Kochanki i królowe. Władza kobiet

Tłumaczenie: Piotr Salwa
Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Amati e regine : il potere delle donne
królowe, władczynie
historyczna

To, że kobiety wpływały na losy świata, wiadomo od dawna. Czy jednak wiemy, jakich chwytały się sposobów w niebezpiecznej grze o władzę? Jaką cenę musiały zapłacić, by historia przechowała ich imiona?

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

elyria | 2014-11-10
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Wydawnictwo PWN wydało bardzo ciekawą serię Wielkie biografie. "Kochanki i królowe. Władza kobiet" to druga książką z tej serii, która trafiła w moje ręce. To niesamowicie ciekawa, lekka i nieco pikantna książka opowiadająca o losach kobiet, które zyskały niebywały wpływ na politykę w jeden z dwóch możliwych wówczas sposobów – zostając żoną i matką króla bądź jego kochanką. To książka o dużej roli władzy i seksualności w okrutnym świecie wielkiej polityki. Czy historia jest naprawdę nudna..?!

Historia Francji i Europy doby renesansu, baroku i oświecenia. Losy opowiedziane z perspektywy królewskiej alkowy, jak i salonów Wersalu. Piękne kobiety, jedne ambitne, przebiegłe i niebezpieczne, inne – pozostające w cieniu swego pana. Benedetta Craveri kreśli portrety królewskich małżonek, faworyt i kochanek. Katarzyna Medycejska, Maria Teresa Austriacka, markiza de Pompadour, Maria Leszczyńska i Maria Antonina. I jeszcze wiele innych…

Książka o królowych Francji i kochankach. Obok tych...

Koronczarka | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

PWN wydało bardzo wartościową serię pt "wielkie biografie". "Kochanki i królowe" są drugą książką z tej serii, która trafiła w moje ręce i po raz drugi jestem zachwycona. Rzecz dotyczy XVI-, XVII- i XVIII-wiecznej Francji i bohaterkami są oczywiście obydwie Medyceuszki - Katarzyna i Maria, Diana de Poitiers, królowa Margot, madame de Pompadour, Maria Antonina, nasza Maria Leszczyńska, że wymienię najsławniejsze. To zawsze jest ciekawe, jak kobiety pozbawione praw, uzależnione od mężczyzn torowały sobie drogę do władzy, niezależności a nawet samorealizacji. Moją faworytką jest madame de Maintenon ostatnia wielka faworyta Ludwika XIV, która pierwotnie pełniła funkcję guwernantki jego licznych dzieci. Była ona pierwszą kobietą, która na serio zainteresowała się pedagogiką, widziała konieczność kształcenia dziewcząt i słusznie w tym wykształceniu widziała drogę do osiągnięcia maksymalnej, w tamtych nieludzkich (dla kobiet) warunkach, niezależności. Założyła pierwszą szkołę dla...

Kasia | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Delektowałam się tą książką, dlatego też szczerze polecam. Biografia świetnie napisana. Nie ma w niej informacji nudnych, ani zbędnych. Od samego początku czuć, że autorka pasjonuje się tematem i dzięki temu czyta się wszystko przyjemnie. Naprawdę polecam :)

PannaAnna | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 lutego 2014

Historia z innej perspektywy, historia o wpływie tych ,którym przez tyle wieków odmawiano inteligencji, charyzmy i zdolności przywódczych.
O niemałej roli miłości i seksualności w świecie polityki ,wielkiej polityki w historii Francji, ale myślę ,że i roli ponadczasowej i uniwersalnej.
Kobieta może być oparciem, i motorem ..... I kojarzy mi się z anegdotą i historią dotyczącą Hilary Clinton i jej męża Billa ;) nawet dziś osobowości i inteligencji trudno samodzielnie zawalczyć o fotel prezydencki w świeci ,który cały czas należy do mężczyzn .

