Cierpliwość Maigreta

Tłumaczenie: Joanna Kluza
Cykl: Komisarz Maigret (tom 65) | Seria: Biblioteczka Konesera
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
La patience de Maigret

Maigret rozwiązuje zagadkę morderstwa. Tym razem ofiarą padł emerytowany gangster, którego cialo znalazła jego młoda kochanka. Jak zwykle bronią inspektora jest znajomość ludzkich charakterów i umiejętność kojarzenia faktów. Niezmienne motywy zbrodni - chciwość i strach - doprowadzają do kolejnego zabójstwa...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

almos | 2014-10-15
Przeczytana: 13 października 2014

W tym kryminale Maigret rozwikłuje zagadkę zabójstwa starego gangstera, Manuela Palmari, długoletniego znajomego komisarza. Maigret podejrzewa, że Palmari stał za serią napadów na sklepy jubilerskie i zabójstwo może mieć z tym związek. Maigret usiłuje wyciągnąć informacje na temat zabójstwa i biznesów gangstera, od wdowy po Manuelu, Aline, podejrzewa bowiem, że ta sporo wie. I właściwie cała intryga powieści to psychologiczny pojedynek komisarza z Aline.

Książka ma pogodny charakter, bo Maigret jest w dobrym humorze, poza tym trafia na sympatycznego sędziego śledczego, co jest raczej rzadkością w jego pracy, z reguły bowiem ma z sędziami na pieńku.

Jak zwykle intryga kryminalna jest wątlutka, ale książka zawiera ciekawe smaczki.
I tak, Maigret siedzi w knajpie: „Jakaś prostytutka przy kości, z twarzą wypacykowaną różnymi kolorami, uśmiechała się doń naiwnie, nie podejrzewając nawet, kim jest. Żal mu się jej zrobiło i by oszczędzić jej czasu, gestem dał do zrozumienia, że nie...

Emma | 2017-05-04
Przeczytana: 03 maja 2017

Od dwudziestu lat inspektor Maigret nie może rozwiązać sprawy napadów na paryskich jubilerów. Podejrzewa, że jest w to zamieszany restaurator, który od czterech lat nie wychodzi z domu, jest na wózku inwalidzkim. Opiekuje się nim dużo młodsza kobieta, która kiedyś pracowała na ulicy. Restaurator zostaje zastrzelony. Inspektor Maigret z właściwym sobie wdziękiem prowadzi śledztwo.
Tak zaczyna się kolejna powieść o paryskim komisarzu, powieść jak zwykle bardzo dobra, ale co ja tam będę pisać. Ja po prostu lubię książki Simenona z inspektorem Maigretem.

czytnik | 2016-06-23
pawelpe | 2015-08-07