Cuchnący Wersal

Seria: Skandale historii
Wydawnictwo: Videograf
Figunia33

Oparty na różnorodnych źródłach z epoki wstrząsający obraz obyczajów panujących w Wersalu w czasach regencji po śmierci Ludwika XIII oraz panowania Ludwika XIV, Ludwika XV i Ludwika XVI. Autorka przedstawia plejadę słynnych królewskich metres, wśród których wyróżniała się m.in. markiza Montespan, markiza Maintenon, markiza Pompadour, księżna du Barry. Poznajemy ich intrygi, bezwzględne postępowanie wobec rywalek, nie znające jakichkolwiek hamulców erotyczne namiętności. Opisany przez Watałę wersalski dwór to miejsce targane brutalnymi, często krwawymi dramatami, perwersyjnymi rozrywkami, nieposkromionymi żądzami.

źródło opisu: Videograf, 2013

źródło okładki: Videograf 2013

Basia | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Świetnie opracowanie ukazujące Wersal za panowania Ludwika XIV, regenta Filipa Orleańskiego , Ludwika V i Ludwika VI.Czegóż tu nie ma ? - intrygi , rozpasanie seksualne , trucicielstwo i doprowadzona do absurdu wszechrządząca etykieta.
Co prawda mnogość informacji czasami sprawia , że można się pogubić w faktach , tym niemniej uważam , iż jest to bardzo ciekawa lektura.

Warto przeczytać!

ChicaDeAyer | 2013-07-25
Przeczytana: 2010 rok

Ha, ciężko mi sklasyfikować tę pozycję. Ostatecznie podepnę ją pod półeczkę "historia" choć dla kogoś siedzącego w temacie nie trudno będzie wyłapać nagięcie faktów przez autorkę. Po co? By uczynić książkę bardziej szokującą? Przecież to mija się z celem, bo zdeprawowanie mieszkańców Wersalu i ich przygody były wystarczającym wabikiem dla czytelnika. A tak mamy chaotyczną, nieuporządkowaną książkę, niepowalającą w dodatku stylem. Spuszczę też zasłonę milczenia na sposób przedstawienia postaci i liczne dygresje, które chyba miały dodać głębi i ukazać pewne powiązania pomiędzy opisywanymi bohaterami, a tylko zagmatwały sprawę. Niezorientowany czytelnik nie ma nawet szansy na połapanie się w tym mętliku i gąszczu nazwisk. Może dla bezrefleksyjnego odbiorcy to wystarczy jako chwilowa rozrywka, na pewno nie przyczyni się do zgłębienia wiedzy historycznej.

Lenthiel | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 marca 2014

Ciekawa pozycja, ale strasznie zagmatwana, wydarzenia często nie są przedstawione po kolei, jest mnóstwo dygresji, a mnogość nazwisk nie ułatwia czytania. Język jest dziwny, bo z jednej strony bywa bogaty i nietuzinkowy, a z drugiej autorka często gmatwa składnię i przez to chyba sama się gubi. Ogólnie rzecz biorąc mam mieszane uczucia.

tom86tbg | 2015-10-07
Przeczytana: 30 września 2015

Po lekturze mam strasznie mieszane uczucia.

Po pierwsze brak zdecydowanej chronologii. Autorka opisuje po kolei okresu panowania od Ludwika XIV począwszy, jednak wplata w to opowieści osób, które wykraczają daleko w przyszłość, później powraca znów do czasów wcześniejszych. I tak cały czas w różnych poziomach złożoności. Mam wrażenie, że pod koniec troszkę się to stabilizuje.

Po drugie błędy rażące dotyczące dat i wydarzeń. Pierwszy lepszy przykład: Bitwa pod Wiedniem 1783r - ciekawe co na to nasz król. Dwie daty pierwszego rozbioru 1772 i 1778. Niestety takich przykładów można mnożyć.

Dziwny język narracji, miejscami śmieszył mnie sam w sobie. Miałem wrażenie, że miejscami bardzo pospolity, żeby nie powiedzieć karczemny.

Bardzo duży plus za tematykę, treść, nagromadzenie informacji i chyba to ratuje tą książkę. Jedyne co można było sobie darować to miejscowe streszczenia de Sade'a.

Książka ciekawa i w sumie dobra, jednak niejednego czytelnika odrzuci ze względu na panujący w...

Mea-Libri | 2017-01-11

“Cuchnący Wersal” - nieczęsto zdarza się trafić na książkę, której tytuł tak dobrze oddawałby zawartość. Publikacja opowiada historie najsłynniejszych romansów, rozgrywających się w alkowach najsławniejszego na świecie pałacu, synonimu świetności, bogactwa, absolutyzmu,... pozerstwa i zepsucia.

Elwira Watała odkrywa najbardziej pikantne tajemnice monarchów i ich faworyt. Opierając się na źródłach historycznych i znajomości ówczesnych obyczajów, zagląda za kulisy oficjalnych wizerunków władców i rekonstruuje sylwetki najsławniejszych z kochanek - markiz Montespan, Maintenon, Pompadur i innych. Zamiast cichych westchnień, wielkich miłości i potajemnych schadzek, dostajemy dużą dawkę seksu, wyuzdania, intryg w wykonaniu walczących o pozycję dam dworu, a to wszystko w imię polityki i przede wszystkim osobistych interesów.

