Czarne tango

Tłumaczenie: Regina Gręda
Cykl: Niebieski rower (tom 4)
Wydawnictwo: Bellona
Noir tango
piotrex

Listopad 1945 roku. W Norymberdze, w pokonanych Niemczech, alianci sądzą przywódców nazistowskich... Zbyt wcześnie dojrzała Léa Delmas - bohaterka "Niebieskiego roweru", "Alei Henri Martin 101" i "A diabeł wciąż się śmieje" - przysłana przez Czerwony Krzyż odnajduje François Taverniera, z którym spotykała się w Montillac. Obóz w Ravensbrück zmienił również Sarę Mulstein. Cierpienia i...

Obóz w Ravensbrück zmienił również Sarę Mulstein. Cierpienia i upokorzenia stworzyły nową istotę - kobietę zaślepioną nienawiścią i ogarniętą żądzą zemsty. Jej misja jest prosta: odszukać i zgładzić nazistów, gdziekolwiek się znajdują. "Łowy" odbywają się w Niemczech, we Francji i w Argentynie, gdzie ludzie z najbliższego otoczenia Peróna ułatwiają Sarze przeniknięcie do hermetycznej społeczności zbrodniarzy wojennych...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

basik | 2015-12-10
Na półkach: Z wojną w tle, Przeczytane

Wojna się skończyła, ale tragiczne przeżycia Lei nie.
Mimo protestów kochanka, angażuje się w pomoc Sarze, która postanawia mścić się na swoich oprawcach z obozu koncentracyjnego. Przez to ginie podczas zamachu na Leę jej siostra Francoise, w tym samym czasie umiera jej ciotką, na dodatek jej ukochany bierze ślub z Sarą, żeby umożliwić jej wyjazd do Argentyny, gdzie schroniły się poszukiwane przez nią zbrodniarki.
To bardzo boli, chociaż wie, że ślub jest tylko na fikcyjny. Też wyjeżdża do Argentyny i już na statku podejrzewa, że pasażerami są też ukrywający się hitlerowcy.
I nie myli się, bo potem ma z nimi kilka razy do czynienia w bardzo tragicznych okolicznościach.
Cały cykl bardzo mi się podobał, mimo brutalnych scen, tragedii związanej z wojną było dużo o miłości silniejszej niż śmierć, ból, rozpacz, rozstania i samotność i o wierze w lepsze, bezpieczne jutro.

boziaczek | 2012-06-25

Bardzo dobra, podobnie jak "Niebieski rower".

Agata | 2013-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 września 2013

Po moim zdaniem trochę słabszej trzeciej części, "Czarne tango" znów sprawiło, że przeniosłam się w przedstawiany tam świat.
Nie rozumiem tylko jakim cudem jedna z ciotek Lei - Albertine Montpleynet zmieniła imię na Estelle (w poprzednich trzech częściach imię to nosiła jej służąca, która tutaj gdzieś przepadła)

Grażyna | 2012-04-13
Przeczytana: 2012 rok

Właśnie przeczytałam czwartą część powieści Regine Deforges -
" Czarne tango". Czytając kilka lat temu trzy części tej autorki oczywiście zauważyłam jak podobne są bohaterki Scarlett z "Przeminęło z wiatrem" i Lea z "Niebieskiego rowera" Ale nie jestem oburzona czy zniesmaczona ,że to plagiat.....Może dlatego ,że czytanie książek ,które mnie wzruszają ,bawią ,a czasami wkurzają po prostu uwielbiam.
Na pewno nie jest to dla mnie ta z książek ,którą odłożyłabym nie przeczytaną .........zbyt dobrze mi się ją czytało........więc polecam dla tych ,którzy po prostu kochają czytać.............

paullla | 2015-08-15
Przeczytana: lipiec 2015

Cały cykl pt. "Niebieski rower" jest świetny! Bardzo dobrze czyta się te książki. Jest w nich wiele faktów i postaci historycznych.
Seria opowiada o losie Lei Delmas, jej rodziny i przyjaciół podczas działań wojennych. Ukazuje emocje jakie towarzyszyły ludziom podczas tak ciężkiego życia, pomimo znoju walk, braku żywności, strachu nie zabrakło miejsca na miłość i wielkie przyjaźnie. Już od pierwszego tomu chwyta za serce i nie odpuszcza aż do ostatniego słowa czwartego tomu.

Karolina | 2014-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Z pewnym zdziwieniem stwierdzam, że ostatnia część Niebieskiego roweru jest najlepsza. A dlatego ze zdziwieniem, że zazwyczaj takie kilkuczęściowe historie robią się coraz gorsze w miarę zbliżania się do końca, a tu jest odwrotnie.

W tej części ważną rolę odgrywa postać Sary Mulstein - żydówki cudem ocalałej z obozu koncentracyjnego. Teraz jej jedynym celem jest tropienie i dokonanie zemsty na nazistach, oprawcach, którzy masowo uciekają za granice np. do Ameryki Południowej.

Początkowo nie chętny Tavernier zobowiązuje się jej w tym pomóc. Akcja przenosi się do Argentyny. Oczywiście nie może zabraknąć tam również Lei.

No właśnie - Lea. Jest to postać której wręcz nie lubię. Niesamowicie mnie drażni. Jak dla mnie to jakaś nimfomanka, która miesiąca nie może wytrzymać bez faceta. Ba żeby chociaż tyle...
Do tego ilekroć Tavernier ją spotyka to ona jest jeszcze piękniejsza za każdym razem. I wciąż bardziej piękna... Naprawdę trudno mi ją sobie wyobrazić, normalnie najpiękniejsza...

Ewa | 2016-05-18
Przeczytana: maj 2016

Na całe szczęście wczoraj doczytałam się w sieci, że nie jest to ostatnia część cyklu, bo całość liczy 10 tomów! Niestety, pozostałe nie zostały przetłumaczone - może wydawnictwo nadgoniłoby braki? Czyta się coraz lepiej, coraz mniej też przypomina "Przeminęło z wiatrem", na szczęście. Chciałoby się poznać dalsze losy bohaterów, zwłaszcza że sama Lea - również na szczęście - coraz mniej irytująca, chociaż pod koniec popisała się koncertową głupotą, omal nie płacąc za to życiem (na szczęście Tavernier czuwał jak zawsze!).
Całkiem dobre czytadło.

trafiona-zatopiona | 2012-02-08

Wojna się skończyła. Rozpoczyna się okres odbudowy zniszczonych miast, szukania zaginionej rodziny i przyjaciół, powrotów do domów. Lea uczestniczy w procesach norymberskich i angażuje się w pomoc w ramach akcji prowadzonych przez Czerwony Krzyż. Życie powoli wraca do normalności, mimo piętna jakie pozostawiła po sobie wojna.

Paulina | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Dla mnie najlepsza część tej serii.Szybka akcja,wciągające wydarzenia.

Ewelina | 2016-11-24
Przeczytana: 26 października 2016