Niebieski rower. 1939-1942

Tłumaczenie: Regina Gręda
Cykl: Niebieski rower (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
La Bicyclette bleue
powieść, niebieski, rower
literatura piękna
inaya

Jedna z trzech córek państwa Delmas, siedemnastoletnia Lea, wyróżniająca się wielką urodą, po ojcu odziedziczyła miłość do ziemi i winnic, wśród których wyrosła. Pierwszego września bawi się jeszcze na przyjęciu u przyjaciół, ale powoli w jej życie wdziera się wojna. Rodzina i przyjaciele walczą na froncie lub w podziemiu, niektórzy kolaborują z Niemcami. Lea ugina się pod ciężarem nowych obowiązków.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Wydawca

allison | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Sięgnęłam po "Niebieski rower" z nadzieją na pasjonującą i trzymającą w napięciu lekturę. Niestety, rozczarowałam się, bo książka bardziej przypomina romans (i to ze średniej półki) niż powieść historyczną.

Przyznam, że czytało mi się nieźle ze względu na wartką akcję, jednak wiele zdarzeń można bez problemu przewidzieć. Postacie są schematyczne, co często mnie drażniło, podobnie jak pompatyczne dialogi na temat patriotyzmu.
Nachalnie narzucały mi się skojarzenia z "Przeminęło z wiatrem" - niemal identyczne relacje między parą głównych bohaterów, tyle że w powieści pani Mitchell ma to swój niepowtarzalny urok, a tu wypadło rażąco.
Okropnie, topornie, wręcz prostacko pokazane są sceny miłosne.

Można, oczywiście, sięgnąć po tę powieść, ale na pewno nie należy nastawiać się na ucztę duchową. Dla mnie to banalna historia, okraszona dobrze sprzedającymi się wątkami miłosnymi i łopatologicznie pokazanym tłem politycznym.
I pewnie dlatego nie mam ochoty na poznawanie kolejnych...

wiech | 2016-02-16
Przeczytana: luty 2016

Czasy drugiej wojny światowej w okupowanej Francji.
Opowieść składa się z czterech części .
Wojna, kolaboracja, miłość, przyjaźń, intryga, romans, i całkiem sporo erotyki.
Czy to takie francuskie „Przeminęło z wiatrem”? Czy Lea to Scarlett O’Hara?
Zdaniem niektórych czytelników podobieństwo jest wyraźne.
Mogło nasuwać się takie skojarzenie. Mnie to nie przeszkadzało. Zakończenie każdej części zmuszało do sięgnięcia po kolejny tom cyklu.
Ciekawią mnie książki skrajnie oceniane – od 1 do 10 gwiazdek.
Przeczytałam z przyjemnością - bardzo ciekawe, godne uwagi.

Monika | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

Po opiniach na Lubimy czytać widzę, że książka budzi skrajne emocje. I dobrze. Bo najgorzej jak jest letnio, mdło, nudno.
Ja dołączę do grona entuzjastów. Od razu dałam się porwać tej historii. Okupowana Francja, trudne związki uczuciowe, nieznośna główna bohaterka. Piszę tak hasłowo, bo po co streszczać książkę, lepiej po nią sięgnąć i przeczytać. A warto!

Olu...dziękuję...spełniłaś moje marzenie :-)

basik | 2015-11-26

Często na okładkach książek jest adnotacja, że książka jest podobna do "Przeminęło z wiatrem" a wcale tak nie jest.
Gdyby na okładce 'Niebieskiego roweru" napisano "Francuskie Przeminęło z wiatrem z czasów II wojny" nikt nie pisałby o plagiacie i wszystko byłoby w porządku.
Mnie bardzo podobała się historia Lei, upartej i kapryśnej dziewczyny, która musi szybko dorosnąć, żeby pomagać swojej rodzinie przetrwać te straszne dni wojny, a do tego pomagać ciężarnej żonie swojego ukochanego podczas ucieczki z Paryża. Nie chce rozmawiać o polityce i wojnie, a jednak prowadzi podwójne życie i zajmuje sie przekazywaniem poczty dla podziemia.
Piękna ,wzruszająca, pełna emocji powieść o wojnie , poszukiwaniu miłości , poświęceniu a także o trudnych wyborach na jakie narażona jest samotna kobieta.

boziaczek | 2012-06-25

Bardzo mi się podobała:) Wciągająca akcja, bohaterowie nie przeciętni. Na pewno do niej powrócę!

