Tancerka Degasa

Seria: Impresjoniści
Wydawnictwo: Bukowy Las
Dancing for Degas
Ag2S

W starannie oddanej scenerii magicznego miasta świateł, uwodzicielskiego Paryża u schyłku XIX wieku rozgrywa się dramat młodziutkiej Alexandrine. Pochodząca ze wsi córka biednego rolnika jest ambitna, utalentowana i dzięki swej wytrwałości dostaje się do Opery Paryskiej z nadzieją, że zabezpieczy finansową przyszłość nie tylko swoją, ale i całej rodziny. Wkrótce jednak musi zmienić swe plany, gdyż zamiast zdobyć uznanie jakiegoś możnego patrona, zakochuje się w nieprzystępnym artyście, którego obrazy portretujące zakulisowe sceny z życia tancerek wywołują skandale i rewolucjonizują świat sztuki. Im głębiej dziewczyna poznaje Degasa i mroczne sekrety Paryża, tym trudniej jej ocalić marzenia o miłości i zostaniu primabaleriną.

źródło opisu: http://bukowylas.pl/serie-wydawnicze/impresjoni%C5%9Bci-0

źródło okładki: http://bukowylas.pl/serie-wydawnicze/impresjoni%C5%9Bci-0

allison | 2015-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Wydawnictwo Bukowy Las jest dla mnie gwarancją bardzo dobrej książki, więc sięgnęłam po "Tancerkę Degasa" bez obaw (tym bardziej, że inne powieści z serii Impresjoniści zrobiły na mnie pozytywne wrażenie).

Na kilka godzin przeniosłam się do dziewiętnastowiecznego Paryża, jego baletu, opery, kawiarni i do pracowni słynnego malarza - Edgara Degasa.

Narratorką jest tytułowa bohaterka, która wprowadza czytelnika w świat swoich marzeń, ciężkiej pracy i trudnej drogi do zawodowego sukcesu. Dzięki niej poznajemy od kuchni życie baletnic, które jedynie na kilka chwil stają się gwiazdami, rywalizując między sobą o miejsce na scenie, o sławę i o ...kochanków.
Autorka demaskuje mit łabędzich tancerek, pokazując, jak odarta ze złudzeń była ich codzienność, często sprowadzająca je do roli loretek i utrzymanek.

Na plan pierwszy wysuwa się, oczywiście, uczucie tytułowej bohaterki do E. Degasa. Nietrudno domyślić się, że związek skromnej dziewczyny z utalentowanym malarzem będzie obfitował...

isobel | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

Moją pierwszą powieścią o podobnej tematyce - historyczna fikcja dotycząca życia słynnych malarzy - były "Słoneczniki" Sheramy Bundrick. W swojej książce Bundrick opisała ostatnie lata życia Vincenta van Gogha oraz niesamowite uczucie łączące ekscentrycznego malarza - praojca ekspresjonizmu - z młodą prostytutką Rachel. Tak bardzo spodobały mi się "Słoneczniki", że zaczęłam szukać podobnych książek. I tak natrafiłam na cykl powieści o wielkich impresjonistach wydawnictwa Bukowy Las.

"Wyobraźcie sobie, że kreski, które rysuje, zmuszają mnie do tańca (…). Niemal widzę, jak jego ręka wędruje w górę kartki, a ja w tym samym momencie czuję skurcz w nodze i wyobrażam sobie, że najmniejszy ruch jego nadgarstka przyniesie mi ulgę.”

Alexandrie - tytułowa tancerka Degasa - urodziła się w Espelette, niewielkiej francuskiej wsi. Sama siebie uważa za niezgrabną, pozbawioną wdzięku i do bólu przeciętną. Wolny czas dziewczynki wypełnia wyrywanie chwastów z ogródka, ciężka praca na polu...

