A diabeł wciąż się śmieje

Tłumaczenie: Regina Greda
Cykl: Niebieski rower (tom 3)
Wydawnictwo: Bellona
Diable en rit encore
diabeł, wciąż, się, śmieje
literatura piękna
Jola_St

Uprzednio tak pełna optymizmu, kipiąca temperamentem Léa pod wpływem przeżyć wojennych popada w depresję. Czy znajdzie w sobie dość siły, aby ją przezwyciężyć?...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Wydawca

Czyżyk | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

1994 rok - represje wobec członków ruchu oporu stają się okrutniejsze i przybierają na sile, nabierają tempa, jakby okupanci wiedzieli, że czas im się kończy. Giną kolejne osoby, tortury są coraz bardziej wyrafinowane, a kradzieże i zagrabianie mienia częstsze, płoną budynki, w tym Montillac...
Wreszcie przychodzi czas odwetu. Niestety, nie będzie to odwet humanitarny, bowiem ludzie od lat tłamszeni, poniżani i okaleczeni na ciele i duszy są żądni zemsty i nie będą zakładać białych rękawiczek, by ukarać ciemiężycieli, kolaborantów i niemieckie utrzymanki.
Wojna się kończy, ale nie wszyscy wracają do domu, nie wszyscy też mają do czego wrócić.

basik | 2015-12-08

Kolejne wstrząsające wojenne przeżycia Lei, jej rodziny i przyjaciół.
Lea ciągle musi się ukrywać, jest świadkiem śmierci swoich przyjaciół z ruchu oporu, którzy udzielili jej schronienia, śmierci Camilli, spalenia jej ukochanego domu w Montillac. Jest załamana brakiem wiadomości o swoim kochanku.
Wraca do Paryża i tu mimo ,że Niemcy opuszczają miasto, walki trwają nadal. Zaczyna się polowanie na kolaborantów, jej siostra Francoise jest w niebezpieczeństwie. Giną lub są ciężko ranni jej przyjaciele z dzieciństwa.
Tuz przed zakończeniem wojny, Lea postanawia pracować dla Czerwonego Krzyża jako kierowca ambulansu, i tym sposobem trafia do Niemiec, a potem do wyzwolonego obozu koncentracyjnego, gdzie spotyka Sarę i pomaga w jej wyjeździe do Anglii.
Dużo się w tej książce dzieje w życiu Lei i jej rodziny, ale jak dla mnie trochę za dużo jest szczegółowych faktów historycznych, przemówień radiowych, opisów walk, które są nużące i rozmywają akcje.

żabot | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Trzecia część erotycznych przygód Lei. W tym tomie chyba historia jest najbardziej widoczna, narratorka zdecydowanie częściej opuszcza swoją bohaterkę, żeby móc opisać to, co dzieje się z innymi postaciami. Mamy też najwięcej wstawek historycznych. Choć nie bez dziwacznych wpadek. Największa operacja desantowa w historii konfliktów czyli lądowanie w Normandii 6.06.1944 roku praktycznie jest przemilczana. Ot, alianci się zebrali i wylądowali. Jakieś walki trwają, ale niemal cała Francja tego nie tylko nie odczuwa, ale niemal nie zauważa. Za to zamieszanie z tzw. powstaniem w Paryżu i owszem. Ten nic nie znaczący dla przebiegu wojny epizod ( poza faktem, że ją przedłużył) jest tu dość mocno rozbuchany, choć jeśli to można nazwać powstaniem, to moje postrzeganie wysiłku wojennego Francji maleje w postępie geometrycznym. Opisy Deforges bardziej przypominają przypadkowe zamieszki, których Paryż po wojnie był niejednokrotnie świadkiem, niż zryw Resistance przeciwko Niemcom.
Choć...

Rita2015 | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Godna polecenia

MartaKa | 2014-02-20

W tej książce jest wszystko. Miłość, romans, wojna, kolaboracja, Paryż. Czyta się b. dobrze! Polecam też pozostałe części

Karolina | 2014-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Po lekturze trzeciej części sagi Niebieskiego roweru moja ocena tej historii nie wiele uległa zmianie.
Są wątki lepiej i gorzej napisane, ale mnie cała ta historia ani jej postaci nie zachwycają.

W tej części wiele się dzieje, nie brak dramatycznych wydarzeń...
Ludzie tracą wiarę, wielu bohaterów traci też życie.

Alianci wypierają Niemców z Paryża i dalej prą na Berlin gromiąc znienawidzonego wroga. Lea zaczyna działać w Czerwonym Krzyżu jako kierowca. Dzięki temu trafia i do Anglii i do Niemiec, a tam w obozie koncentracyjnym cudownie odnajduje Sarę.

Na odwrocie książki jest napisane, że w tej części Lea pod wpływem przeżyć wojennych popada w depresję. Nie wiem może nie umiem czytać ze zrozumieniem, ale nie zauważyłam u bohaterki depresji.

Kolejny wątek- miłości jej i Taverniera. Znają się całą wojnę, ale opisy ich krótkich spotkań sprowadzają się tylko do jednego. On przyjeżdża, robią szybki numerek gdzie się da i on zaraz wyjeżdża. I to jest cały opis tej wielkiej miłości....

Martusia67 | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam!..tego rodzaju książki. Wojna, miłość młodej dziewczyny, która nigdy nie ma się spełnić, tragedia goni tragedię. Brutalne obrazy walki i rozpaczy ludzkiej. Po przeczytaniu nasuwa mi się myśl- po co tyle okrucieństwa i zawiści? Pod względem zobrazowania II Wojny Światowej muszę przyklasnąć. Osobiście interesuje, a wręcz pochłania mnie ten temat, tak więc czytałam z wielkim przejęciem. Jeżeli chodzi o pozostałe wątki- czyta się przyjemnie, ale towarzyszą temu silne emocje. Główna bohaterka- Lea Delmas na początku wojny jest młodą dziewczyną, możnaby powiedzieć, że mentalnie jeszcze dzieckiem. Jej losy...zdarzenia, osoby, które spotkała na swej drodze czynią z niej dojrzałą kobietę. Dziewczyna z początku pełna pasji i namiętnośći traci bliskie swemu sercu osoby, ale to nie załamuje jej na tyle by nie mogła znów odnaleźć siebie.

Wątek miłosny jest również przejmujący i naznaczony pasmem cierpień.Wiele bym chciała teraz napisać, natomiast warto poprostu...

Martyna | 2013-05-14
Przeczytana: 10 maja 2013

Nawet dobra książka wojenna. Nie jest to pierwsza część, ale da się ogarnąć o co chodzi. Polecam jeśli komuś się nudzi.

Fragmenty:
•„Gdzie byśmy nie byli, zawsze do przodu, a tam diabeł wciąż się śmieje”.

Ciąg dalszy powieści- świetny jak poprzednie!