Patrycja | 2013-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Pomimo negatywnych opinii, które przeczytałam na temat tej książki, że jest to kopia "przeminęło z wiatrem" sięgnęłam po nią. Czy warto? ...
Nie jest to romansidło, a bardziej obyczajówka z faktami historycznymi. Lea jest ciekawą postacią, którą jakby tak popatrzeć można krytykować za jej wyuzdanie, hańbiące i nieprzyzwoite dziewczynie czyny, za kuszenie. Jest to jednak jej urok, któremu poddają się mężczyźni. Mimo, że zachowuje się prawie jak dziwka, kieruje się jakimiś zasadami, które są intrygujące dla innych bohaterów i czytelników. Dramatyzmu w powieści nie brakuje, czego trudno byłoby uniknąć w akcji dziejącej się w czasach wojny. Trochę byłam zdziwiona jak ciągnął się rok 1940 a dwa następne nastąpiły niezauważalnie. Jak stopniowo starzeli się bohaterowie, zmieniały się ich sytuacje, charaktery i relacje między sobą.
Pierwszą myślą po przeczytanym ostatniego zdania to - "jak dobrze, że żyjemy w lepszych czasach"

Ola K | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Bardzo poruszająca książka! Na początku, przez podobieństwo do Przeminęło z wiatrem, bardzo ciężko mi się ją czytało. Patrzyłam na bohaterów jak na kalkę Scarlett, Ashleya, Rhetta. Ale także podobieństwo do powieści Mitchell trzymało mnie przy "Niebieskim rowerze". W połowie książki wciągnęłam się w nią i przestałam dopatrywać się podobieństw. Bogu dzięki, autorka wprowadza własne pomysły do fabuły.
Świetnie skrojeni bohaterowie, zwłaszcze Lea, którą jednocześnie podziwiam i nią gardzę. Wielki minus za Francois, który jest jak dla mnie bardzo bezbarwny - ale to może dlatego, że porównuję go z miłością mojego życia, Rhettem Butlerem.

Kamila | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Przyszła w końcu pora kiedy mogę Wam opowiedzieć wrażenia o książce „Niebieski rower” Régine Deforges.
Na początku czytało mi się słabo, rozpieszczona Léa, kochająca zajętego mężczyznę, rozpieszczona i rozkapryszona mała dama. I w takim obrazie głównej bohaterki odłożyłam książkę na ponad miesiąc. A potem kiedy druga wojna światowa we Francji rozpętała się na dobre, dziewczyna przechodzi przemianę, jak wiele innych młodych dziewczyn zmuszonych przez okoliczności - staje się już kobietą, która bierze odpowiedzialność za inne osoby i chroni je, uczestniczy także w ruchu oporu. Na swoim niebieskim rowerze jeździ między strefą wolną a okupowaną, załatwiając sprawunki i dostarczając korespondencję. A miłość? Oczywiście jest również zawarta w opowieści lecz miłość w czasach wojny nie jest taka prosta. Ogólne moje wrażenie jest pozytywne, gdybym miała oceniać to takie 7/10. Książkę poleciła mi moja babcia, nie było łatwo ją zdobyć, ale jakoś się udało. Wiele osób uważa, że jest to kalka...

kasia_eire | 2010-11-13

Dziwię się tak wysokim ocenom tej książki. Nie rozumiem, po co brać klasykę na warsztat i ją przerabiać? To juz nie miała autorka swoich pomysłów? A nie można by tak od siebie, wymyślić od zera? Za kopiowanie dałam 1 gwiazdkę, ale gdyby można było, dałabym zero. Jedno Przeminęło z wiatrem już czytałam. I wystarczy.

Sonja | 2012-03-09

Wspaniała historia, 3 tomy przeczytałam jednym tchem! Nie raz łza zakręciła mi się w oku...