Elżbieta II. Ostatnia królowa

Wydawnictwo: W.A.B.
Elizabeth II. La Dernière Reine
Elżbieta II
Pistacia

Niewiele na świecie pozostało monarchii, ale jeszcze mniej prawdziwych monarchów. Według Marca Roche'a Elżbieta II jest ostatnią prawdziwą królową - uosabia wartości kojarzące się z imperium, z poszanowaniem tradycji czy wytwornymi przyjęciami. Konstytucyjnie, królowa jest ważnym elementem brytyjskiego systemu władzy, ale jej rola jest symboliczna. Współpracownicy Elżbiety II, a więc...

Konstytucyjnie, królowa jest ważnym elementem brytyjskiego systemu władzy, ale jej rola jest symboliczna. Współpracownicy Elżbiety II, a więc ministrowie i premierzy, wychwalali jej dar słuchania i rozumienia problemów, orientację w dokumentach państwowych. Jeden z nich określał spotkania z królową mianem „wyczerpujących wizyt u psychiatry".
Królowa nie zawsze jednak była perfekcyjna: francuski dziennikarz rozlicza ją z relacji z księżną Dianą. Przywołuje też próby ocieplenia wizerunku monarchii, która wbrew zamierzeniom pokazała, jak aktualne są w Wielkiej Brytanii podziały klasowe. Królowej często zarzuca się chłód, zatwardziałość, niezdolność do wygłoszenia przemówienia bez kartki, kolosalną fortunę, większą miłość do psów niż własnych dzieci (corgi królowej noszą specjalne buciki szyte na miarę, by nie uszkadzały sobie łapek na żwirze przy pałacu Buckingham) oraz trzy rozwody potomków.
Czy zatem Elżbieta II jest tylko kurczowo trzymającym się tradycji reliktem przeszłości, bardzo kosztownym reprezentantem kraju bez władzy politycznej, czy może symbolizuje coś więcej? Roche twierdzi, że jest nie tylko łącznikiem między nową i starą Wielką Brytanią, ale też spoiwem dla wielu narodów, dającym poczucie wspólnej tożsamości. Ta drobna kobieta przez ponad pięćdziesiąt lat swego panowania zdołała oprzeć się falom krytyki monarchii, coraz bardziej umacniając swoją pozycję. Choć sam Roche jest zagorzałym republikaninem, przyznaje, że postać królowej go fascynuje.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Agata_Adelajda | 2013-06-11

Słowo daję, jeszcze nigdy nie przeczytałam tak złej biografii. Czytałam i zakreślałam ołówkiem "kwiatki" ("Królowa czyta książki tylko w twardych okładkach, nigdy wydania kieszonkowe", "Królowa nie ogląda wystaw sklepowych", "(Królowa) nigdy nie brała pod uwagę opalania się", "Monarchini nie jest kobietą próżną, rzadko spogląda w lustro", "Jerzy V i Jerzy VI też raczej byli sztywniakami" (sic!), "arystokraci nie są geniuszami w sprawach ogrzewania" itd itp...). Styl poraża tępotą, autor skacze bez składu bez ładu po tematach, cytuje tabloidy!, wreszcie sam we wstępie przyznaje, że pomija daty i tytuły.

Roche musi być nie lada megalomanem, bo w książce roi się od osobistych wstawek, jak to sam osobiście spotykał się w królową; ale to jeszcze nic - bo w podrozdziale o Królowej Matce donosi, że matka monarchini podczas krótkiego spotkania "nerwowo próbuje sobie przypomnieć moje nazwisko". W książce roi się od "podobno", a całość przypomina nie opracowanie biograficzne, a raczej...

Ela | 2014-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Fascynuje mnie życie monarchów. Nie mogłam więc nie sięgnąć po tą pozycję. Zaczęłam ją czytać hmmm... Jakieś dwa lata temu. Znudzona suchymi faktami odłożyłam na półkę. Jednak ciekawość znów skierowała moją rękę ku niej i tym razem dobrnęłam do końca.
Trudno jest oceniać biografię, nie jest ona powieścią trzymającą w napięciu, a opisującą fakty - jedne mniej inne bardziej interesujące.
Nie powiedziałabym, że jest to kompendium wiedzy o królowej. Jednak jestem całkiem zadowolona z informacji jakie uzyskałam. Książka raczej na spokojne dni, by móc się skupić na faktach historycznych.
Dobrze popijać przy tym herbatę, a już najlepiej w filiżance.

