Sylwester inspektora Rogosza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320711444
Literatura polska, XX wiek
Dorota_1988

Wyrwał ze ściany przewody telefoniczne i nie zwracając już uwagi na tych dwoje, wrócił krętymi schodkami do Porzyckiego. - Już po wszystkim. Ale nałóż pończochę. Mówiłem ci. - Nie żyją? - Zgłupiałeś? - Pociągnął łyk z flaszki - Nic im nie będzie. Co się martwisz? I tak są w końcówce. Do roboty! Przeskoczyli schodki kilkoma susami i znaleźli się przed sypialnią Karskiej. Romanowski dał...

- Już po wszystkim. Ale nałóż pończochę. Mówiłem ci.
- Nie żyją?
Przeskoczyli schodki kilkoma susami i znaleźli się przed sypialnią Karskiej. Romanowski dał młodszemu koledze rękawice. Rozsunął drzwi do sypialni, puścił Porzyckiego przodem. Powiedział spokojnym, łagodnym głosem:
- Latarka! Świecę prosto na stolik. Od razu do sejfu! Według planu. Zdejmujesz lustro i prujesz!

denudatio_pulpae | 2016-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2015

"Sylwester inspektora Rogosza" to książka, której tytuł wydawał mi się idealny na ostatni dzień roku 2015. Spodziewałam się dynamicznego śledztwa z zabawą sylwestrową w tle, a przeczytałam o brutalnym, to fakt, ale poza tym nudnawym napadzie na willę w okresie świąteczno-noworocznym oraz toczącym się później dochodzeniu, również trochę nudnawym tak szczerze mówiąc.

Najpierw poznamy mózg całej operacji odsiadujący wyrok w Ptakowie, będziemy mieli też okazję przyjrzeć się więziennej hierarchii i obyczajom tam panującym. Następnie przeniesiemy się na miejsce przestępstwa, które zostało pieczołowicie zaplanowane na więziennej pryczy. Nie wszystko jednak da się przewidzieć...

Z jednej strony miło było poczytać o prowadzeniu śledztwa w tamtych czasach, z drugiej jednak trudno wymagać nowoczesnych i zaawansowanych metod śledczych, kiedy przesłuchiwanym podaje się herbatkę, bo kawa była za droga, do pracy jeździ się maluchem, a w dalszą podróż pociągiem, bo akumulator kaszlaka potrafi...

Adam | 2017-01-16
Przeczytana: luty 1998

Z pozoru przeciętny kryminał, a przecież zawiera w sobie klasyczną tragedię.

Kris Tata | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016