A diabeł wciąż się śmieje

Tłumaczenie: Regina Greda
Cykl: Niebieski rower (tom 3)
Wydawnictwo: Bellona
Diable en rit encore
diabeł, wciąż, się, śmieje
Jola_St

Uprzednio tak pełna optymizmu, kipiąca temperamentem Léa pod wpływem przeżyć wojennych popada w depresję. Czy znajdzie w sobie dość siły, aby ją przezwyciężyć?...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Wydawca

basik | 2015-12-08

Kolejne wstrząsające wojenne przeżycia Lei, jej rodziny i przyjaciół.
Lea ciągle musi się ukrywać, jest świadkiem śmierci swoich przyjaciół z ruchu oporu, którzy udzielili jej schronienia, śmierci Camilli, spalenia jej ukochanego domu w Montillac. Jest załamana brakiem wiadomości o swoim kochanku.
Wraca do Paryża i tu mimo ,że Niemcy opuszczają miasto, walki trwają nadal. Zaczyna się polowanie na kolaborantów, jej siostra Francoise jest w niebezpieczeństwie. Giną lub są ciężko ranni jej przyjaciele z dzieciństwa.
Tuz przed zakończeniem wojny, Lea postanawia pracować dla Czerwonego Krzyża jako kierowca ambulansu, i tym sposobem trafia do Niemiec, a potem do wyzwolonego obozu koncentracyjnego, gdzie spotyka Sarę i pomaga w jej wyjeździe do Anglii.
Dużo się w tej książce dzieje w życiu Lei i jej rodziny, ale jak dla mnie trochę za dużo jest szczegółowych faktów historycznych, przemówień radiowych, opisów walk, które są nużące i rozmywają akcje.

żabot | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Trzecia część erotycznych przygód Lei. W tym tomie chyba historia jest najbardziej widoczna, narratorka zdecydowanie częściej opuszcza swoją bohaterkę, żeby móc opisać to, co dzieje się z innymi postaciami. Mamy też najwięcej wstawek historycznych. Choć nie bez dziwacznych wpadek. Największa operacja desantowa w historii konfliktów czyli lądowanie w Normandii 6.06.1944 roku praktycznie jest przemilczana. Ot, alianci się zebrali i wylądowali. Jakieś walki trwają, ale niemal cała Francja tego nie tylko nie odczuwa, ale niemal nie zauważa. Za to zamieszanie z tzw. powstaniem w Paryżu i owszem. Ten nic nie znaczący dla przebiegu wojny epizod ( poza faktem, że ją przedłużył) jest tu dość mocno rozbuchany, choć jeśli to można nazwać powstaniem, to moje postrzeganie wysiłku wojennego Francji maleje w postępie geometrycznym. Opisy Deforges bardziej przypominają przypadkowe zamieszki, których Paryż po wojnie był niejednokrotnie świadkiem, niż zryw Resistance przeciwko Niemcom.
Choć...

Karolina | 2014-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Po lekturze trzeciej części sagi Niebieskiego roweru moja ocena tej historii nie wiele uległa zmianie.
Są wątki lepiej i gorzej napisane, ale mnie cała ta historia ani jej postaci nie zachwycają.

W tej części wiele się dzieje, nie brak dramatycznych wydarzeń...
Ludzie tracą wiarę, wielu bohaterów traci też życie.

Alianci wypierają Niemców z Paryża i dalej prą na Berlin gromiąc znienawidzonego wroga. Lea zaczyna działać w Czerwonym Krzyżu jako kierowca. Dzięki temu trafia i do Anglii i do Niemiec, a tam w obozie koncentracyjnym cudownie odnajduje Sarę.

Na odwrocie książki jest napisane, że w tej części Lea pod wpływem przeżyć wojennych popada w depresję. Nie wiem może nie umiem czytać ze zrozumieniem, ale nie zauważyłam u bohaterki depresji.

Kolejny wątek- miłości jej i Taverniera. Znają się całą wojnę, ale opisy ich krótkich spotkań sprowadzają się tylko do jednego. On przyjeżdża, robią szybki numerek gdzie się da i on zaraz wyjeżdża. I to jest cały opis tej wielkiej miłości....

Martusia67 | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam!..tego rodzaju książki. Wojna, miłość młodej dziewczyny, która nigdy nie ma się spełnić, tragedia goni tragedię. Brutalne obrazy walki i rozpaczy ludzkiej. Po przeczytaniu nasuwa mi się myśl- po co tyle okrucieństwa i zawiści? Pod względem zobrazowania II Wojny Światowej muszę przyklasnąć. Osobiście interesuje, a wręcz pochłania mnie ten temat, tak więc czytałam z wielkim przejęciem. Jeżeli chodzi o pozostałe wątki- czyta się przyjemnie, ale towarzyszą temu silne emocje. Główna bohaterka- Lea Delmas na początku wojny jest młodą dziewczyną, możnaby powiedzieć, że mentalnie jeszcze dzieckiem. Jej losy...zdarzenia, osoby, które spotkała na swej drodze czynią z niej dojrzałą kobietę. Dziewczyna z początku pełna pasji i namiętnośći traci bliskie swemu sercu osoby, ale to nie załamuje jej na tyle by nie mogła znów odnaleźć siebie.

Wątek miłosny jest również przejmujący i naznaczony pasmem cierpień.Wiele bym chciała teraz napisać, natomiast warto poprostu...

Fragmenty:
•„Gdzie byśmy nie byli, zawsze do przodu, a tam diabeł wciąż się śmieje”.

MartaKa | 2014-02-20

W tej książce jest wszystko. Miłość, romans, wojna, kolaboracja, Paryż. Czyta się b. dobrze! Polecam też pozostałe części

aleczka | 2011-11-24

Ciąg dalszy powieści- świetny jak poprzednie!

trafiona-zatopiona | 2011-09-14
Przeczytana: sierpień 2011

Znów "5", według mnie cała seria zasługuje na najwyższą ocenę. Ta kolejna powieść francuskiej pisarki pokazuje Leę już jako dojrzałą kobietę, która poznała, czym jest nienawiść, śmierć, okrucieństwo, przez co z jeszcze większym zaangażowaniem walczy o wyzwolenie Francji. Wartka akcja, niespodziewane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie zachęcają do przeczytania kolejnej części cyklu.

Anita | 2011-08-11
Przeczytana: grudzień 2010

Według mnie "A diabeł wciąż się śmieje" pozwala poznać nam czasy wojny, a właściwie jej końca. Co prawda miałam większe oczekiwania w związku z tym książka mnie nieco zawiodła, gdyż niektóre fragmenty bym po porostu wyrzuciła, bo są zbędne.

Martyna | 2013-05-14
Przeczytana: 10 maja 2013

Nawet dobra książka wojenna. Nie jest to pierwsza część, ale da się ogarnąć o co chodzi. Polecam jeśli komuś się nudzi.