Aleja Henri Martin 101

Tłumaczenie: Wiera Bieńkowska
Cykl: Niebieski rower (tom 2)
Wydawnictwo: Bellona
101, Avenue Henri-Martin
Aleja, Henri, Martin
Jola_St

Wojna trwa. Okupacja obejmuje już cały kraj. Coraz wyraźniej zaznacza się podział na Francję walczącą i Francję kolaborującą. Paryż też jest już inny i tam istnieje aleja, która staje się symbolem martyrologii. Tortury, rozstrzeliwanie zakładników w odwet za zamachy, kolejki po żywność, brak opału... Ale pozornie życie biegnie swoim torem, pełne kawiarnie, premiery w teatrach, wystawy dzieł...

Paryż też jest już inny i tam istnieje aleja, która staje się symbolem martyrologii. Tortury, rozstrzeliwanie zakładników w odwet za zamachy, kolejki po żywność, brak opału... Ale pozornie życie biegnie swoim torem, pełne kawiarnie, premiery w teatrach, wystawy dzieł sztuki.

A Léa? Niczym wytrawna aktorka wciela się w rolę narzuconą jej przez los. Podejmując największe ryzyko niesie pomoc więzionym, prześladowanym, skazanym na śmierć. Uczestniczy w ruchu oporu. Broni gniazda rodzinnego, które może się dostać w niepowołane ręce. A zarazem jest tą samą Léą - piękną, pełną temperamentu, rozmiłowaną w uciechach życia dziewczyną.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 1988.

źródło okładki: Wydawca

basik | 2015-12-07

Bardzo ciekawa i bardzo tragiczna.
Lea przyjeżdża do Paryżu bo jej siostra ma urodzić dziecko. Tu często spotyka się z Francois i zdaje sobie sprawę, że to jego właśnie kocha.
Sara zostaje aresztowana i torturowana, potem dzięki Żydowi, przyjacielowi Lei udaje się ją uwolnić i ukryć. Niestety z kolei Camille zostaje uwięziona, bo gestapo szuka jej męża.
Lea wraca więc do majątku, gdzie czeka na Camille i swojego ukochanego.
Coraz więcej jej znajomych znika albo są torturowani, coraz ciężej o jedzenie i utrzymanie winnicy. Wszystko jest na jej głowie, a ona znowu jest sama i bardzo się boi.
Piękna i smutna książka, dużo brutalnych scen tortur, ale i wiary w to, że wojna kiedyś się skończy i dlatego warto żyć, kochać i cieszyć się każdym kolejnym dniem.

żabot | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Muszę się do czegoś przyznać. Z bólem. Rozkosznym bólem. Jestem masochistą ;-) :D Po lekturze kiepskiego romansidła "Niebieski rower" obiecałem sobie, że nie sięgnę po dalsze tomy opowieści o właścicielce owego roweru. Ale pech chciał, że musiałem dać odpocząć swym zmęczonym oczom a tu w ręce wpadł akurat audiobook. Tak więc przy zamkniętych oczach mogłem się odmóżdżyć i zaliczyć kolejną książkę.
Potwierdzam wrażenia innych, że drugi tom jest znacznie lepszy od pierwszego. Znacznie to nie znaczy, że zasługuje na pochwały. Dostaje ode mnie jedną gwiazdkę więcej. Wreszcie coś zaczyna się dziać. mamy więc trochę konspiratorów z Resistance, kapusiów, Niemców tak z Wehrmachtu jak i Gestapo. Mamy tez i trochę scen brutalnych, jak na powieść z okupowanego kraju przystało. Niestety autorka totalnie nie radzi sobie z ich opisem. Dramaturgia siada zupełnie i gdyby nie barwne, krwawe opisy, trudno by się połapać, że to jakieś tortury i dramatyczne sytuacje.
Od pewnego czasu zastanawiam...

aleczka | 2014-06-16

Dalszy ciąg wojennych losów Lei i jej bliskich, równie ciekawy i dobrze napisany jak poprzedni tom. Troszkę wg mnie przesadzone odreagowywanie seksem na stres, ale może rzeczywiście w takich ekstremalnych sytuacjach młoda dziewczyna tak by się zachowywała? Polecam!

Karolina | 2014-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Ta część głównie opowiada o rosnącej działalności ruchu oporu oraz o coraz bardziej zaciskającej się pętli gestapo wokół nich. Lea również znajduje się pod obserwacją, żyje w strachu, ale póki co udaje jej się uniknąć aresztowania. Spotyka to jednak Camille, która zostaje potem wypuszczona z obozu. W łapance wpada również ojciec Delmas, ale nie zostaje rozpoznany, aż udaje mu się uciec. Jednak tyle szczęścia nie mają już inni bliscy znajomi naszej bohaterki. Bardzo negatywną przemianę przechodzi przyjaciel Lei z dzieciństwa. Tavernier to pojawia się, to znika, nie wiele o nim się dowiadujemy.
Generalnie akcja - przynajmniej mi- nie kojarzyła się już z Przeminęło...
Ogólnie nie zachwyciła mnie ta część, miałam wrażenie, że w koło czytam o tym samym. Spotkania w restauracjach, jeżdżenie z miejsca na miejsce itp. Dopiero końcówka taka bardziej ożywiona.

Yvonne | 2010-10-09
Przeczytana: 07 października 2010

Przenosi w swiat wojennej francji... chwilam sceny przypominaja te z "Allo allo". Miedzy wierszami slychac Edith Piaf i masz ochote ubierac sie jak Lea :)))

Dominika | 2014-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Nie można się oderwać!Polecam

trafiona-zatopiona | 2011-09-14
Przeczytana: lipiec 2011

Paryż - taniec, muzyka, teatry, kina, kawiarnie, piękne kreacje. Paryż - gestapo, godzina policyjna, łapanki, aresztowania, kolaboracja. Kolejna świetna powieść z cyklu "Niebieski rower". Deforges mistrzowsko kontrastuje kulturalne życie paryżan z okrucieństwami wojny i ciągłym strachem. Lea dorasta, staje się jeszcze piękniejsza, a jej działania przeciwko okupantom są coraz śmialsze i odważniejsze.

Anita | 2011-08-11
Przeczytana: 01 listopada 2010

Według mnie książka jest dobra, aczkolwiek 1 część "Niebieski rower" była lepsza od tej, gdyż w tej książce jest więcej wątków dotyczących wojny niż życia osobistego, gdzie w poprzedniej części było na odwrót.

| 2011-07-04
Na półkach: Klasyka, Przeczytane