Drzwi do piekła

2012-01-23
978-83-240-1875-8
literatura polska

Znana pisarka w więzieniu

Fabuła ciekawa, aczkolwiek troche przeszkadza to, że wszystko zlewają się w jedno... Powstał chaos. Ta pozycja wymaga od czytelnika dużooo cierpliwości.

BookaLove | Blog o książkach

Maria Nurowska - Drzwi do piekła

W mojej domowej biblioteczce posiadam nie tylko nowości, ale też książki, które zostały wydane lata temu :)

I tym razem mój wybór padł właśnie na starą powieść Marii Nurowskiej.

"Drzwi do piekła" to historia Darii, która trafia do więzienia za zabójstwo męża.

Od samego początku autorka wprowadza nas w mroczny klimat więziennych cel i osadzonych i nie jest on przyjemny. Czułam, że jestem zamknięta za kratami razem z główną bohaterką i było to bardzo niekomfortowe.

Współlokatorki Darii to margines społeczny. Odpychające kobiety naznaczone więzienną "kulturą".Pozbawione na własne życzenie wolności na wiele lat, wiążą się między sobą w pary, zatem stosunki płciowe na pryczach obok innych współwięźniarek są na porządku dziennym.

Sama Daria zostaje zgwałcona przez jedną z kobiet na pierwszych dniach swojej odsiadki.

Nurowska w sposób dosadny i bez żadnych skrupułów opisuje realia zza krat. Przedstawione życie kobiet odarte z prywatności, w świecie funkcjonującym na zupełnie innych brutalnych zasadach budzi ogromny dyskomfort podczas lektury.

Z biegiem czasu jednak, tak samo jak Daria przyzwyczajamy się do tychże realiów i poznajemy historię zarówno głównej bohaterki, którą toksyczny związek doprowadził do więziennych bram, ale także pozostałych więźniarek.

Obserwujemy również podróż Darii w głąb siebie dzięki relacji nawiązanej z pracownicą więzienia.

Na początku książki byłam sceptycznie nastawiona. Przeszkadzała mi forma stylistyczna w jakiej jest prowadzona historia. Nie ma tutaj podziału na rozdziały - życie przed i po zbrodni. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie natomiast autorka zastosowała dosyć specyficzny zabieg, w którym główna bohaterka potrafi w jednym momencie opisywać swoje odczucia w celi, aby w kolejnym zdaniu przenieść się do przeszłości z mężem, a następnie znowu powrócić na swoją pryczę.

W pierwszym odczuciu było to dla mnie chaotyczne i mylące, ale potem doszłam do wniosku, że to celowy zabieg, aby czytelnik całym sobą wsiąknął w bohaterkę, w jej głowę, uczucia, doświadczenia i sytuację z jakimi przyszło jej się zmierzyć.

Ogólnie książka na plus i zaczynam czytać drugą część :)

BookaLove | Blog o książkach

Maria Nurowska - Drzwi do piekła

I tym razem mój wybór padł właśnie na starą powieść Marii Nurowskiej.

Od samego początku autorka wprowadza nas w...

Każda książka tej autorki robi na mnie wrażenie.

Każda książka tej autorki robi na mnie wrażenie.

To realistyczna powieść o pewnej pisarce, która za zabójstwo męża Edwarda trafiła do więzienia. Choć trafiła na samo dno piekła Daria zdołała stworzyć wokół siebie przestrzeń ochronną, a dzięki zdolności adaptacji i sprytu, wywalczyła autorytet. Pracowała w tamtejszej bibliotece, a z czasem stała się sumieniem więzienia, bo udało jej się uratować Agatę, która przy jej pomocy postanowiła powrócić do siebie samej i do społeczeństwa. Więzieni dla kobiety stało się lekcją życia i ona w końcu zobaczyła prawdziwe oblicze rzeczywistości. Jej życie w ciągu czterech lat się przepoczwarzyło, a ona stałą się zupełnie inną osobą.

Mocna i na pewno Warto przeczytać. Tajemnicza, pełna zwrotów akcji. Realistyczna. Utwierdza w przekonaniu, że życie nie jest do końca ani czarne ani białe.

Da się przeczytać, ale szału nie ma. W sumie to taka książka o niczym. Nic z niej nie wyniosłam. Szybko przeczytałam i szybko zapomnę.

Bardzo byłam ostatnio zmartwiona kondycją polskiej literatury, której zaczęłam się przyglądać uważniej - poza Panem Wiesławem Myśliwskim, i kilkoma innymi, wspaniałymi wyjątkami, nie przeczytałam prawie nic godnego uwagi. A to mierna fabuła (względnie jej brak),a to bezpłciowe postacie, a to warsztat, który pozostawiał wiele do życzenia.
Bardzo mnie cieszy, że sięgnęłam przypadkiem po książkę Pani Marii. Przeczytałam jednym tchem, oryginalna tematyka, odrobinę dziwna narracja, co wcale mi to nie przeszkadzało. I przytłaczająco dużo prawdy o relacjach międzyludzkich.
Wzruszyłam się losami Darii i pozostałych bohaterów, ich walką o to, by pozostać człowiekiem w każdej sytuacji.
Na pewno przeczytam inne pozycje Pani Nurowskiej.

Bardzo mnie cieszy, że sięgnęłam...

okładka zapowiadała najodważniejszą książkę Marii Nurowskiej. Zaczęłam więc czytać ją pełna nadziei na wstrząsająca historię. No cóż...
Przeszłość przeplata się tutaj z teraźniejszością w strumieniu świadomości (co dla niektórych może być wadą). Z fragmentów układanki wyłania się powoli obraz Darii oraz jej małżeństwa.
Nie wiem, czy spodziewałam się zbyt dużo po tej powieści czy mam przesyt Nurowską, ale ta książka nie wzbudziła we mnie żadnych większych emocji, nie odkryła niczego nowego, nie zmusiła do rozmyślań. Fakt, dobrze się ją czyta, ciężko się oderwać, ale ja oczekuję od książki czegoś więcej. Historia może i ciekawa, ale jak dla mnie opisana dość płytko, zbyt delikatnie. Poza tym odniosłam wrażenie, że Daria bardzo przypomina inną główną bohaterkę z powieści Nurowskiej.

Nie wiem, czy spodziewałam się zbyt dużo po tej...

Kiepska i nudna

Kiepska i nudna

Temat książki znany i oklepany a w dodatku trochę ciężka w odbiorze . Trochę się męczyłem ale dałem radę.

Video

Video