Cuchnący Wersal

Seria: Skandale historii
Wydawnictwo: Videograf
Figunia33

Oparty na różnorodnych źródłach z epoki wstrząsający obraz obyczajów panujących w Wersalu w czasach regencji po śmierci Ludwika XIII oraz panowania Ludwika XIV, Ludwika XV i Ludwika XVI. Autorka przedstawia plejadę słynnych królewskich metres, wśród których wyróżniała się m.in. markiza Montespan, markiza Maintenon, markiza Pompadour, księżna du Barry. Poznajemy ich intrygi, bezwzględne postępowanie wobec rywalek, nie znające jakichkolwiek hamulców erotyczne namiętności. Opisany przez Watałę wersalski dwór to miejsce targane brutalnymi, często krwawymi dramatami, perwersyjnymi rozrywkami, nieposkromionymi żądzami.

źródło opisu: Videograf, 2013

źródło okładki: Videograf 2013

byrcyn11 | 2019-09-26
Przeczytana: 26 września 2019

Po wysłuchaniu trochę przydługiej historii o największym burdelu w tamtejszej Europie - czyli francuskim dworze, doszedłem do wniosku, że ci co mówią o dzisiejszych zepsutych, niemoralnych czasach, albo nie wiedzą co mówią, albo specjalnie oszukują.
Przełożenie było proste; czym wyżej postawiony, tym więcej kochanek/ów i tym większe seksualne perwersje - z nudów. Stety/niestety - tych co podpadli w niełaskę, czasami czekały rożne niemiłe rzeczy, z obcięciem głowy włącznie.
Autorka starała nadać pewną lekkość i humorystyczność nawet dramatycznym wydarzeniom, jednak ogólnie wiało nudą i pod koniec byłem już znużony powtarzającymi się sytuacjami.

Emilia | 2019-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Od zawsze interesowała mnie historia Francji, a w szczególności okres Rewolucji Francuskiej, panowania Ludwika XVI i Marii Antoniny, dlatego ze szczególną ciekawością sięgnęłam po tę książkę, którą poleciła mi Pani przewodnik w trakcie zeszłorocznej wycieczki do Francji. Tematyka książki dość ciekawa, autorka bez ogródek przedstawia wynaturzenia, skandale i zakres rozpusty, które były na porządku dziennym w Wersalu. Jednak drugą połowę (poza ostatnimi niecałymi 100 stronami dotyczącymi życia Ludwika XVI i Marii Antoniny) po prostu "zmęczyłam". Przeczytałam, ponieważ nie lubię niedokończonych książek, jednak mam wrażenie pewnego chaosu, który dał się odczuć podczas czytania. Mnóstwo postaci, mnóstwo różnych wątków, brakowało mi krótkiego opisu postaci na początku książki i/lub drzewa genealogicznego, jakiegokolwiek przedstawienia powiązań pomiędzy królami, dziećmi ich wnukami, metresami...Wbrew pozorom nie ma zachowanej spójnej chronologii wydarzeń. Omawiany jest jeden wątek, a...

AweA | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Skandale wersalskie podane prostym językiem. Jednak gmatwanina nazwisk i przeskakiwanie w czasie nie ułatwia lektury, a moralizatorskie zapędy autorki są irytujące. Tych ostatnich na szczęście nie ma dużo. Dla historyka to raczej słaba lektura, ale dla czytelników tabloidów może być całkiem przyjemna

sabat24 | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Tematyka sama w sobie ciekawa. Gdyby tylko kto inny ją opisywał. Przemyślenia autorki i jej komentarze są wręcz irytujące, żeby nie powiedzieć prostackie. Większość porównań odnosi się albo do starożytności albo do bolszewizmu i komunizmu. Ma się wrażenie, jakby ktoś liznął historii i za wszelką cenę musiał rzucać tymi porównaniami, żeby uwiarygodnić swą wiedzę. Często zresztą mijając się z prawdą historyczną.
Książka jest chaotyczna, a autorka ciągle przeskakuje od jednej kochanki do innej, od jednego władcy do innego. Brakuje jakiegoś wątku, czy większego sensu. Jakby czytać na Wikipedii krótkie notki biograficzne i co chwilę klikać na jakiś odnośnik, który akurat nas zainteresował, ale zupełnie opowiada o innym temacie.
Podobnie irytują ciągłe przypomnienia kto jest kim albo wręcz powtórzenia tych samych fraz kilka stron później. Trochę jak w amerykańskich serialach, gdzie po przerwie reklamowej trwającej 10 minut, trzeba powtórzyć końcówkę ostatniej sceny, żeby przypadkiem...

czejena | 2019-01-06

Liczyłam na super książkę, jednak język i styl szybko mnie zniechęciły. Odniosłam wrażenie, że etap korekty został całkowicie pominięty.

Marcin | 2018-09-14
Przeczytana: 14 września 2018

Cóż... lekka książka na nudne popołudnia. Książka pokroju gazety FAKT :)

Kawika | 2018-07-31
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018
Przeczytana: 31 lipca 2018

Urzeka gawędziarski styl...
Autorka wyjawia tajemnice, szczegóły mieszkańców Wersalu - zwłaszcza królów do Rewolucji.Sporo miejsca poświęca Ludwikowi XV - jego żonie, dzieciom, metresom i kochankom.
Książka skłoniła mnie do zgłębienia tematu od strony historycznej oraz do obejrzenia filmów.

grafzero | 2018-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 26 marca 2018

Przyznam szczerze, rzadko sięgam po literaturą popularno-naukową czy naukową. Na tyle mocno cenię sobie fabuły, że czasu dla nieco bardziej zakorzenionych w rzeczywistości rozważań (o ile bardziej to już insza inszość) zwyczaje nie mam. Czasem jednak, czy to ze względu na pracę, czy jakieś inne okoliczności zdarza mi się zrobić skok w stronę tego rodzaju pozycji. Z reguły nie narzekam, ale i od tej reguły znam niechlubne wyjątki. Należy do nich “Cuchnący Wersal” Elwiry Watały.

Wersal piękny jest i basta. Jak bardzo nie lubiłbym Paryża, tak muszę przyznać, że dawna królewska rezydencja zrobiła na mnie niezapomniane wrażenie. Właśnie dlatego po recenzowaną książkę sięgnęłam z nadzieją na otrzymanie sporego zastrzyku wiedzy, na temat tego jak wyglądało codzienne życie w tym przepięknym pałacu. Niestety szczerze się zawiodłem. Już na samym początku zapaliła mi się w głowie ostrzegawcza lampa - pisarka wspomina, że smród wylewanych na ściany fekaliów przetrwał w Wersalu do dziś. Byłem...

Paulina | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Skandale w Wersalu. Wciągająca książka. Choć przyznam, że trochę bulwersuje swoim językiem.

Justyna | 2017-02-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Bardzo ciekawa pozycja obyczajowo-historyczna. Co działo się we wnętrzach Wersalu za czasów Ludwika XIV i jego następców? Wyuzdane kochanki, kazirodztwo, przebiegłe intrygi to to, czym żył francuski dwór za czasów Króla Słońce. Niektóre fragmenty są naprawdę pikantne. Do tego dochodzi zabawny styl pisarki.