Aria | 2011-01-11
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 24 listopada 2010

„Wyobraźcie sobie, że kreski, które rysuje, zmuszają mnie do tańca (…). Niemal widzę, jak jego ręka wędruje w górę kartki, a ja w tym samym momencie czuję skurcz w nodze i wyobrażam sobie, że najmniejszy ruch jego nadgarstka przyniesie mi ulgę.”
(„Tancerka Degasa” Kathryn Wagner)

Tymi słowami Kathryn Wagner, młoda amerykańska pisarka, zaczyna snuć swoją opowieść. Otwiera przed czytelnikiem magiczny świat sztuki i pokazuje go nie jako wynik końcowy, którym możemy zachwycać się w muzeum, a od kuchni, od momentu, w którym wszystko się zaczyna…

Alexandrie pochodzi z biednej rodziny. Nie tylko z biednej, ale i z zadłużonej, co stawia ją w niekorzystnej sytuacji, jako kandydatkę na żonę. Jednak mała dziewczynka ma nieco inny cel w życiu – kocha taniec i nie zaspokaja ją tylko miłość do niego. Pragnie być najlepsza, zostać primabaleriną i podbić serca Paryżan. Ma w sobie tyle zaparcia, że, by wciąż pobierać lekcje, sprząta w szkole baletowej zamiast płacić pieniądze za naukę.
Spełnione...

Harley Quinn | 2012-03-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 21 marca 2012

Po "Tancerkę Degasa" sięgnęłam przede wszystkim dlatego, że kocham taniec oraz sztukę. Nauka baletu to jedno z moich niespełnionych marzeń. Z zachwytem oglądam kolejne filmy o tematyce tanecznej i marzę o tym, co by było gdybym kiedyś także się tym fascynowała i mama słysząc po raz setny moje urągania w końcu zapisałaby mnie na lekcje. Po drugie kocham sztukę. Edgar Degas zawsze mnie intrygował i zawsze podobały mi się jego obrazy. Do dziś pozostaje moim ulubionym artystą. W dodatku urodziłam się w tym samym dniu co Degas (dowiedziałam się o tym z niemałym zachwytem)! Odkąd pamiętam czytałam o nim wszystko, co wpadło mi w ręce. Nawet teraz moja fascynacja nim nie słabnie.

Główna bohaterka - Alexandrie - jest dziewczyną pochodzącą z małej francuskiej wioski Espelette i jej codzienne życie opiera się na ciągłej pracy w polu paprykowym. Uboga rodzina ledwo wiąże koniec z końcem zaharowując się do ostateczności. Alexandrie jest uważana w Espelette za niezgrabną, pozbawioną wdzięku...

Ania Urbańska | 2012-03-31

Opowieść o największym samotniku wśród impresjonistów, malarzu, którego określano jako mruka i mizantropa. Autorka prezentuje nam jego portret tylko trochę odmienny od znanego powszechnie. Podobnie jak ona wyobrażałam sobie Degasa czytając Stone'a i La Mure'a, uważam jednak, że trochę przesadziła każąc mu zakochać się w tancerce. Chociaż kto wie, może wcale nie był taki zupełnie nieczuły i bezuczuciowy, jakim przedstawiają go źródła, może jest prawdopodobnym, że kogoś pokochał? Zakończenie książki nie pozostawia już wątpliwości - to ten sam Degas, który mawiał, że istnieje tylko jedno serce, które można poświęcić jedynie pracy.

Książka Wagner daje obraz XIX-wiecznego Paryża z zupełnie innej perspektywy niż większość biografii - uczestniczymy w życiu dziewczyny, która chce być primabaleriną, oglądamy od wewnątrz świat opery i baletu. Wpisuje się w nurt twórczości, do której należy głośny film "Czarny łabędź" - oto młode, niewinne dziewczę trafia do okrutnego, pełnego cierpienia,...

Anka | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

"Tancerka Degasa" to jedna z kilku książek wydanych przez Bukowy las w serii o wybitnych malarzach. Chociaż nie jest moją ulubioną przeczytałam ją z dużym zaciekawieniem. Oprócz realistycznego obrazu Paryża na uwagę zasługują również, a może przede wszystkim, wiernie odwzorowane motywacje dziewczyn pragnących zostać balerinami, wyczerpujące ćwiczenia, pozycja owych kobiet w społeczeństwie i ich stosunki z patronami.
Polecam nie tylko lubiącym balet i malarstwo, ale także zainteresowanych sytuacją kobiet i stosunkami społecznymi w XIX - wiecznej Francji.

