Drzwi do piekła

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1875-8
literatura polska
Ag2S

Najbardziej skandalizująca powieść Marii Nurowskiej! Życie, które stało się piekłem. Piekło, w którym odnajdziesz miłość. Daria, dwudziestoletnia dziewczyna zakochała się w starszym od siebie mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego, widział w niej zdolną pisarkę i fascynującą kobietę. Nikt nie znał prawdziwego oblicza ich związku. Nikt też nie zrozumiałby...

Najbardziej skandalizująca powieść Marii Nurowskiej!

Życie, które stało się piekłem. Piekło, w którym odnajdziesz miłość.

Daria, dwudziestoletnia dziewczyna zakochała się w starszym od siebie mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego, widział w niej zdolną pisarkę i fascynującą kobietę. Nikt nie znał prawdziwego oblicza ich związku. Nikt też nie zrozumiałby takiej miłości, miłości-wyzwania, miłości-gry, miłości-kontroli. Daria kochała męża. I zabiła go. Z miłości. A potem zadzwoniła na policję. Skazana na dwanaście lat za zbrodnię w afekcie, trafiła do więzienia dla kobiet. Do piekła, które okazało się dla niej czyśćcem. Drogę do samej siebie odnalazła dzięki drugiej kobiecie...

Najnowsza powieść Marii Nurowskiej, historia o niebezpiecznej miłości, opowiada o najciemniejszych stronach kobiecej duszy. Zaledwie jeden krok dzieli Darię od zakochania do małżeństwa, od wyzwania do zdrady, od zaufania do kłamstwa, od poczucia władzy do zniewolenia. Najdłuższa droga, jaka ją czeka, droga przez piekło, prowadzi do wolności i zaakceptowania samej siebie.

Kolejna część opowieści o Darii - Dom na krawędzi - ukaże się w październiku.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

Gracze
Bogdan Rymanowski

0 (0 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,09 (22 ocen i opinii)

7,15 (27 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

8,11 (18 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Cztery rzęsy nietoperza
Hanna Kowalewska

8,2 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 4950

Znana pisarka w więzieniu

Maria Nurowska to jedna z najbardziej utalentowanych i płodnych polskich współczesnych pisarek. W jej dorobku znajdują się powieści, które podbiły moje serce. W tym dwie ostatnie - opowieści o ludziach kochających przyrodę i bieszczadzką głuszę, o miłośnikach wilków. Najnowsze dzieło Nurowskiej jest książką już zdecydowanie inną. Bardziej poważną i smutniejszą, wzruszającą, poruszającą trudne tematy. Jej akcja nie rozgrywa się w malowniczych plenerach, a w murach żeńskiego więzienia.

Więzienie w Kowańcu. Miejsce szare, przygnębiające, pełne ludzkich dramatów. Tu trafiają kobiety skazane często za najgorsze przestępstwa, z wieloletnimi wyrokami. Tu trafia również główna bohaterka “Drzwi do piekła” - pisarka Daria Tarnowska - za zastrzelenie swojego męża Edwarda. Skazana na 12 lat kobieta czuje się zagubiona, osamotniona i nieszczęśliwa. Jej czyn, owszem, był okrutny, ale występują pewne okoliczności łagodzące, dlatego znana pisarka otrzymuje najniższy wymiar kary przewidziany przez kodeks karny.

Zamknięta w więziennych murach kobieta - wykształcona intelektualistka, czuje się wśród więźniarek wyobcowana. Życie w celi jest trudne. W aklimatyzacji pomaga jej praca, jaką za kratami wykonuje – piecza nad biblioteką, zwaną w więziennym slangu „czytałką” oraz wychowawczyni Izabela.

Pełna kompleksów, wrażliwa kobieta, z początku nie odnajduje wspólnego języka z koleżankami niedoli. Jednak z czasem lody zaczynają pękać. Daria nawiązuje coś na kształt przyjaźni, poznaje koleje losu swoich towarzyszek. Staje się powierniczką współwięźniarek, które, jak się okazuje, nie zawsze trafiały tu z wyrachowania. Słuchając ich Daria niejednokrotnie uznawała, że opowiadane w ciszy biblioteki historie nadają się na fabułę melodramatu.

