Relikwia

Wydawnictwo: Sol
9788361930044
intryga, kłamstwo, wiara, refleksja
Ag2S

Kiedy ksiądz Augustyn ogłasza wiadomość o odkryciu relikwii, wiadomo, że nic już nie będzie takie jak dotąd… Czy tajemnicze znalezisko w podziemiach kościoła może mieć nadprzyrodzoną moc? Czy to rzeczywiście cud? A może zwykłe oszustwo, na którym ksiądz chce zbić kapitał? Jak zareaguje Kościół? Wciągająca i zaskakująca fabuła skłania do pytań o rolę wiary, o sens i głębię powołania kapłana,...

Wciągająca i zaskakująca fabuła skłania do pytań o rolę wiary, o sens i głębię powołania kapłana, narażonego na pokusy współczesnego świata i trapionego wątpliwościami. Czy celibat to droga do świętości, czy okrutna próba charakteru, z góry skazana na klęskę? Jest w tej książce analiza samotności i wyrzeczenia, ale i obraz bezmyślnego egoizmu, cynicznych działań prowadzących do tragedii; skrajne uczucia pchają bohaterów w sidła niebezpiecznych związków i nieprzemyślanych decyzji.
W powieści Marcina Pilisa miłość splata się z grzechem, świętość kala zbrodnia, a postępki ludzi wyznacza kult próchniejących szczątków. „Relikwia” nie jest zwykłą historią o relacjach Kościoła z wiernymi, ale wnikliwą analizą ludzkich namiętności i stanów ducha społeczności zasklepionej w schematyzmie rytuału liturgii i dnia codziennego. Pozornie wszystko jest w najlepszym porządku: wiara i religia idą w parze, życie duchowe oddziela od prozaicznej rzeczywistości wyraźna granica, ale pod cienką warstwą poprawności kryje się nienawiść i obłuda.

źródło opisu: http://wydawnictwosol.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwosol.pl/

czytający | 2013-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2013

"Relikwia" to książka w której spotykamy bezgraniczną i fanatyczną wiarę oraz głębokie problemy współczesnego duchowieństwa. W zasadzie Marcin Pilis największy nacisk kładzie na celibat który jest tak łatwo łamany wśród księży.

Od jakiegoś czasu ten temat oraz pedofilia wśród duchownych są bardzo chętnie poruszane przez większość polskich mediów. Nic dziwnego skoro kiedyś kościelni hierarchowie trzymali wszystko pod kloszem i raczej takie sprawy miały małe szanse aby ujrzeć światło dzienne. Obecnie wśród opinii publicznej nie ma pozwolenia na wyciszanie takich zachowań i tego typu przykładem jest właśnie "Relikwia".

Najwyraźniejszą postacią powieści jest ksiądz Augustyn, który miotając się ze swoją przeszłością w której miłość do kobiety do dziś dnia ma dla niego duże znaczenie, próbuje zwrócić uwagę całej Polski na swoją parafię jako miejsce cudu.

Niestety sprawy komplikują się bardziej niż tego chciałby główny bohater. Do wątku relikwii dołącza się niezabliźniona historia...

Ag2S | 2011-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2011

Pochodzę z małego miasteczka na Mazurach. Czytając tę książkę miałam wrażenie jakbym czytała o swoich sąsiadach, znajomych.
Powieść dokładnie oddaje klimat panujący w takich miejscowościach. Wszyscy wszystko o sobie wiedzą, a dni odlicza się od niedzieli do niedzieli, gdy każdy idzie do kościoła.

Powieść bardzo ciekawa, bogate słownictwo oraz interesujące spostrzeżenia.
Książka przedstawia rzetelny, do bólu prawdziwy obraz zachowań ludzkich z codziennych obserwacji.
Myślę, że naprawdę warto ją przeczytać.

Isadora | 2011-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Proza Marcina Pilisa ma to do siebie, że wywołuje istną burzę, gonitwę myśli. Refleksje kłębią się w głowie, trudno je pozbierać i poukładać w jakąś uporządkowaną myśl jednym trafnym zdaniem podsumowującym tę książkę. Ona wymyka się wszelkim uogólnieniom, nie podlega szufladkowaniu, to najdoskonalszy przejaw przerostu treści nad formą. Miałabym ochotę zapisać naraz wszystkie myśli cisnące mi się do głowy, ale najzwyczajniej w świecie nie wiem, od czego zacząć!

Akcja powieści toczy się w niewielkim polskim miasteczku, przeciętnym i właściwie niczym szczególnym się nie wyróżniającym. Senna atmosfera oraz bardzo rutynowe podejście do spraw religijnych jego mieszkańców zmieniają się diametralnie i niemalże z dnia na dzień, kiedy ksiądz Augustyn, poważany i lubiany proboszcz miejscowej parafii ogłasza wieść o znalezieniu relikwii. Mają nią być kości należące do dawno zmarłego kanonika odkryte przez archeologów w kościelnej krypcie. Czy to mistyfikacja mająca na celu zwrócenie wiernych...

K_Schmidt | 2013-07-24
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 22 lipca 2013

Rzadkiej umiejętności dowiódł w tej powieści Marcin Pilis – bo jest doprawdy sztuką oprzeć się pokusie banału i stworzyć nieprzewidywalną fabułę z księżmi i ich otoczeniem w rolach głównych, która ani nie sięga po kropidło umoczone w brokacie idealizacji, ani też nie siada w tylnej ławce tuż przy wyjściu, rechocząc prześmiewczo-pogardliwą manierą i stereotypami antyklerykalnymi.

