Dziecko niczyje

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/546

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/546

Tetiisheri | 2012-01-11
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Michael Seed, 53 letni franciszkanin w „Dziecku niczyim” spisuje historię swojego dzieciństwa, jak się okazuje już od pierwszych kart powieści są to wspomnienia o przygnębiającym, straszliwym koszmarze, jaki towarzyszył mu przez pewną część życia.

Joe i Lillian Seed adoptują chłopca, kiedy miał 17 miesięcy. Osiedlają się w bardzo biednej
dzielnicy Manchesteru, a w ich domu zawsze unosi się zapach wilgoci, brudu i stęchlizny. Joe, agresywny i wybuchowy mąż początkowo swoje emocje rozładowuje na Lillian. Bije ją aż do utraty przytomności, maltretuje i napawa coraz większym lękiem. Kobieta nie potrafi już funkcjonować bez leków uspokajających. Popada w głęboką depresję. Joe przemoc zaczyna też stosować wobec syna, czteroletniego wówczas Michaela. Nienawiść ojca do syna jest potęguje agresję i bez żadnych zahamowań pozwala na dopuszczanie się wszelkich okrucieństw cielesnych.

"…. dla taty byłem nicponiem, złym chłopcem, bezużytecznym bachorem, kulą u nogi, dzieckiem...

ula | 2015-05-21
Przeczytana: 18 maja 2015

Autorem książki jest franciszkanin, ojciec Michael Seed, który opisał w niej swoje młodociane życie. Z okresu dzieciństwa nie miał niestety żadnych miłych wspomnień. Pamiętał tylko przemoc fizyczną i psychiczną. Ojciec nie szczędził jemu i jego matce batów. Michael więc ukrywał przed całym światem to, co działo się w domu. Zapytany w szkole o siniaki zawsze odpowiadał, że jest nieudacznikiem i że się gdzieś potknął, przewrócił. Niestety jego ojciec nie był jedynym, który znęcał się nad pięcioletnim chłopcem.Podobnie czynili: jego babcia, dziadek i koledzy w szkole.
Cała ta historia jest wprost makabryczna i niełatwo jest czytać o takim traktowaniu małego człowieka, który nie ma dokąd uciec, ale jest również dowodem na to, że los bywa przewrotny i Michael wyrósł jednak na oczytanego, mądrego człowieka, który wie dokąd zmierza.
Opisując własne życie przerwał milczenie "dla innych , żeby przestali się bać ".

Piotr | 2011-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2011

„Niezwykłe koleje losu maltretowanego dziecka, które po latach wyrosło na sławnego spowiednika. Ta historia wydaje się wręcz nieprawdziwa”. /The Daily Telegraph/ W 2007 roku ojciec Michael Seed podjął niełatwą i kontrowersyjną decyzję opublikowania swoich tragicznych wspomnień z dzieciństwa. Czytając tę wstrząsającą historię, nie sposób nie zadać sobie pytania, jak w ogóle po czymś takim można „wyjść na ludzi” i jeszcze wzrastać w wierze? U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe (Mt 19,26). Książka o. Michaela Seeda jest jedną z pierwszych, która w tak szczery i bezpośredni sposób przerywa wstydliwe milczenie ludzi Kościoła w sprawach coraz częstszych w naszych czasach nadużyć seksualnych wobec dzieci. Jest w niej jednak coś więcej niż tylko koszmarne wspomnienia – jest nadzieja na uleczenie z Bożą pomocą nawet najbardziej zaropiałych ran duszy.

Jestem świeżo po lekturze ksiażki o tytule "Dziecko niczyje" i ciągle towarzyszą mi emocje z tej książki.A są to...

magda | 2012-02-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Michael Seed, a właściwie Steven Wayne Godwin - franciszkanin, pełniący posługę w Katedrze Westminsterskiej jako sekretarz do spraw ekumenizmu, duszpasterz celebrytów, przyjaciel koronowanych głów. The Times nadał mu tytuł „księdza stulecia”. Ci, którzy go znają mówią, że jest człowiekiem wyjątkowym - życzliwym, mądrym i ciepłym, na którego zawsze można liczyć. Do niedawna jednak, nawet oni nie znali tragicznej historii jego dzieciństwa.

Michael mieszkał razem z rodzicami w największych slumsach Manchesteru, w dzielnicy przeznaczonej do rozbiórki. Trudno mu odszukać w pamięci jakiekolwiek szczęśliwe chwile ze swojego dzieciństwa. Pamięta, że chciał uciec - nie od nędznego życia, ale od piekła, które zgotował mu własny ojciec - człowiek, który przez wiele lat bił do nieprzytomności i zadręczał psychicznie własną żoną i dziecko. Nieustanne awantury i przemoc stanowiły w domu Seedów nieodłączny element codzienności. Michael nie mógł liczyć na niczyją pomoc. Jego matka pogrążona w...

Koraline | 2012-02-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 02 lutego 2012

Największym złem na świecie jest wyrządzanie krzywdy dziecku. Człowiekowi, który nie ma w sobie tyle siły, odwagi i bystrości aby się obronić. Co w głowie ma osoba dorosła, chcąca wyrzucić swój żal do świata w sposób okrutny, sprawiający ból istocie całkowicie bezbronnej? Czy ktoś taki ma w sobie odrobinę człowieczeństwa?

"Oto życie o wiele bardziej zdumiewające niż losy bohaterów bestsellerowych powieści" - słowa Jeffrey Archer widnieją na okładce i zachęcają do przeczytania tej pozycji. Zatem nie ma się nad czym zastanawiać. Czas przejść do książki.

"Jako chłopiec nie rozumiałem, kiedy inne dzieci mówiły, że mają senne koszmary. Ja tylko podczas snu czułem się bezpiecznie. Dla mnie koszmary zaczynały się w chwili przebudzenia."