Ogólnie ani polecam, ani nie odradzam. Jeśli jesteście ciekawi życia mojej imienniczki Elżbiety, śmiało sięgnijcie, jeśli nie kręci Was monarchia, stronicie od historii to zupełnie nie dla Was.

Alome | 2011-06-02
Przeczytana: kwiecień 2011

Jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka z serii PWN "Wielkie Biografie". Przeczytałam ją z zainteresowaniem. Żałuję, że nie jest ilustrowana. Fotografie na pewno wzbogaciłyby jej treść.
Postać królowej Elżbiety II nie interesowała mnie wcześniej. Tymczasem dowiedziałam się o niej i członkach rodziny królewskiej wielu ciekawych informacji.
Uważam, że jest to lektura w sam raz dla Czytelnika zainteresowanego tym, by powziąć ogólną wiedzę na temat rządzących monarchią prawideł.
Dodatkowo, pozwala poznać bardzo ineresującą kobitę, którą Los postawił na niecodziennej ścieżce.

Elżbieta | 2015-11-08
Przeczytana: październik 2015

Opowieść o Elżbiecie II to przyjemna lektura na niedzielne popołudnie. Wprawdzie książka została wydana w serii "Wielkie Biografie", jednakże według mojej opinii trochę na wyrost pretenduje do miana biografii. Autor umieszcza w niej za dużo przypuszczeń, a tekst obfituje w za dużą ilość stwierdzeń w stylu "podobno", czy "rzekomo" jak na rzetelną biografię. Gdybym była spragniona plotek o królowej, sięgnęłabym po prasę bulwarową, czy przejrzała plotkarskie portale, a nie czytała książkę, która rości sobie prawa do miana biografii.
Ale abstrahując już od tego, czy klasyfikacja tej pozycji jest prawidłowa, czy też nie, muszę przyznać autorowi, że dość przystępnie wyjaśnia struktury dworskiej machiny urzędniczej, czy opisuje zakres obowiązków stanowisk o dość absurdalnie brzmiących dziś nazwach.
Inna rzecz natomiast, że sama Elżbieta II wypada w jego opowieści dość blado, niemrawo i wyjątkowo sztywno. Praktycznie na nic nie ma wpływu, o wszystkim decyduje albo etykieta dworska, albo...

LenaS | 2014-03-17
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Marc Roche przedstawia zawiłości angielskiego dworu, królewskiego drzewa genealogicznego, obowiązków monarchy w sposób jasny, przejrzysty acz dokładny, zrozumiały nawet dla laików. Jest bardzo rzetelny, fakty przeplata obiektywnymi opiniami. Każdy czytelnik jest w stanie odnaleźć się w plątaninie podawanych informacji i rozeznać się w poruszanych przez autora zagadnieniach. Nie są to suche fakty, ale ciekawie i barwnie ujęcie monarchii brytyjskiej. Psiarz przedstawia dawny jak i teraźniejszy obraz królowej, pokazuje jej historię przez liczne lata panowania, rozważa przyszłość jak i przeszłość. Porównuje także czasem Wielką Brytanię z Francją, co zrozumieć można ze względu na pochodzenia autora. Myślę, że książka ta może wiele postronnych osób zainteresować lub pogłębić ich zamiłowanie i skłonić do poszerzania swej wiedzy w tej kwestii. A pewnie i osoby lepiej zorientowane w temacie, mogą być zaskoczone przez liczne przytoczone przez autora ciekawostki. Ale to nie tylko książka dla...

