Tous les rves du monde
miqa

Druga część opowieści o dramatycznych losach rosyjskiej arystokratki Kseni Ossolin i niemieckiego fotografa, antyfaszysty Maksa von Passau, obejmuje lata 1945–1955. Ksenia wyjeżdża do Berlina, by odnaleźć Maksa: czy jej ukochany przeżył? Natasza, córka Kseni, wciąż nie wie, kto jest jej prawdziwym ojcem. Jak po koszmarze wojny będą żyć Lili i Felix, para Żydów ocalonych przez Ksenię? Co zrobi...

Ksenia wyjeżdża do Berlina, by odnaleźć Maksa: czy jej ukochany przeżył? Natasza, córka Kseni, wciąż nie wie, kto jest jej prawdziwym ojcem. Jak po koszmarze wojny będą żyć Lili i Felix, para Żydów ocalonych przez Ksenię? Co zrobi Axel, bratanek Maksa, wstrząśnięty faktem, że jego ojciec był nazistą? Rodzą się nowe problemy, ale i nowe miłości, a wszystko w doskonale oddanej atmosferze nadziei powojennego dziesięciolecia.

źródło opisu: opis okładkowy

Opinie czytelników (1975)
teri | 2014-09-27
Przeczytana: 26 września 2014

Dalsze losy "Bialej wilczycy" sa tak samo bardzo dobre jak czesc pierwsza,sa na tym samym poziomie.Przede wszystkim powojenny Berlin ale rowniez Paryz.Losy Kseni,Maxa i ich dzieci,przyjaciol,znajomych i rodziny.To nie tylko romans przez duze R,to rowniez kawal dobrej historii.Polecam wszystkim,ktorzy lubia dobra literature.Romanzo di classe......

zosia_bm | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Kontynuacja losów bohaterów "Białej Wilczycy". Akcja toczy się w latach 1945 - 1955, w Berlinie, Paryżu i na koniec w Nowym Jorku, na tle historii odradzajacej się Europy, a w szczególności trudnej historii Niemiec. Autorka z wiedzą i wyczuciem ludzkiej psychiki pokazała, że nie można życia i ludzi postrzegac biało - czarno. Jest cała gama szarości, bez których nie da się ocenić historii i postępowania człowieka.
Te wszystkie uczucia i emocje ubrane w słowa opisują trudną miłość Kseni i Maxa oraz jeszcze trudniejszą miłość Nataszy i Dmitrija.
Równocześnie widzimy jak trudno jest żyć dzieciom z bagażem historii własnych rodziców: Feliksowi i Lilli - dzieciom ofiar obozu koncentracyjnego i Axelowi- synowi nazisty.
Mimo tak trudnej przeszłości, wspomnień potrafią żyć razem w poczuciu obowiązku i poczuciu człowieczeństwa.
"Co pcha człowieka do przekraczania granic? Co to skłania do zaprzedania duszy? Nikt nie jest bezpieczny. To bardzo cienka linia. Sukces kusi. Niewiele...

katala | 2018-05-15
Przeczytana: 23 maja 2016

Wszystkie marzenia świata czyli część druga Białej Wilczycy.
Było bardzo podobnie. Pod względem zaangażowania i zainteresowania. Jak zaczęłam to nie mogłam skończyć. Trudno nie powrócić do lubianych bohaterów, do ich późniejszych losów, do tego im zgotuje los i co ważne, co sami sobie zgotują.
Bardzo ogólnie, dla mnie zdecydowanie bardziej emocjonalna część. Mocniej mną potelepała, mocniej wzruszyła, bardziej przeraziła. Opis Berlina pod panowaniem Rosjan przerażający, niemal niemożliwy. Choć wiadomo jak było… To mocny fragment tej historii. Mocny i potężny, bo Berlin jest miejscem spotkań i starych i nowych bohaterów.
Nowych postaci jest wiele. A właściwie nie całkiem nowych, bo to dorastające dzieciaki z Białej Wilczycy. Zbyt szybko dojrzałe, aby pogodzić wiedzę z doświadczeniami, z mądrością życiową i własnymi oczekiwaniami. Szaleńczo podążający za swoimi marzeniami, wbrew innym, może i niekiedy wbrew sobie. Niekiedy walczący o swoje rękami i nogami. Często wbrew zdrowemu...

