacji.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toArcydzieła czarnego krymiału - tytuł chyba trochę na wyrost, arcydzieł tu nie znalazłem, lecz całkiem ciekawe, niektóre intrygujące, inne niezane i zapomniane opowiadania autorów pisujących do tanich, wydawanych na słabej jakości papierze czasopism, ukazujących się w latach 30, 40 i 50 -tych ubiegłego wieku. Autorów, z których wielu zrobiło światową karierę a ich bohaterowie nieśmiertelną sławę.
Peter Haining, brytyjski dziennikarz i miłośnik literatury kryminalnej, umieścił w książce notki biograficzne autorów oraz genezę powstania publikowanych opowiadań.
Redakcja Haininga jest o tyle interesująca, iż próbował w zamieszczonym zbiorze pokazać rozwój powieści kryminalnej, powstawanie różnych kanonów postaci głównych bohaterów, sposobów narracji, oraz co istotne, odbioru społecznego powieści kryminalnych na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Dla miłośników kryminałów pozycja chyba warta przeczytania.
Arcydzieła czarnego krymiału - tytuł chyba trochę na wyrost, arcydzieł tu nie znalazłem, lecz całkiem ciekawe, niektóre intrygujące, inne niezane i zapomniane opowiadania autorów pisujących do tanich, wydawanych na słabej jakości papierze czasopism, ukazujących się w latach 30, 40 i 50 -tych ubiegłego wieku. Autorów, z których wielu zrobiło światową karierę a ich...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWielkie nazwiska tym razem trochę rozczarowały. Książka taka sobie.
Wielkie nazwiska tym razem trochę rozczarowały. Książka taka sobie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDobrze napisane i porywające.
Dobrze napisane i porywające.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTo podobno pulp fiction - mieszanina kryminału i czarnego humoru. I taki ten zbiorek jest. Trochę staroświecki, ale w dobrym stylu. Dla wielbicieli starych klimatów.
To podobno pulp fiction - mieszanina kryminału i czarnego humoru. I taki ten zbiorek jest. Trochę staroświecki, ale w dobrym stylu. Dla wielbicieli starych klimatów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„Arcydzieła czarnego kryminału” to zbiór dziewiętnastu najlepszych opowiadań kryminalnych, które ukazywały się na łamach „pulp magazines” – tanich czasopism, drukowanych na najgorszym i najtańszym papierze jaki był dostępny w latach 30 i 40 dwudziestego wieku. Oprócz zawartych w książce opowiadań, Peter Haining, brytyjski dziennikarz i znawca literatury popularnej, umieścił w książce, notki biograficzne autorów oraz genezę powstania tekstów kryminalnych.
Ameryka po pierwszej wojnie światowej. Czas rozczarowań, frustracji i zorganizowanej przestępczości powoli przejmującej kontrolę nad wielkimi miastami. Powstające jak grzyby po deszczu nocne kluby, piękne dziewczyny o wątpliwej reputacji, i oni… twardzi, prywatni detektywi o mocnych szczękach, niewyparzonych językach i kastetach w dłoni.
„Arcydzieła czarnego kryminału” to zbiór dziewiętnastu najlepszych opowiadań kryminalnych, które ukazywały się na łamach „pulp magazines” – tanich czasopism, drukowanych na najgorszym i najtańszym papierze jaki był dostępny w latach 30 i 40 dwudziestego wieku. Oprócz zawartych w książce opowiadań, Peter Haining, brytyjski dziennikarz i znawca literatury popularnej,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to