Wśród tych kobiecych opowieści poznajemy również losy Darii - to niezwykle fascynująca historia kobiety, która ma białoruskie korzenie i jest wyznania prawosławnego. Trudne dzieciństwo, brak rodziców, dorastanie na plebani popa, studia, a wreszcie toksyczna miłość, nieszczęśliwe małżeństwo z mężczyzną, który był z jednej strony oparciem, a z drugiej tyranem. Daria przeżyła upokorzenia, zdrady i ciosy prosto w serce. A jednak więzienie staje się dla niej szansą. Tu bowiem rodzi się na nowo i pomagając innym, pomaga również sobie. Daria przechodzi przemianę, za kratami hartuje się niczym szlachetna stal.

Jej losy, jej historia i małżeństwo to niesamowita opowieść, od której trudno się oderwać. Daria to postać niezwykła, wykreowana kunsztownie niczym piękny brylant przez wybornego jubilera. Kobieca i wrażliwa, potrafi być bezwzględna i silna. Uczy się żyć na nowo w miejscu, w którym obowiązują ciężkie reguły. Równie zajmujące są losy innych współwięźniarek z jej celi. Nurowska pisze o kobietach, których życie nie rozpieszczało, którym rzucało jedynie wyzwania i kłody pod nogi. A one, choć przerażone i cierpiące, muszą iść dalej, muszą radzić sobie z trudną rzeczywistością.

„Drzwi do piekła” to powieść o miłości, nienawiści, emocjach i uczuciach, jakie może wywołać toksyczne małżeństwo. To książka o walce i przemianie duchowej. Pisarka doskonale nakreśliła kobiece sylwetki – jej bohaterki są zwyczajne, a zarazem dzielne i silne. Maria Nurowska pisze również o nowej Polsce, o kraju, który po zrzuceniu jarzma komunizmu wcale nie jawi się jako miejsce przyjazne do życia. Bo można tu trafić za kraty za długi i olbrzymie odsetki rosnące bez kontroli, za to, że próbowało się „jakoś” przetrwać po rozwiązaniu pegeerów. Autorka obala też mit resocjalizacji w więzieniu – tu mnoży się korupcja, czy handel alkoholem, na który strażniczki przymykają oko.

Niewielka objętościowo powieść, prosty język, doskonale wykreowane postaci, zgrabne dialogi – wszystko to składa się na sukces tej książki. Lektura z pewnością wzruszy niejednego czytelnika, wyzwoli emocje, skłoni do refleksji - jest niełatwa, ale warto poświęcić jej czas.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Marlena | 2013-08-31
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Opis nie jest zgodny z treścią książki. To reklama "Najbardziej skandalizująca powieść Marii Nurowskiej!", sprawiła że zaintrygowana sięgnęłam po książkę. Brak rozdziałów i ciągłe poplątanie czasów, tych obecnych z tymi z przeszłości, powoduje że można się pogubić. Darii nie polubiłam. Ona sama, jej historia i jej związek z dużo starszym Edwardem bardzo mnie irytowały. To ona właśnie proponuje "grę" nakłania męża do zdrady z którą potem sama sobie nie radzi. Zabija męża i trafia za kraty. Wykształcona, młoda kobieta, zamknięta w sobie jakoś nie pasuje do więziennego życia, wyraźnie od niego odstaje. Miałam wrażenie że ona "jest z jakiejś innej bajki".

Gosia | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Książka opowiada o losach pisarki Darii, która trafia do więzienia po tym jak zabiła swojego męża. Czuje się ona wyobcowana, samotna i zagrożona w tym strasznym miejscu. Poznaje komplikowane relacje i układy więzienne, które są barwnie opisane. Lesbijskie związki, hierarchię, ciągłą próbę sił, aby przetrwać.
Najgorsze jest to, że kiedy człowiek się już dostosuje - to bardzo trudno jest mu wyjść z więzienia i wrócić do normalnego życia. Zaprzyjaźnia się ze swoją wychowawczynią i uzależnia od niej.
"Drzwi do piekła" to powieść, która biegnie dwutorowo. Poznajemy codzienność więzienną przeplataną wspomnieniami z życia Darii, od jej dzieciństwa po zabójstwo męża. Nie przeszkadzało mi takie przeplatanie przeszłości z teraźniejszością. Wątki przeplatają się swobodnie, rzeczywistość nagle wkracza we wspomnienia bez żadnego ostrzeżenia. Sposób prowadzenia narracji przypominał mi Vargasa LLosę.
"Drzwi do piekła" to kontrowersyjna i momentami wstrząsająca opowieść o miłości, nienawiści,...

