The Floating Opera
john barth
Filip

Od wydawcy: Bohaterem powieści jest prawnik, stary kawaler wiodący łatwe życie w małym miasteczku w Ameryce lat pięćdziesiątych. Pod pozorami satysfakcji i dobrobytu kryje się jednak egzystencjalny niepokój, a podsyca go wspomnienie walk na froncie I wojny światowej oraz to, że wszystkie głębsze związki uczuciowe bohatera mają dla niego absurdalny i niezadowalający charakter. Modne w połowie stulecia pytanie o celowość istnienia, pytanie, które logicznie wiodło do samobójstwa, u Bartha pojawia się w zmienionej postaci: czy zabijając samego siebie wolno także zabić innych Na przykład zgromadzoną na pokładzie "pływającej opery" setkę widzów Narracja jest wartka i barwna, narrator ma poczucie humoru cierpkie i ironiczne. Lokalny koloryt prowincjonalnej Ameryki oddaje Barth w swojej pierwszej powieści po mistrzowsku.

sowidyl | 2016-10-23
dymek | 2016-09-16