Sylwester inspektora Rogosza

Okładka książki Sylwester inspektora Rogosza Wilhelmina Skulska
Okładka książki Sylwester inspektora Rogosza
Wilhelmina Skulska Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo Iskry
1989-01-01
1989-01-01
8320711444
Literatura polska XX wiek

Wilhelmina Skulska pisząc "Sylwestra inspektora Rogosza" była w bardzo dobrej formie. Cała historia zaczyna się od nieudanego napadu... i nie spojlując mogę napisać tylko, że dlaczego napad był nieudany dowiecie się dopiero na samiutkim końcu książki, którą przeczytać naprawdę warto. Gwarancja udanego wieczoru, polecam.

Z pozoru przeciętny kryminał, a przecież zawiera w sobie klasyczną tragedię.

Z pozoru przeciętny kryminał, a przecież zawiera w sobie klasyczną tragedię.

Najpierw poznamy mózg całej operacji odsiadujący wyrok w Ptakowie, będziemy mieli też okazję przyjrzeć się więziennej hierarchii i obyczajom tam panującym. Następnie przeniesiemy się na miejsce przestępstwa, które zostało pieczołowicie zaplanowane na więziennej pryczy. Nie wszystko jednak da się przewidzieć...

Z jednej strony miło było poczytać o prowadzeniu śledztwa w tamtych czasach, z drugiej jednak trudno wymagać nowoczesnych i zaawansowanych metod śledczych, kiedy przesłuchiwanym podaje się herbatkę, bo kawa była za droga, do pracy jeździ się maluchem, a w dalszą podróż pociągiem, bo akumulator kaszlaka potrafi płatać figle. Takie to były czasy i taka jest też ta książka. W porównaniu ze współczesnymi thrillerami i kryminałami wypada słabo, ale ma swój urok i za to daję 5 gwiazdek.

"Sylwester inspektora Rogosza" to książka, której tytuł wydawał mi się idealny na ostatni dzień roku 2015. Spodziewałam się dynamicznego śledztwa z zabawą sylwestrową w tle, a przeczytałam o brutalnym, to fakt, ale poza tym nudnawym napadzie na willę w okresie świąteczno-noworocznym oraz toczącym się później dochodzeniu, również trochę nudnawym tak szczerze mówiąc....

• Regał MP
  • 2007