Arcydzieła czarnego kryminału

Pulp Frictions
kryminał, sensacja, thriller
2008-03-13
Dariusz Wójtowicz
czarny kryminał arcydzieła zbiór antologia

Jak to zazwyczaj ze zbiorami opowiadań bywa, znajdują się to zarówno dobre jak i słabsze kąski. Ostatecznie lektura jest dobrym patentem na wieczór a nawet kilka, lecz bez rewelacji.

Arcydzieła czarnego krymiału - tytuł chyba trochę na wyrost, arcydzieł tu nie znalazłem, lecz całkiem ciekawe, niektóre intrygujące, inne niezane i zapomniane opowiadania autorów pisujących do tanich, wydawanych na słabej jakości papierze czasopism, ukazujących się w latach 30, 40 i 50 -tych ubiegłego wieku. Autorów, z których wielu zrobiło światową karierę a ich...

Wielkie nazwiska tym razem trochę rozczarowały. Książka taka sobie.

Dobrze napisane i porywające.

Jak sam tytuł wskazuje, więc...

To podobno pulp fiction - mieszanina kryminału i czarnego humoru. I taki ten zbiorek jest. Trochę staroświecki, ale w dobrym stylu. Dla wielbicieli starych klimatów.

„Arcydzieła czarnego kryminału” to zbiór dziewiętnastu najlepszych opowiadań kryminalnych, które ukazywały się na łamach „pulp magazines” – tanich czasopism, drukowanych na najgorszym i najtańszym papierze jaki był dostępny w latach 30 i 40 dwudziestego wieku. Oprócz zawartych w książce opowiadań, Peter Haining, brytyjski dziennikarz i znawca literatury popularnej,...

Zacny zbiór starszych i nowszych rzeczy, trzymających się kurczowo gatunku i twórczo go przetwarzających. Polecam.

Więcej w podcaście: http://kombinat.gniazdoswiatow.net/2011/09/01/arcydziela-czarnego-kryminalu/

Zbiór powieści bardzo mi się spodobał. Trzymają one klimat i chce się je doczytać do końca.

Peter Haining był (zm. w 2007 roku) angielskim dziennikarzem, ale głównie i przede wszystkim znawcą i miłośnikiem kryminałów, horrorów i innej literatury popularnej i wydawcą wielu antologii. Jedną z nich jest „Pulp Frictions” wydana w Polsce nie wiedzieć czemu pod tytułem „Arcydzieła czarnego kryminału”.
O tą sztuczkę z tytułem zarówno Peter Haining jak i polscy czytelnicy...

• Chcę w prezencie
  • Kryminał