Książkowa-Fantazja | 2013-03-15
Przeczytana: 02 marca 2013

"Drzwi do piekła" autorstwa Marii Nurowskiej to ponoć najbardziej skandalizująca powieść w dorobku autorki, czy jest tak faktycznie? A jeśli tak to dlaczego? Na te pytania postaram się Wam odpowiedzieć na końcu.

Marii Nurowskiej przedstawiać nikomu nie trzeba, jednak w ramach przypomnienia postanowiłam napisać kilka słów o autorce. Studiowała filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka powieści, opowiadań, słuchowisk i sztuk teatralnych. Zadebiutowała na łamach miesięcznika "Literatura", a popularność i uznanie krytyki przyniosły jej już pierwsze książki: zbiór opowiadań "Nie strzelać do organisty" oraz powieść " Moje życie z Marlonem Brando". Najnowszymi powieściami są: "Drzwi do piekła" i "Dom na krawędzi". Jej książki cieszą się niesłabnącym powodzeniem zarówno wśród polskich czytelników, jak i na świecie. *

W "Drzwiach do piekła" poznajemy Darię. Z jednej strony jest to wykształcona kobieta, która jest pisarką, a z drugiej nie ma łatwego życia z...

kajsa | 2012-09-19
Przeczytana: 19 września 2012

My,Polacy,mamy tendencję do przesady,szczególnie w wyrażaniu opinii.O nowej książce Marii Nurowskiej napisano,że jest skandalizująca,kontrowersyjna,pełna perwersyjnego seksu i nie wiadomo,co jeszcze.
Tymczasem "Drzwi do piekła" to wielowymiarowa powieść,w której autorka z wielką delikatnością i znawstwem tematu obnażyła kobiecą duszę,pragnienie miłości,wrażliwość i potrzebę akceptacji pod osłoną prostactwa i brutalności.
W książce przenika się wiele światów.Dzieciństwo i młodość Darii wraz z traumatycznym przeżyciem z tego okresu,jej silny emocjonalnie i jednocześnie destrukcyjny związek z Edwardem zakończony mężobójstwem,a także to,co dzieje się tu i teraz - pobyt w więzieniu,relacje z kobietami z celi oraz przyjaźń z Izą,dająca siłę i motywację do przetrwania.
Paradoksalnie,miejsce pełne przemocy,wulgarności i bezwstydu,staje się dla głównej bohaterki i jej współwięźniarek czymś na kształt odkupienia,narodzin wiary w samą siebie.

talia44 | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Maria Nurowska to autorka którą cenię za dobre ksiązki pisane swietnym stylem z doskonale wykreowanymi postaciami.
"Drzwi do piekła" to powieść o kobiecie,która trafia do więzienia za zabicie męża.Obserwujemy w jaki sposób wykształcona młoda kobieta skazana na długoletnie zamknięcie musi radzić sobie z brutalnym życiem za kratami.Więzienie stało się dla niej piekłem na ziemi,żeby przetrwać musi wtopić się w środowisko od którego tak bardzo odstaje.
Początek w więziennym "piekle" był bardzo trudny,ale z czasem Daria zaczęła przystosowywać się do życia w zamknięciu.Bardzo jej w tym pomogły spotkania z Izą,wychowawczynią z którą się zaprzyjazniła.

Bardzo jestem ciekawa jak Daria poradzi sobie po wyjsciu na wolnośc,co zrobi ze swoim życiem ,aby się tego dowiedzieć zaczynam czytać drugą częś p.t "Dom na krawędzi".

Książkowo_czyta | 2012-05-18
Na półkach: *!!, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 06 maja 2012

W powieści tej autorka przedstawia nam historię Darii, młodej pisarki, która zafascynowana jest starszym od siebie mężczyzną... W toku opowieści Edward zostaje jej mężem, jednak wspólne życie układa im się bardzo rożnie, pomimo tego są wręcz uzależnieni od siebie wzajemnie i prowadzą ze sobą pewnego rodzaju grę...

Pewnego dnia kobieta przypadkowo odkrywa, iż jej małżonek nie jest lojalny wobec jednego z członków jej rodziny... W afekcie strzela do Edwarda... Za ten czyn zostaje skazana na kilkanaście lat więzienia...