Michael Seed stworzył tę książkę na podstawie wspomnień z dzieciństwa. Każdy dzień był wypełniony strachem. Powroty ojca z pracy oznaczały jedno - ból. Uderzenia dłonią w twarz, lądująca na łydkach pałka strażnika więziennego, przypalanie skóry. Samo...

Sosenka | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

"Dziecko niczyje" to książka autobiograficzna, dramatyczna i wzruszająca, ale chyba przede wszystkim wstrząsająca. Trudno uwierzyć, że to co opisuje autor wydarzyło się naprawdę, a jednak tak było, czego dowodem jest jeden człowiek.
Twórcą tego niezwykle przejmującego dziennika jest Ojciec Michael Seed. To słynny i niezwykle ceniony w Wielkiej Brytanii franciszkanin, który "specjalizuje się" w celebrytach. Wiele znanych gwiazd uważa go za wzór katolicyzmu, jest spowiednikiem między innymi Tony'ego Blaira. Jego optymizm i niezwykła charyzma wprost zadziwiają. Biorąc pod uwagę jego dzieciństwo, to jak świetnie radzi sobie w dorosłym życiu będąc szczęśliwym, spokojnym i spełnionym człowiekiem, wręcz zdumiewa wszystkich znających jego przeszłość. Uzyskał trzy dyplomy i świetnie odnajduje się w polityce. Papież Jan Paweł II przyznał mu najwyższe watykańskie odznaczenie. To wzór do naśladowania dla wielu osób takich jak on, którym wydaje się, że nic dobrego ich już nie czeka....

aleksnadra | 2012-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Ojciec Michael Seed a właściwie Steven Wayne Godwin jest człowiekiem, którego zna dziś cała Wielka Brytania. 53 letni franciszkanin jest jednym z najsłynniejszych postaci Kościoła katolickiego na Wyspach. Jest przyjacielem i duszpasterzem koronowanych głów, celebrytów. Cieszy się szacunkiem parlamentarzystów, jest spowiednikiem Tony'ego Blaira.
Słowami swoich przyjaciół: Martiny Cole- powieściopisarki, Sir Jeffrey'a Archera- pisarza i Ann Widdecombe- parlamentarzystki, Michael Seed "nigdy nie zawodzi jako przyjaciel, potrafi słuchać, jest wspaniałym księdzem i duszą towarzystwa, ma cudowne poczucie humoru. To człowiek wyjątkowy i nietuzinkowy, życzliwy, ciepły i mądry. Jest gorliwym zakonnikiem, wrażliwy, dobry". Jednak nawet oni nie znali całej historii jego dzieciństwa, tego co przeżył i doświadczył.

Michaela wychowywał Joe i Lillian Seed. Adoptowali oni chłopca kiedy ten skończył 17 miesięcy
( sam zainteresowany dowiedział się o tym kiedy skończył lat 17). Mieszkali oni w...

Juliab3 | 2011-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2011

„Dziecko niczyje” jest prawdziwą historią ojca Michaela Seed’a, którego życie nie było usłane różami. Od wczesnych lat był bity przez ojca, poniżany, dręczony psychicznie, a nawet molestowany. Niestety nie mógł znaleźć oparcia w matce, również dręczonej przez pana domu, zmuszanej do uprawiania seksu i bitej do nieprzytomności, jednak ona wkrótce uciekła od domowej tyranii - popełniła samobójstwo, dając za wygraną i zostawiając swego syna na pastwę losu z alkoholikiem. Młody Michael doznawał krzywdy zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci, które nieraz zraniły go mocniej ostrymi słowami, przezwiskami, aniżeli kopniaki otrzymywane przez ojca.

„Dziecko niczyje” z pewnością nie jest lekturą łatwą, głównie ze względu na poruszany temat. Opisany los małego dziecka szokuje i przeraża, wczepia się w pamięć i nie pozwala tak szybko wylecieć z głowy. Mimo tak ciężkiej tematyki, książkę dosłownie pochłonęłam, a wszystko jest zasługą języka autora, który wciąga od pierwszej strony. Przez...

Triceratops | 2011-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Jest to ciężka książka, a na dodatek cały czas przypomina się czytelnikowi, że historia ta jest prawdziwa. Doświadczenia potwornego dzieciństwa są opisane bardzo dokładnie i bez żadnych upiększeń. Przeczytanie tej biografii przypomniało mi jak wspaniałe mam życie!

Kasia Kulik | 2015-05-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2015

Nie zawsze nasze życie układa się tak, jak sobie tego życzymy. Nie każdego dzieciństwo jest sielskie, beztroskie, szczęśliwe. Nie każdy z nas ma wielu godnych zaufania przyjaciół, wspaniałych rodziców, którzy nie dość, że nas wspierają i opiekują się nami, to jeszcze przekazują nam swoje talenty i pasje. Nie wszyscy ojcowie grają ze swoim synem w piłkę, rozmawiają o ich pierwszych miłościach, czy o tym, jak radzić sobie z wrogami. Matki nie zawsze są przewrażliwione, nie całują swoich dzieci cały czas, nie gotują rozpieszczających podniebienie obiadów. Babcie nie muszą być okrągłe, z wiecznie nieschodzącym uśmiechem na twarzy, nie muszą karmić słodyczami i upychać kieszeni drobniakami. Dom nie musi być duży, wygodny, pięknie urządzony.
Nie musi. Nie musi, ale każdy z nas wie, że zasługuje chociaż na odrobinę godności i szacunku. My – czyli ludzie, którym powodzi się lepiej lub gorzej w zależności od czasu i sytuacji, ludzie, którzy mają masę problemów, ale jakoś z nich wychodzą –...