Przebiśniegi

9788324721900
Jan Kraśko
przebiśniegi miller Rosja
Inne

Książka średnia, chwilami wciąga klimatem i angażuje, ale też nieco nuży; czeka się na coś, co nie następuje... Rosja widziana oczami człowieka zachodu - ciekawe spojrzenie, można się uśmiać i przerazić jednocześnie.

Bardzo mi się spodobała forma książki. List / spowiedź do narzeczonej.
Mimo że jest to powieść ma sie wrażenie, że gość opisuje Moskiewską "przygodę" w którą wdepnął naprawdę.
Od samego początku wiadomo, że coś jest na rzeczy i wiadomo też, że obie bohaterki mają swoje za uszami. A mimo tych oczywistych informacji, książke się świetnie czyta i czeka na wyjaśnienie całej sprawy.

Bardzo mi się spodobała forma książki. List / spowiedź do narzeczonej.

Nuda, nuda, nuda. I tyle jestem w stanie napisać.

Nuda, nuda, nuda. I tyle jestem w stanie napisać.

super! realia moskiewskie oddane swietnie, bezdusznosc i wladza pieniadza kapitalnie opisane. a najbardziej wkurza fakt, ze chce sie inaczej pokierowac ruchami glownego bohatera a on brnie.. i brnie..

Znów przerażająca Rosja - czasami zastanawiam się, czy nie jestem masochistką. Wiem, czego się mogę spodziewać, a mimo to brnę dalej. I chociaż dobrnęłam do końca, to jednak jestem rozczarowana. Zapowiedź na okładce natychmiast i jednoznacznie przekreśliła moje domysły - nie, to nie będzie książka o kwiatkach zwiastujących wiosnę, wprost przeciwnie. W Rosji przebiśniegi to "zwłoki pochowane lub ukryte zimą, wynurzające się spod śniegu w czasie roztopów". To jedno zdanie sprawiło, że zaciekawiona kupiłam powieść. Zaczęłam czytać i, niestety, o przebiśniegach niewiele, szybko okazało się, że one wcale nie są takie istotne, właściwie fabuła mogłaby się bez nich obejść.
Tytuł raczej mylący. Może bardziej adekwatny byłby "Zapiski Anglika z pobytu w Moskwie".

Świetnie napisana wciągająca książka. Choć spodziewałam się szybszej akcji zaskoczyło mnie zakończenie . Łatwa lekka i zaskakująca

Zajebista w opisach współczesnej Rosji, męcząca i nużąca, dołująca w wymowie i mam po niej moralnego kaca.Zdecydowanie nie polecam miłośnikom thrillerów, bo ani ani a ponadto główny bohater to stereotypowy gość z zachodu, który nic nie rozumie ze słowiańskiej duszy.Tacy naiwniacy powinni wyginąć.

"Przebiśniegi" to książka, która wprawiła mnie w lekkie zakłopotanie. Zupełnie czego innego się spodziewałam, zwłaszcza, że na okładce stoi jak byk "obezwładniający, wyrafinowany thriller" a otrzymałam lekką opowieść o życiu w Moskwie po pierestrojce widzianą oczami pewnego prawnika.

Nicholas przyjechał do Rosji dwa lata wcześniej. Pracuje jako prawnik doradzający bankom w sprawach udzielania kredytów dla firm. Jego życie składa się, oprócz pracy, z wiecznego balowania i poznawania uroków życia w kraju, który zachłystuje się dostępem do zachodnich produktów i zachodniego stylu życia. Rosja ukazana przez Nicholasa to kraj, w którym nigdy nie chciałabym się znaleźć. Wszędzie korupcja, rozpusta, życie na pokaz, zausznictwo i nepotyzm. W każdym urzędzie, w każdej sprawie trzeba dać w łapę, inaczej nic nie załatwisz, nic się nie dowiesz. Największym szacunkiem cieszą się najwięksi krętacze, a gangsterzy budzący postrach swoją brutalnością są uważani za szychy. Tam lepiej nic nie widzieć i nic nie słyszeć. Im mniej wiesz tym dłużej żyjesz.
Główny bohater to zwykły facet, który zatracił się w moskiewskim klimacie a idąc za głosem serca dał się wkręcić w nielichą kabałę.
Nie bardzo polubiłam głównego bohatera, który jawi mi się jako kompletny naiwniak. Pomimo tego, że wiele razy miał szansę przejrzeć na oczy, on uparcie nie dopuszczał do siebie prawdy. Zagubił siebie i swoje sumienie. Nie będę opisywała intrygi, bo nie jest zbyt zawiła a jej koniec przewidziałam na samym początku.

Książka formą przypomina reportaż i jest spowiedzią Nicholasa przed przyszłą żoną. Jako kryminał zupełnie się nie sprawdziła, jednak jako krótki przewodnik po Moskwie jak najbardziej. Jeśli ciekawi kogoś życie codzienne w Rosji to zapraszam do lektury.

Po przeczytaniu tej ksiazki wiem ze napewno nie chcialabym zwiedzic Rosji.Jest tam nie tylko zimno ale i panuje rezim ktory calkowicie mi nie odpowiada.

Chyba po recenzjach spodziewałam się czegoś innego, czegoś więcej, nie wiem, mam bardzo mieszane uczucia.
Uwielbiam książki o Rosji i to, że historia prawnika była przedstawiona na tle skorumpowanej Rosji mi się podobało, natomiast bohater książki strasznie naiwny, aż niewiarygodnie naiwny. Cały wątek na początku dość się ciągnął, a w momencie gdy przyspieszył zrobił się strasznie przewidywalny. Ta książka to dla mnie taki, dość nudy i przewidywalny reportaż.

• Przeczytane w 2012
  • Booker