Miss_Jacobs | 2011-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Podeszłam do tej książki bardzo ostrożnie, bowiem okładka sugerowała mi zwyczajną historię miłosną, kiedy jednak zaczęłam ją czytać to oddałam się jej bez reszty i zakochałam się, wielokrotnie.
Alexandrine pochodzi z biednej rodziny, przypadkiem poznała świat baletu i zapragnęła stać się jego częścią, najjaśniejszą gwiazdą, primabaleriną. Dąży do tego mimo ogromu przeciwieństw takich jak brak pieniędzy, braku przychylności ze strony koleżanek oraz rodziny.
Główna bohaterka zasługuje na podziw również, dlatego, że nie chce być tylko laleczką o idealnej figurze. Chce być również piękna w środku, umieć się wysłowić, cytować znanych literatów, stale poznawać nowe dzieła.
W powieści zestawia się piękno duszy młodej tancerki z brzydotą środowiska tanecznego. Światem, gdzie każda artystka czeka tylko na upadek „koleżanki”, gdzie taniec ma być przepustką do wygodnego życia jako kochanki zamożnych dżentelmenów. Pokazuje się katorżnicze treningi, diety.
Członkiem tego świata na swój...

Forever | 2011-08-15
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Jeśli ktoś nie jest posiadaczem wehikułu czasu a jego portfel nie uśmiechnie się na myśl o fundowaniu podróży do Paryża, ma alternatywę.
"Tancerka Degasa" autorstwa Karhryn Wagner to wspaniała podróż nie tylko do innej epoki i kraju, ale to wycieczka po metamorfozie, jaką przeszła jej główna bohaterka, Alexandrine.

Kiedy ją poznajemy,jest nieśmiałym, zakompleksionym dziewczątkiem, spędzającym dnie na ciężkiej pracy fizycznej - pomaganiem w utrzymywaniu domowego gospodarstwa.
Wydawać by się mogło, że jej życie nigdy się nie zmieni, ale los postanowił dać jej szansę.

Kiedy wylądowała w Paryżu, w szkole baletowej, zaczynała od zera. Z racji takiej, że nie posiadała żadnych umiejętności oprócz wrodzonej gracji ruchu, musiała naprawdę ciężko pracować, aby doprowadzić swoje umiejętności do perfekcji.
Po to, aby spełnić moje marzenie- zostać primabaleriną Opery Paryskiej.
Z czasem kiedy pnie się po drabinie zawodu baletnicy zauważa, że ta profesja (w czasach, w których ma miejsce...

mollis | 2013-08-23

Pięknie wydana powieść łączy dwa bliskie memu sercu tematy: sztukę i taniec - przeplatają się one wzajemnie powiązane historią miłosną rodem z Paryża. To zdecydowanie wystarczyło, abym sięgnęła po tę książkę z wielkim entuzjazmem. Z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej zagłębiamy się w specyficzny świat paryskich artystów. Najważniejsze są jednak losy głównej bohaterki, Alexandrie. Jej ambicja i walka ze standardowym losem baletnic niezmiernie mi zaimponowały. Na jej przykładzie możemy również zobaczyć z jakimi rozterkami zmaga się kobieta, która obdarzy uczuciem człowieka o artystycznej duszy. Z całej tej historii dla siebie wyciągnęłam dwa wnioski: zawsze do celu należy dążyć z pełną determinacją i poświęceniem, a niepowodzenia, choćby najgorsze z możliwych, nie muszą oznaczać końca świata – wszystko dzieje się po coś.

Roślina wędrowna | 2015-02-15

Motywem jest nieszczęśliwa, tragiczna miłość, która przecież mogła się udać, gdyby nie upór Degasa rozmiłowanego w tworzeniu sztuki ponad wszystko inne. Opowieść ma dość smutną wymowę, mimo że opowiada o ucieleśnieniu spełnienia marzeń, co jest jednak gorzkie w zderzeniu z realiami Opery Paryskiej. Życie baletnicy to nie tylko sztuka, ale uparte próby utrzymania się u szczytu i znalezienie metody na przeżycie, zwłaszcza po ukończeniu dwudziestu-pięciu lat przez tancerkę. Te metody wiążą się z utrzymywaniem przez mężczyzn i właśnie trzeba uczynić, by warunki były jak najkorzystniejsze, a co może się skończyć ogromnym dramatem. Bohaterka ma szczęście, ale to nic wielkiego, najważniejsza była jej ciężka praca i potęga marzeń.
Historia mnie smuciła i dziwiło jak tak pięknie można mówić o tak przerażających aspektach. Zakończenie naszczęście nieco rozjaśniło sprawę. Książka bardzo dobrze, wręcz doskonale napisana, czuje się obcowanie z wielką sztuką, choć wolałabym bardziej zakręconą...