Anglia, Anglia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
England, England
83-7337-476-0
dona

Biznesmen-wizjoner, sir Jack Pitman, wciela w życie swój wielki Projekt - na wyspie Wight tworzy dla bogatych turystów krainę iluzji, czyli Anglię w pigułce - program Rekreacji Najwyższej Klasy. Gość Wyspy nie musi się przemieszczać, podróżować od zabytku do zabytku - tu, na miejscu, może poznać całokształt dziedzictwa historycznego i kulturowego. Ma do dyspozycji repliki wszelkich obiektów architektury, pałaców, krajobrazów, inscenizuje się dla niego wydarzenia z przeszłości, takie jak np. słynna powietrzna bitwa o Anglię. Atrakcja goni atrakcję, rano - Tradycyjne Angielskie Śniadanie, w południe - potyczki Robin Hooda i jego Wesołej Kompanii, wieczorem - pogawędka z Doktorem Johnsonem (jak żywym!) w pubie.
Tymczasem Stara Anglia z wolna staje się prowincjonalną, zacofaną, staroświecką peryferią, gdyż Wyspa - zwana Anglią, Anglią - wypija z niej bezlitośnie soki żywotne. O dziwo jednak, powrót do „utraconej niewinności” ma chyba swoje dobre strony.

VVisienna | 2012-03-25

+ "The Sense of an Ending" jeszcze nie ma PL