DithLuan | 2011-09-04

Dla tych, których pasjonują czasy dworów królewskich i intrygi, ta książka okaże się pasjonująca. Craveri w sposób przyjemny i ciekawy opisała życie francuskich królowych, konkubin i wszystkich kobiet bliskich królom. Historie są opatrzone obrazami, dzięki czemu znamy wygląd bohaterek. Często przeplatają się też fragmenty pamiętników czy innych źródeł co uwiarygadnia opisy. Z tej książki można wyczytać tyle ciekawych historii, że będziecie to opowiadać jeszcze latami. Kto z was wiedział,żę Miaria Stuart była przez chwilę żoną następcy francuskiego tronu? A kto wiedział, że Nostradamus przewidział czas śmierci wszystkich synów królowej Małgorzaty? Nie jesteście tego pewni? Przeczytajcie.

Ania | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Ja w dużej części tej książki dałabym jej podtytuł ,,Władza,, kobiet przez alkowe po smutny koniec :) bo duża większość opisanych tu kobiet to faworyty króla,damy dworu a także słynna Madame du Bary która była kurtyzaną nim została hrabiną.Fakt ,że niektóre z władczyń czy kochanek wniosły co nieco do rozwoju kultury i sztuki uwczesnych czasów i faktem jest też to ,że każda z nich kończyła żywot samotna odrzucona kiedy tylko pojawiło się za nią ,,zastępstwo,, No może prócz Marii Antoniny która skończyła żywot pod gilotyną.,,Władza,, w podtytule tej książki jak wszystko zresztą w życiu to pojęcie względne.
Książka bardzo ciekawa, czyta się przyjemnie więc polecam.

Emerald | 2013-10-13

Pełna faktów, ale jednocześnie przyjemna w czytaniu i wciągająca, książka o kochankach i królowych Francji. Większość z nas słyszała to i owo o najsławniejszych z tych kobiet, ale prócz nich pojawia się wiele ciekawych, zapomnianych przez szersze grono władczyni królewskich serc, przymusowych towarzyszek na tronie i namiętnych kochanek. Autorka ciekawie przedstawia również francuski dwór, jego zmienne zwyczaje, pałacowe intrygi i tajemnice.

MONICZKA | 2013-09-10
Przeczytana: 06 września 2013

Interesująca pod względem perspektywy ukazania dworu królewskiego Francji poprzez opisy głównych jego przedstawicielek. Autorka przytaczając liczne cytaty z pamiętników, listów ukazała pełną esencję nakreślonej osobowości. Próbowała w pewien sposób ukazać obiektywnie postacie, tak by ocena została w rękach czytelnika.
To jest właśnie ta druga strona medalu, życie jakie nie poznał nikt nieodpowiedni. Prawda staje się zadziwiająca a nawet szokująca.

Świat pełen intryg, kłamstw i seksu.
Kobiety, które dominowały lub były dominowane.

Gabrielle | 2014-06-17

Ciekawa książka, w której autorka kreśli portrety najważniejszych kobiet w historii Francji. Jej największym plusem jest to, że osobne biografie niektórych z opisanych przez nią kobiet nie są dostępne w Polsce, jest to więc świetna okazja, żeby móc dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Alexis | 2011-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Ucząc się historii w szkołach, przyswajamy tylko nudne fakty na temat wojen, pokojów i dat. Król jawi się nam zawsze jako najważniejsza osoba, która ma silną władzę i samodzielnie podejmuje decyzje. Jednak po lekturze tej książki oglądamy wszystko zupełnie z innej perspektywy. Na przykładzie dworu Francji, dowiadujemy się, że kobiety miały w dużej mierze wpływ na politykę króla, sam władca dopuszczał się nawet do trigamii. Kochanki były nawet oficjalnie akceptowane na dworze, które rodziły wiele nieślubnych dzieci. Sama instytucja małżeństwa nie miała żadnego znaczenia- był to sam akt polityczny. Te i wiele innych interesujących faktów możemy odkryć właśnie w tej książce. Gorąco polecam- warto poznać prawdziwe oblicze historii.