Szamzu | 2013-12-06

Losy "ostatniej królowej" Anglii w dość nietypowej biografii? Czemu nie, podobno dobrze się czyta. I na tym podobno się kończy. Może faktycznie prosty styl, proste słowa sprawiają, że przez książkę można przebrnąć niesłychanie szybko i lekko, a jednak po skończonej lekturze pozostaje jedynie niesmak.

Nie należę do "fanów" brytyjskiej królowej. Nie przepadam również za biografiami, jak moja mama. Niemniej, postanowiłam poczytać trochę o losach tak znanej postaci.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zgodzić się z wieloma opiniami, na które się natknęłam. Książkę czyta się dobrze, ale niesamowicie irytuje autor, który co po chwila wrzuca swoje osobiste odczucia związane z rzekomą dobrą znajomością królowej. Do tego denerwuje chaotyczne przedstawienie różnych faktów. Niby pojawia się piękny spis treści, ukazujący podział treści na poszczególne rozdziały dotyczące np. dworu, członków rodziny królewskiej, wstawki o losach współczesnych i międzywojennych, niestety i tak w książce panuje...

setore | 2014-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 lutego 2014

Denerwowało mnie w tej książce ciągłe porównywanie wszystkiego do Francji i koszmarna składnia, która jednak mimo wszystko wydaje się być spowodowana nieudolnością tłumaczenia. Ale historie z życia królowej bardzo ciekawe, chociaż autor w paru miejscach przestrzelił, np. uznał, że Kate Middleton nie zdobędzie popularności u Brytyjczyków ;) Mam też odczucie po przeczytaniu tej książki, że z tą całą monarchią to tak naprawdę wiele hałasu o nic.

I muszę przyznać, że o ile po książki tego autora z pewnością już nie sięgnę, to mimo wszystko ta pozycja sprowokowała u mnie zainteresowanie królową Elżbietą II.

| 2013-01-13
Przeczytana: 18 marca 2012

W tym roku królowa Elżbieta II obchodziła diamentowy jubileusz swego panowania. Dlatego też warto zrecenzować jej biografię. Autor – Marc Roche jest francuskim dziennikarzem. I podobnie jak premier Tony Blair uległ czarowi królowej (Roche jest republikaninem). Musimy pamiętać, że biografia ta nie jest autoryzowana, mimo iż autorowi oficjalnych wywiadów w czasie jej pisania udzielali pracownicy pałacu Buckingham (zdaniem autora Elżbieta II nigdy nie zautoryzuje żadnej swojej biografii). Celem jej napisania było zrozumienie, w jaki sposób delikatna, niebieskooka brunetka w ciągu swego panowania zdobyła olbrzymi autorytet.
No więc w jaki? Poprzez dystans, mozolną pracę, trzymanie się niepisanej konstytucji brytyjskiej – nie ingerowała w politykę, stała zawsze ponad podziałami partyjnymi, dzięki czemu jej osoba była gwarantem spokoju w czasie brytyjskich kryzysów rządowych, wykazywała się „umiarkowanym” konserwatyzmem, była i jest kobietą o stalowych nerwach w każdej sytuacji...

mythirdhouse | 2012-03-17
Przeczytana: 17 marca 2012

Niestety książka nie spełniła moich oczekiwań. Spodziewałam się obiektywnej oceny królowej, tymczasem otrzymałam strony pełne peanów na jej część przy małej dawce bezstronności. Autor jest chyba prawdziwym monarchofilem... Plusem jest to, że książkę czyta się szybko i zawiera dużo ciekawostek i kilka anegdot. Jeśli ktoś szuka faktów - nie tędy droga. Pozycja ta może być czytana ot, tak dla przyjemności, ale konkretów i kontrowersji jest tutaj niewiele.

Mateusz R | 2011-04-01
Przeczytana: 21 marca 2011

Książka traktuje o wielowiekowej tradycji, lecz współczesny jej wydźwięk to tylko i wyłącznie opowieść o ludziach co prawda z zasadami, ale na tak wysokim poziomie odrealnienia, że w sumie szkoda na to czasu. Ewentualnie na wakacje jako luźna lektura nie wymagająca myślenia. Taka nieco lepsza wersja z cyklu pudelek.pl.