Pożegnalne spojrzenie

Okładka książki Pożegnalne spojrzenie Ross MacDonald
Okładka książki Pożegnalne spojrzenie
Ross MacDonald Wydawnictwo: Albatros Cykl: Lew Archer (tom 15) kryminał, sensacja, thriller
Lew Archer (tom 15)
The Goodbye Look
Albatros
2007-08-03
2007-08-03
Robert Ginalski
pożegnalne spojrzenie ross macdonald

Klasyczny, wannabe noir, kryminał. Trudno orzec czy autor wzorował się na Chandlerze czy innych ojcach gatunku bo to zupełnie nie ta klasa. Rzecz niczego nie obraża ale też nie wzbudza, przynajmniej we mnie, żadnych emocji. Taki klepak. Intryga logiczna i nic poza tym. Bohaterowie niewybitnie poprawni, brak klimatu, humoru. Tekst jest treściwy i suchy, bez charakteru. Jeśli kto lubi emocje związane z rozwiązywaniem sudoku, polecam.

Nie zaprzyjaźnimy się z panem MacDonaldem.

Wysłuchałem w bardzo średniej interpretacji Tomasza Ignaczaka.
5/10

Książka bardzo ciekawa. Jednakże ilość osób zaangażowanych w fabułe jest bardzo duża i trzeba być uważnym. Końcówka jest ciekawa, ale bez uważnej lektury tak naprawdę nie potrafimy szybko ustalić kto i co było najważniejsze w trakcie lektury.

W książce klasyka czarnego kryminału mamy typową dla MacDonalda mieszankę: zabójstwo tu i teraz powiązane z tajemniczym morderstwem sprzed lat, mroczne sekrety rodzinne ciągnące się od wojny, skomplikowane powiązania biznesowo-towarzyskie, wszystko to usiłuje rozwikłać prywatny detektyw Lew Archer. Niestety, rzecz jest zbyt skomplikowana, na końcu się pogubiłem. Tylko dla amatorów.

Kolejna powieść klasyka czarnego kryminału, do której powróciłem po latach, skoro nie pisze nowych, trzeba się zadowolić starymi...

Zaczyna się typowo dla MacDonalda, oto bogaci rentierzy z Kalifornii, państwo Chalmers, wynajmują Archera, aby odnalazł złotą szkatułkę wykradzioną z ich sejfu, gdy wyjechali na weekend, w szkatułce były listy pana Chalmersa z czasów wojny pisane do matki. Sprawa wygląda na dętą, bo nie ma śladów włamania, a głównym podejrzanym jest syn państwa Chalmers, Nick. Narzeczona Nicka, Betty widziała go w towarzystwie starszej kobiety (dla której, według Betty, Nick stracił głowę) i podejrzanego typa przed domem w piątkowy wieczór.

To typowy wstęp dla MacDonalda. Wszystkie informacje powyżej są ważne i odegrają rolę w późniejszej intrydze: listy z wojny, rozchwianie syna Chalmersów i jego fascynacja starszą kobietą, narzeczona chłopaka. Intuicyjnie czujemy, że w rodzinie Chalmersów są jakieś mroczne tajemnice sprzed lat, a Nick to ich katalizator. Rolą Archera jest dokopanie się do owych tajemnic poprzez rozmawianie z ludźmi.

Oczywiście dosyć szybko mamy zabójstwo, potem wychodzi nierozwiązane morderstwo sprzed lat, oczywiście powiązane z obecną zbrodnią. Dzieje się.

Książka do pewnego momentu strasznie wciąga, zawiera krótkie rozdziały, a każdy kończy się tak, że nie można opanować chęci aby zacząć czytać następny. Rozmowy Archera, jego wędrówka po Kalifornii jakoś hipnotycznie wciągają; mniejszą rolę odgrywa rozwiązanie zagadki niż podążanie za naszym wytrwałym detektywem.

Niestety od pewnego momentu wszystko zaczyna się straszliwie komplikować, mnożą się nazwiska: pan Rawlinson, Eldon Swain, Randy Shephard, Sonny, skomplikowane powiązania rodzinne, złożone układy towarzysko-biznesowe, kompletnie się w tym wszystkim pogubiłem, aby się zorientować trzeba by wyrysować coś w rodzaju wielkiego drzewa genealogicznego. No niestety MacDonald miał tendencję do zbytniej komplikacji intrygi, akurat w tej książce to się zdarzyło i nie wyszło jej na dobre.

Zatem to lektura tylko dla prawdziwych miłośników tego klasyka czarnego kryminału.

Książka która ukazuje jakim problemem jest choroba psychiczna i dążenie do swoich marzeń. Fabuła powoli odkrywa swoje tajemnice. Postacie różne, a zarazem do siebie podobne. Do końca nie wiadomo czy każdy jest tym za kogo się podaje. Świetny kawał kryminału.

Z bogatego domu ginie drogocenna szkatułka. Odnaleźć ma ją Archer, ale od samego początku napotyka utrudnienia ze strony zleceniodawców. Wszystko ma być wielką tajemnicą. Czy tą tajemniczość da się utrzymać? Czy spowoduje ona wielką lawinę wydarzeń i odkryje stare rodzinne tajemnicę?

• Kryminały
  • Storytel
  • 2015
  • Nowe serie kontynuacja

Dodaj cytat z książki Pożegnalne spojrzenie