Topiel

Wydawnictwo: Znak
Drown
978-83-240-1182-7
opowiadania, Dominikana, cierpienie

Zbiór dziesięciu opowiadań, ukazujących trudną egzystencję Latynosów z Republiki Dominikańskiej w stolicy kraju Santo Domingo, a także w środowisku imigrantów w New Jersey. Klasyczne tematy - miłość, walka z nędzą, wyobcowanie, cierpienie, zdrada, przemoc - zyskują w tej prozie zupełnie nowy wymiar dzięki specyficznemu kontekstowi oraz znakomitemu słuchowi literackiemu autora. Umiejętność łączenia dziennikarskiej precyzji w przedstawianiu realnego świata z poetycką wrażliwością to wielka zaleta tej książki. Diaz przedstawił najbardziej intensywne momenty z życia tych naznaczonych cierpieniem ludzi, z których wielu, poszukując własnej tożsamości i usiłując się wyrwać z okowów biedy, przyjmuje pełną sarkazmu, a niekiedy też agresji postawę wobec innych.

mandżuria | 2010-12-14

Junot Díaz zadebiutował zbiorem dziesięciu opowiadań pt. „Topiel” w 1996 roku, a dwanaście lat później otrzymał nagrodę Pulitzera za książkę „Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao”. Nie czytałam jeszcze tego nagrodzonego dzieła, jestem natomiast po lekturze debiutu i muszę przyznać, że choć książka objętościowo jest dość cienka, to na czytelnika działa jak tytułowa siła natury – wciąga, „kotłuje” nim na wszystkie strony i wreszcie wypluwa – trochę zdezorientowanego, wstrząśniętego i pragnącego zrozumieć, co się właściwie przed chwilą stało.

Wszystkie opowiadania powiązane są ze sobą osobą narratora. Jest nim chłopak zwany przez rodzinę Juniorem, którego prawdziwe imię pozostaje nieznane. Opowiada historię swojej dominikańskiej rodziny, najpierw w rodzinnym kraju, w Santo Domingo, a później w Stanach Zjednoczonych. Można przypuszczać, że Díaz posiłkował się własnymi doświadczeniami, gdyż w wieku sześciu lat sam emigrował z rodziną z Dominikany do Stanów, gdzie czekał na nich jego...

takisobiejac | 2011-05-26
Przeczytana: 26 maja 2011

Debiutancka książka Junota Diaza miała spowodować, że sięgnę po jego największe dzieło, czyli nagrodzoną Pulitzerem "Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao".
Ale nie sięgnę, bo nie do końca odpowiada mi styl pisania autora.
Ja lubię jak wszystko jest wyjaśnione, a Diaz pisze jedno zdanie zaś kolejnych dwóch trzeba się domyślić. Jeszcze ma początku "Topieli" jakoś to działało, bo historie z dzieciństwa były i śmieszne i ciekawe. Jednak w miarę jak bohater rośnie i dojrzewa pojawią się naokoło niego tabuny dziewczyn, z czasem traci się orientacje która jest którą. Brak sensownych przejść z sytuacji do sytuacji, są tylko jakieś strzępki, reszty trzeba się domyślać.
Podsumowując, "Topiel" można przeczytać. Ale równie dobrze, można tej książki nie brać do ręki. Wyjdzie na to samo. Niestety.

manfred | 2016-07-30
Przeczytana: 28 lipca 2016

Nie jest to lekka lektura,raczej przejmująca dominującą w niej tęsknotą za lepszym życiem, za brakiem ojca, który wyemigrował, za brakiem matki,która całymi dniami ciężko pracowała...
Początkowo odrzucił mnie sposób narracji, przy drugim podejściu było już lepiej. W sumie czyta się dobrze i dość lekko

petriszja | 2015-10-05
Przeczytana: październik 2015

Ciekawy zbiór opowiadań. Różni bohaterowie, różne strony widzenia.

Salma | 2012-09-15

W zasadzie nie spodziewałam się wiele po tej książce, bo druga książka Diaza, za którą dostał Pulizera w ogóle mnie nie wzruszyła. A tu niespodzianka - pierwsza książka jest o niebo ciekawsza i przyjemnie się ją czyta. Wciąga od pierwszych stron życie prostych ludzi w ich chaotycznym i nieuporządkowanym świecie, które w sumie dzięki swym cechom jest właśnie ciekawe. I choć nie łatwe to życie - widać, można się przyzwyczaić i nawet dobrze sobie w nim radzić, nie zważając na ciężki los i pasma nieszczęść. Bo najważniejsze to żyć, żyć pełnią życia, korzystać z tego, co daje los, a to czego nie ma - lekceważyć, by żyło się po prostu łatwiej. Prawdziwie latynoska proza.

relskias | 2013-10-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 października 2013

Książka nie jest porywająca, ale warta przeczytania. Lubię takie obrazki z życia innych kultur, tak diametralnie różnych, od naszej europejskiej.

Midsummer12 | 2015-02-17
Przeczytana: 2010 rok

Fajna proza. Bardzo trudny i poruszający temat ukazany za pomocą prostego, ale nie banalnego języka.

moniaL | 2016-07-01
bettver | 2016-06-14