I można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę to właśnie tutaj rozpoczyna się cała historia... Daria opisuje więzienną egzystencję wraz z jej wszystkimi układami i niuansami...
A także swoją fascynację Izą - więziennym wychowawcą...

Czy dosyć zamknięta w sobie, wykształcona, młoda kobieta poradzi sobie w niekiedy brutalnych realiach życia za kratami???

Jest to opowieść o odkrywaniu niejednokrotnie bardzo głęboko ukrytej w nas prawdy o sobie i wychodzeniu naprzeciw...

violabu Toczytam | 2013-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2013

Nie jest prawdą, że literatura kobieca to jedynie płytkie treści pisane w niewyszukany sposób. Przykładem jest Maria Nurowska, autorka, którą cenię za jej kunszt i inteligencję. Ma piękny styl, a jednocześnie zrozumiały, dzięki czemu jej książki czyta się płynnie. Faktem jest, że umieszcza w swych dziełach zdarzenia mało prawdopodobne, jednak zawsze przedstawione są w wiarygodny sposób.

Powieść jest historią pisarki Darii, która trafia do więzienia za zabicie męża. Co kobieta musi przeżyć, by zrobić coś tak strasznego? Czy to mąż był potworem, czy może winnych zaistniałej sytuacji jest więcej? A może to sama bohaterka była przyczyną tragedii, która się rozegrała? Próba odpowiedzi na te pytania to znaczna część książki. „Drzwi do piekła” są psychologicznym studium charakteru Darii i jej męża Edwarda oraz łączących ich skomplikowanych relacji.

Jednocześnie obserwujemy próbę godnego przeżycia za kratami kobiecego więzienia pośród agresywnych „pensjonariuszek”. Powieść pokazuje to...

kasandra_85 | 2012-01-25
Przeczytana: styczeń 2012

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Tak mnie się spodobała II część pt "Dom na krawędzi", że wziąłem się za pierwszą. Problem w tym, że miejsce akcji to nie mój ogródek, bo tam tj w więzieniu obie strony nazywają przeciwnika "śmieciami", a to niesympatyczne. Wachlarz przestępstw, które spowodowały pobyt tam pensjonariuszek jest tak różnorodny, że tylko usiąść i pisać. A, że Nurowska zawsze miała "dobre pióro", to i teraz wyszła świetna czytanka dla każdego.
Jedyny mankament sam spowodowałem, bo czytając wcześniej "Dom na krawędzi" znałem dalsze losy bohaterek, ale, że w każdym szaleństwie można znaleźć coś korzystnego, to i ja mogłem bacznie obserwować przyszłą aktywistkę manifestacji "krzyżowych" na Krakowskim Przedmieściu. Właśnie za konstrukcję psychologiczną (summa summarum) tej bohaterki należą się autorce dodatkowe gwiazdki.
Jeszcze dygresja. Nurowska przypomniała mnie, że, ja ...

Lagrema | 2013-03-26
Na półkach: Przeczytane, Ddd, 2013

Ta książka obudziła we mnie tyle emocji, od złości po radość, od poczucia niemocy do zastanowienia.
Dla mnie powieść ta to historia nie jednej, ale kilku kobiet. Kobiet bardzo od siebie różnych, które zostały postawione na zakręcie życia i dokonały mniej dobrego dla siebie wyboru. Ale najważniejsze jest to, jakie wyciągnęły dla siebie z tego wyboru wnioski. Bo wydaje mi się, że dla kilku z nich, za drzwiami do piekła, otworzyły się drzwi nadziei...
Bardzo polecam.

Maria Nurowska obchodzi dzisiaj urodziny!

Maria Nurowska, autorka m.in. "Zabójcy", "Rosyjskiego kochanka", czy "Drzwi do piekła" odchodzi dzisiaj swoje 70. urodziny. Z tej okazji składamy Autorce najserdeczniejsze życzenia! Stu lat i napisania jeszcze wielu świetnych powieści!

FotoKonkurs "Jesień z książką" - wyniki.

Dzisiaj na fanpage'u LC na Facebooku zakończył się FotoKonkurs "Jesień z książką", w którym można było wygrać książki idealne na jesienne wieczory. Okazało się, że książkowe mole lubią czytać i pstrykać fotki. Oto wyniki.