Do plusów zaliczyłabym całkiem niezłą, przykuwającą wzrok okładkę i dołączone do wydania portrety. Książce nie można też odmówić wciągających wątków i ciekawie...

Dorota | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Ratunku !!! To nie jest książka, to jest jakiś koszmar,napisany dziwnym językiem dziecka z wczesnych lat szkoły podstawowej. Dużo faktów, ale odnoszę wrażenie, że ubarwionych na styl brukowca. Czytać tego wręcz nie sposób. Mimo zainteresowania tematem, książka nie potrafi "wciągnąć", a właściwie denerwuje, bo posiadając taki potencjał informacji, można stworzyć interesującą, ciekawą historycznie pozycję. Z całą pewnością po nic więcej tej autorki już nie sięgnę.

Kiriza | 2013-07-06

Chaos. To słowo mi się nasuwa po przeczytaniu tej książki. Temat dla mnie ciekawy - historyczne ciekawostki. Ale sposób przedstawienia...
Zaczęłam czytać i wręcz czułam niepokój czy potrafię śledzić wątki, okazało się ,że był to słuszny niepokój. Autorka zaczyna opis króla Ludwika XIV, za chwilę przeskok do dziada, do prawnuka, wrzuca wątki poboczne, nie kończąc ich.
Nie mam nic przeciwko dygresjom, ale tu jest jedna wielka dygresja.
Skandal goni skandal, pojawiają się kolejne osoby w Hiszpanii, Anglii, powrót do metres króla Ludwika XIV, metresy jego przodków , jego potomków.
Do tego po kilka razy opisywane są te same sytuacje.
Kardynał, wychowawca jednego z książąt-regenta, chyba Filipa Orleańskiego chorował na popularny w tych czasach syfilis, został przez lekarzy wykastrowany,bo bez tego nie mógł oddać moczu. Autorka opisuje ,że umarł jak to określano "bez męskiego dostojeństwa". Ciekawe określenie. Tylko czemu ileś stron później przytoczona ta sama historyjka tylko w trochę...

grażyna | 2012-10-13
Przeczytana: 2011 rok

Kiedyś jadąc do Francji pani przewodnik opowiadając o Wersalu powiedziała, że jesli kogoś interesuje ten temat powinien przeczytać książkę Elwiry Watały "Cuchnący Wersal" - więc przeczytałam i dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy o królach ich metresach. Ich rozwiązłość przebija z każdej strony książki. Intryga, seks i bezwzględność w pozbyciu się rywalki to wszystko co znajdziemy w tej książce. Przeczytałam z zainteresowaniem.

FraniaS | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Cóż. Książka zdecydowanie napakowana jest wieloma faktami i historiami opowiadanymi przez autorkę w bardzo luźnym stylu, jakby się czytało jakieś ploty, a nie ciekawe faknty historyczne. Często to rozpraszało, bo wyglądało to bardzo subiektywnie, a nie neutralnie.

W sumie spodziewałam się troche więcej informacji na temat obyczajów panujących w słynnym pałacu Wersalu, a przynajmniej pierwsze sto stron nawet się na tym nie skupia, pomimo bardzo silnego wstępu, który wiele obiecywał :/

Czytałam więc i czytałam z wielką nadzieją, że w końcu zacznie się ta obiecana historia obyczajowa, a tu nic… ciągle tylko opis osób, o których w życiu nie słyszałam, co wcale nie jest złe, ale po pierwszych stu stronach po prostu się znudziłam. Owszem, były tutaj ciekawe wątki, ale zeby do nich siędokopać, potrzeba trochę cierpliwości.

Ostatecznie znalazłam w książce wiele ciekawych kawałków, ale to zdecydowanie nie było to, czego oczekiwałam, bo tak mocnym wstępie. Właściwie, to wszystko, czego...

Scarlett | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Ciekawie poprowadzona narracja, czyta się świetnie pomimo,że wiele faktów już znałam. Mnóstwo anegdotek,ciekawostek, w jednych momentach można się dobrze pośmiać,w innych z kolei złapać za głowę i pomyśleć "czego to ludzie nie wymyślą".
Jeśli ktoś uważa, że nasze czasy są zdeprawowane i seksualnie rozwiązłe powinien koniecznie poczytać "Skandale historii".Gdyby na lekcjach historii w szkole nauczyciele przedstawiali czasem takie fakty, to byłby to pewnie najbardziej lubiany przedmiot;)
Ogólnie styl książki przypominał mi nieco innego pisarza-Guya Bretona, na którego zresztą autorka wielokrotnie się powołuje. Główne postacie o których możemy przeczytać w "Cuchnącym Wersalu" to Henryk IV,Ludwik XIV,Ludwik XV,Markiz de Sade, Maria Antonina plus oczywiście całe zastępy mniej lub bardziej ważnych nałożnic, metres, kochanek i kochanków.