Piękna :):):)
Ta część wydaje mi się lepsza od pierwszej "Białej wilczycy".
Dalsze poplątane losy Kseni i Maksa. Do głosu dochodzi młode pokolenie...
Powojenna zawierucha, tyle krzywdy, cierpienia, głód, gwałty, próby normalnego życia... Berlin, Paryż z tamtych czasów...
Wzruszająca, emocjonalna, pochłonęła mnie całkowicie, zostanie mi w pamięci na długo... :)
Trochę żal, że to koniec...

talia44 | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Druga część "Białej wilczycy"nie odbiega poziomem od pierwszej.Obejmuje ona lata 1945-1955.Dalsze losy Kseni i Maksa,oraz ich dzieci i przyjaciół w powojennej rzeczywistości.Duże wrażenie robi wstrząsający obraz powojennego i niemal całkowicie zniszczonego Berlina.
Szkoda,że to już koniec.
Polecam

wiejskifilozof | 2015-03-20

Już kiedy skończyłem czytać Biała Wilczyca, od razu zacząłem czytać E-BOOK będący jej kontynuacją.
Autorka przedstawia Berlin,Paryż i Nowy Jork w latach 1945-1955.
Mamy tu losy Belina pod okupacją zwycięskich mocarstw.
Autorka skupia się na zwyczajnych ludziach i ich losach.
Ktoś nieśmiało szepnął,że za Hitlera przynajmniej nie było głodu.
Opisuję gwałty na dziewczynach z Belina,za które odpowiadają czerwonoarmiści/
Mamy też powstanie w Berlinie w roku 1953.
Książka bardzo dobra, bo mi się bardziej podobała Biała Wilczyca.

Czytam-Sobie | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2014
Przeczytana: 02 września 2014

Książka jest bardzo dobra. Bardzo wiarygodnie opisane są realia życia w Europie tuż po wojnie. Bohaterowie uczestniczą w ważnych wydarzeniach historycznych tych lat, niektórych mało znanych, jak rozruchy - wręcz rewolucja - w NRD na początku lat 50.
Wszystko ładnie pięknie, ale strasznie zgrzytały mi wątki romansowe i niektóre opisy postaci. O ile ogólnie powieść napisana jest „normalnie”, tzn. dobrym stylem, jak na powieść na poziomie przystało, to w miejscami autorka popada wręcz w grafomanię rodem z harlequinów, stosując egzaltowane sformułowania, jak np.: „siedemnastoletnia szczupła panna o smukłych przegubach” albo „należała do tego gatunku kobiet, na których widok ludziom zapiera dech w piersiach” i takie tam. Może trochę się czepiam, ale nie lubię tego, oj nie lubię ;-).
Zraziło mnie też, że autorka zupełnie pominęła kwestię Polski podczas wojny. Chodzi mi o fragmenty, gdzie pisze o mordowaniu przez Niemców ludności w Rosji, na Litwie i Ukrainie. Więc oni co? przefrunęli,...

kajsa | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Powojenna Europa i miasto przegrane - Berlin. Obraz stolicy Niemiec oddany niezwykle sugestywnie. Wraz z bohaterami przemierzałam zrujnowane ulice, chodziłam po zniszczonym sklepie Sary Lindner, spotykałam wynędzniałe kobiety, w których oczach krył się strach przed wyzwolicielami ze Wschodu.

Autorka w tej części skupiła się na młodszym pokoleniu...Nataszy, Feliksie, Axelu, Lilli. Stworzyła barwne, kontrastowe i wielowymiarowe postaci.Nie można oderwać się od książki, obserwując ich losy, życiowe wybory, rozterki i uczucia.

Maks i Ksenia są dla mnie jakby w cieniu, bo tak naprawdę, gdzieś tam w duszy czytelnik czuje,że ich pogmatwana i skomplikowana historia miłosna dobrze się skończy.

Piękna książka o różnych odcieniach ludzkich uczuć .Polecam.

Madi | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Druga część "Białej Wilczycy " podobała mi się tak samo jak pierwsza, a nawet muszę stwierdzić,że o ciut lepiej,bo nie był to klasyczny romans z jakim mieliśmy do czynienia w I części , a bardziej dzieje bohaterów na tle powojennej Europy z nutką romansu.
W tej części autorka skupia się bardziej na młodszym pokoleniu -córce Kseni i Maxa-Nataszy,Felixie i Lilli-dzieciach Sary oraz Axelu-siostrzeńcu Maxa,ale nie zapomniała tekże o naszych bohaterach z I części,a przede wszystkim o Kseni i Maxie,krórym znów nie było dane być razem.
Wraz z bohaterami poruszamy się w powojennym Berlinie, gdzie obserwujemy ogrom strat ,nędzę,głód i cierpienie.
Utożsamiamy się z bohaterami w ich dalszej drodze do lepszego,normalnego życia ,zostawienia za sobą przeszłości i odnalezienia się w teraźniejszości ,by spełnić "wszystkie marzenia świata".
Książka godna polecenia-ja osobiście pochłonęłam ją w dwie noce.
Dla zwolenników powieści w tle II wojny światowej-REWELACYJNA!

edit3008 | 2013-02-25
Przeczytana: 16 lutego 2013

Druga część podobała mi się bardziej niż pierwsza. Nie będę jej tak dokładnie analizować, bo dla mnie to nie była powieść historyczna, lecz o miłości z tłem historycznym. Nawet wzruszyłam się...w galerii kiedy Natasza zobaczyła swoje zdjęcie z Dmitrijem. Polecam !

zobacz kolejne z 1965