Wbrew pozorom, tematem „Relikwii” nie jest kler – bo „kler” to tak naprawdę nic innego poza słowem-żaluzją, zastępstwem dla zmrużenia oczu. Przysłania i dystansuje wtedy, gdy jest łatwiej nie zastanawiać się i pozostawić rzeczywistość na tyle rozmiękczoną, by bez oporu dało się ją wgniatać w prefabrykowane opinie i wyroki. Zamiast widzieć w duchowieństwie rodzaj zjawiska systemowego czy jednomyślnej masy, autor obrał ambitniejszą drogę – zmełł i odrzucił opakowanie uogólnień, aby skonfrontować czytelnika z nagą prawdą poszczególnych (po prostu i zarazem aż) ludzi. I to właśnie portrety ludzi, niekiedy...

aga | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

No niestety. Przed chwilą podjęłam decyzję i odkładam Relikwię na półkę. Poddałam się około 200 strony. Musiałam się przyznać sama przed sobą że się okrutnie męczę czytając tę książkę. Szkoda, bo poprzednia książka tego autora szalenie mi się podobała. Ale wyznaję zasadę że czytanie ma sprawiać przyjemność, więc odkładam ją. A zabieram się za kolejną lekturę.

Agnieszek | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Jestem w kropce.
Fabuła interesująca, bohaterowie różnorodni, w roli przypraw polityka, celibat i próba sił mężczyzn w sutannach, a całość nie przekonuje.

Może za dużo rozdrabniania się przy opisach rozmaitych męskich przypadłości, może zirytowanie postępowaniem Elki, może niektóre przerysowane sceny (choćby ostatnia). Ale coś w tym jest.

Coś jest.

LadyBoleyn | 2011-05-22
Przeczytana: 16 maja 2011

Osoby, którym ukazał się Bóg zazwyczaj już na wstępie są skazane na cierpienie. Na przestrzeni wieków mogliśmy zauważyć, że społeczeństwo, które powątpiewa w istnieje Stwórcy, rzadko wierzy w objawienia, wyśmiewając i krytykując otwarcie mówiących o wizjach. Kościół uznaje tylko niektóre przypadki, potwierdzone cudem i dokumentacją. Jednakże zazwyczaj jest tak, że dopiero po śmierci ludzi, którzy mieli apel do przekazania, katolicy zwracają uwagę na ich działania. „Relikwia” Marcina Pilisa dotyka kwestii wiary i powątpiewania w świętość, która ukazała się księdzu Augustynowi.

Proboszczowi Augustynowi objawia się święty Dominik Savio i błogosławiony Henryk Kietlicz, wyznając, że w podziemiach kościoła, w którym służy, znajdują się kości zamordowanego i poćwiartowanego duchownego, który zginął w imię wiary, mające specyficzną moc – potrafią przywrócić wiarę. Kilka dni później grupa archeologów odkrywa ludzkie szczątki, a następnie dotychczas obojętni na Boga naukowcy przychodzą...

elianka | 2011-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Skończyłam czytać ostatnia kartę i siedziałam jeszcze chwilę myśląc - wow.

Nie spodziewałam się takich emocji po tej książce. Biorąc ją do reki spodziewałam się kwaśnej satyry na polski katolicyzm, miałam nadzieje na parę historyjek o zakłamaniu księży i o ogólnej degrengoladzie kleru.

Poniekąd tak było - mamy i księdza pedofila i księdza alkoholika, mamy księdza, który ma romans... Mamy fałszywą ( a może nie?) relikwię i obraz polskiego społeczeństwa - ludzi fanatycznych, agresywnych, zaściankowych ale jednocześnie też lojalnych, czasem honorowych.

Postać księdza Augustyna jest nakreślona fenomenalnie. Najpierw budzi politowanie - ot kombinator, który wymyślił jak przyciągnąć wiernych do podupadającej parafii. Potem, w miarę poznawania historii jego życia Rysio Augustyn budzi zainteresowanie a nawet w pewnym momencie podziw. Niespodziewanie Rysio zostaje bohaterem tragicznym" a ja się nawet nie zorientowałam kiedy.

Nie jestem wierząca, ale nie uważam wiary za masowe...

Złośnica | 2014-03-19

Nie potrafię opisać w kilku słowach moich odczuć, kiedy skończyłam czytać tą książkę. Serce waliło mi jak szalone, jestem pod ogromnym wrażeniem. Napisane lekko, ciekawie, a jednak maksymalnie wciągająco. Autor porusza wiele zagadnień, które ciążą na Kościele katolickim w Polsce i nie tylko. W tle pragnienia chłopca, później młodego mężczyzny i doświadczonego proboszcza, który trawi resztki wypalonej wiary, swoje nieszczęście i niespełnione pragnienia. Piękna, poruszająca, zajmująca, oto jaka jest "Relikwia".

poznanianka | 2014-08-01
Przeczytana: 11 lipca 2014

Coś w tej książce jest takiego, że koniecznie chce się doczytać do końca. Wiedzieć co będzie dalej, jakie decyzje podejmą bohaterowie, czy może jednak będzie inaczej niż się domyślamy.
Spodziewałam się czegoś innego niż dostałam, ale nie mogę powiedzieć, że się zawiodłam. Kontakt z tą pozycją zdecydowanie darowuje czytelnikowi dużą porcję materiału do przemyślenia. Ale ofiarowuje także sporą dawkę rozrywki, płynącej z czytania.