Dudziak

Maria Antonina. Podróż przez życie

Tłumaczenie: Irena Stąpor
Wydawnictwo: Twój Styl
Marie Antoinette. The journey.
83-7163-484-6
Alina

Nowa biografia francuskiej ostatniej królowej była potrzebna od dawna. Antonia Fraser wypełniła tę lukę, wnosząc znaczący wkład w lepsze zrozumienie zarówno samej postaci, jak i przyczyn wybuchu rewolucji francuskiej. Autorka książki ma szczególne wyczucie szczegółu, dzięki czemu maluje pasjonujący obraz nie tylko oficjalnego, ale także prywatnego życia na dworze w Wersalu. Pogłębiona analiza dostępnych dokumentów pozwoliła jej oczyścić Marię Antoninę z wielu oskarżeń rzucanych na nią od ponad dwóch stuleci. Biografia w błyskotliwy sposób przedstawia politykę, rewolucję, okrucieństwo człowieka wobec człowieka oraz kobietę, która popełniła znacznie mniej grzechów wobec jej współczesnych niż obi wobec niej. Antonia Fraser nie wybiela królowej Francji, nie czyni z niej anioła, ale też jej nie osądza, stara się przedstawię tę kobietę taką, jaka była, z jej wadami i zaletami, wyjaśnić w miarę możliwości przyczyny jej postępowania, darząc ją przy tym bezstronnością, która należy się każdemu człowiekowi.

Książka zdobyła literacką nagrodę Enid McLeod, na jej podstawie Sofia Coppola nakręciła film z Kirsten Dunst w roli tytułowej.

paweł | 2017-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Maria Antonina,żona francuskiego króla Ludwika XVI,postać historyczna opisana w tej książce, to ofiara epoki i urodzenia.W prawdzie nie mająca wpływu na politykę,była kartą przetargową w ówczesnych planach i intrygach małżeńskich dworów europejskich.Małżeństwo z nieudolnym a wręcz groteskowym Ludwikiem XVI(Ludwika miała tylko 14 lat) doprowadziło ją pośrednio na szafot,w czesie rewolucji franuskiej.Rewolucje z reguły,rodzą sie z wielkiej krzywdy i niesprawiedliwości społecznej.Tak tez było w tej sytuacji,gdzie wielka bieda i głód kontrastowała z przepychem życia tzw.dobrze urodzonych.Maria Antonina, niewinna ofiara różnego rodzaju pomówień,które towarzyszyły jej praktycznie przez całe życie, a które nie miały nic wspólnego z prawdą, stały się nią, na potrzeby opozycji.
Książkę polecam miłośnikom historii.

boziaczek | 2012-06-15

Bardzo dobra książka historyczna. Podobnie jak inne powieści tej autorki napisana z wielką dbałością o szczegóły i o prawdę historyczną. Zdecydowania nie jest to nudny esej historyczny. Gorąco polecam:)

Alina | 2010-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2010

Maria Antonina przez wiele lat była uważana za kobietę-manipulantkę, lesbijkę, nimfomankę, rozrzutnicę, zdrajczynię. Również wiele innych, nieprzychylnych, określeń było jej przypisywanych. Legenda Marii Antoniny trwa po dziś dzień. Królowa nie do końca została oczyszczona ze wszystkich stawianych jej zarzutów w świadomości ludzi XXI wieku. Wciąż zdanie "To niech jedzą ciastka!" (a właściwie broszki) sprawia, że w naszej głowie zapala się lampka: Maria Antonina! I nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to zdanie wypowiedziała inna kobieta, wiele lat przed naszą królową.

Antonia Fraser obala wszystkie stereotypy dotyczące Antoniny. W biografii przedstawia życie na dworze Burbonów, jak i wcześniejsze życie na dworze austriackim, przeciwstawia je sobie. Obrazuje czytelnikom dworskie intrygi, niczego nie ukrywając. Bardzo dokładne badania przeprowadzone na wielu źródłach ukazują nam portret psychologiczny królowej - kobiety niedocenianej przez rodzinę, traktowanej wyłącznie jako...

alimaczek | 2012-10-14
Przeczytana: 13 października 2012

Bardzo się cieszę że przeczytałam tą książkę :) i podziwiam autorkę za dotarcie do tak wielu szczegółów z życia tej wielkiej kobiety :)

lamaga | 2010-08-27

solidnie

Lenkaite | 2016-07-20

Bardzo drobiazgowa i wyczerpująca biografia, przy czym nie "zniewala" czytelnika nadmiarem informacji. Autorka kreśli losy Marii Antoniny w sposób, który wywołuje autentyczne współczucie i zrozumienie zarówno dla królowej Francji, jak i dla niezwykle skomplikowanej sytuacji przedrewolucyjnej Francji. Największym mankamentem książki są dość liczne literówki, które czasem prowadzą do lekkiej dezorientacji.

| 2012-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 lutego 2012

Wreszcie zdobyłam! I przeczytałam. Zachwyciła mnie. Inne spojrzenie na postać Marii Antoniny. Może momentami nieco zawiła, ale ogólnie - godna polecenia. Format niestety "nieautobusowy", ale warto podźwigać ;)

Monika | 2014-08-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Maria Antonina to jedna z bardziej kontrowersyjnych postaci historycznych. Na jej temat krążyły i krążą różne opowieści, z których wyłania się obraz kobiety a to złej, rozpustnej i niszczycielskiej, a to mądrej, ciepłej i dobrej. Antonia Fraser napisała biografię królowej Francji w sposób bardzo rzetelny, obiektywny i oparty na wielu źródłach informacji. Co ważne, nie ocenia Marii Antoniny. Ocenę pozostawia nam, czytelnikom. Pokazuje nam obraz, najpierw księżniczki austriackiej, potem królowej Francji z wszystkimi jej zaletami i wadami.

Jest to kolejna książka o dziejach Marii Antoniny, którą miałam okazję przeczytać. Do tej pory sięgałam po biografie fabularne, w których fakty historyczne mieszały się z fikcją literacką. Jednak dopiero książka pani Fraser usystematyzowała moją wiedzę na temat życia tej nieszczęśliwej, moim zdaniem, kobiety.

Młoda Antonina miała szczęście i nieszczęście zarazem być córką cesarzowej Austrii - Marii Teresy. Jej w zasadzie beztroskie życie szybko...

Artur Schodziński | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 lutego 2014

To moje drugie spojrzenie na Marię Antoninę. Pierwsze to dzieło Stefana Zweiga. Powyższa biografia to niezwykle ciekawe i wnikliwe przedstawienie tej postaci. Zweig koncentruje się bardziej na wewnętrznych przeżyciach bohaterki, Antonia Fraser znacznie rozszerza perspektywę. Polecam

Grisznak | 2014-12-19

Dobre. Chyba najlepsza z popularnych biografii Antosi, napisana sprawnie, literacko, ale i z odpowiednim zasobem wiedzy i przez to miejscami nawet lepsza od klasycznej pracy Zweiga. Stanowczo, warta lektury mimo sporych rozmiarów.