Letnia Akademia Uczuć: Pięć najważniejszych słów

Cykl: Letnia Akademia Uczuć (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
miłość, młodzież, przyjaźń
Paulina

W Annie i wodorostach, pierwszej części Letniej akademii uczuć, grupa licealistów wyjeżdża na obóz wędrowny do Bułgarii. Małgorzata, Bogdan, Agnieszka, Marcin, bliźniacy, Kaśka... to tylko część bohaterów powieści, pełnej przygód, humoru i wakacyjnego luzu. Mają odmienne charaktery, zainteresowania i problemy, ale wszyscy chcą tego lata przeżyć przygodę nad ciepłym morzem. Powieść Pięć...

Powieść Pięć najważniejszych słów to druga część wydanej w 2000 roku Letniej akademii uczuć. Akcja pierwszej części pt. Anna i wodorosty dzieje się nad Morzem Czarnym, gdzie grupa licealistów przez kilkanaście słonecznych dni poznaje uroki lata w Bułgarii oraz przeżywa ciekawe przygody i perypetie uczuciowe. Letnia akademia uczuć 2 zaczyna się parę dni po powrocie z obozu, w skąpanej w deszczu Warszawie, w chwili, gdy bohaterowie wypełnieni są jeszcze wspomnieniami wakacyjnej wyprawy i z trudem przystosowują się do chmur, zimna, a przede wszystkim do innego, nudniejszego życia pod kontrolą rodziców. Ale czy na pewno to lato nie ma im już nic do zaoferowania? I co z uczuciami, które zrodziły się w Bułgarii? Czy Bogdan odnajdzie Annę? Czy związek Agi i Marcina przetrwa? Jakie tajemnice skrywa Wiesio? Czym zaskoczą Sara i Alan...? Znani i nowi bohaterowie, niespodziewane wydarzenia i nowe uczucia. Doskonała książka na każdą porę roku.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: www.empik.com

Dorota | 2014-03-05

Sytuacje bohaterów niekiedy z życia wzięte. Nie mam pojęcia co działo się w poprzedniej części, bo jej nie czytałam. Jednak książka jest przyjemna na długie wieczory. Można wczuć się w każdą postać i razem z nią przeżywać chwile opisane w poszczególnych rozdziałach.

dzosefinn | 2010-06-28
Przeczytana: 2009 rok

Tak jak pierwsza część "Pięć najważniejszych słów", jest książką, o której trudno zapomnieć. Poruszone są w niej problemy związane z dorastaniem, a co się z tym wiąże - hormony, które targają ciałami głównych bohaterów. Każdy młody człowiek znajdzie w niej bohatera, który będzie posiadał podobne, jak nie takie same cechy, co on sam. Ja najbardziej mogę się utożsamić z Zuzą i z Małgorzatą. Jakby połączyć cechy obu dziewcząt można by zobaczyć mój obraz.
Drugą część również czytałam we wakacje, ale rok później. I muszę przyznać, ze tak samo mnie pochłonęła jak "Anna i wodorosty". Trudno je porównać, obie są napisane z pomysłem i poruszają wiele problemów związanych z okresem dojrzewania. Polecam gorąco do przeczytania obu tomów.

Jednak w tej części bardzo zabrakło mi dalszych losów Tymka i Zuzki.

Ervisha | 2010-10-28

Ksiązka równie nudna i słaba jak poprzednia część. A może jest i gorsza ?

julka | 2015-04-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Druga część bezsprzecznie ma lepsze zakończenie,takie,że łzy płyną samowolnie.Wakacje trwają dalej,więc życie też.Asia jest z Marcinem,Jagoda ma pracę,a potem znajdzie sobie cichego wielbiciela(nie powiem kim on będzie),Margot spotyka kolejnego chłopaka,który bardzo się nią interesuje,dokładnie to znajdzie sobie dwoje nowych przyjaciół,bo Bogdan po powrocie wciąż zadaje sobie pytanie, czemu Anna się z nim nie pożegnała,a bliźniak zakochuje się w Kaśce,a drugi...sami zobaczycie.Wszystko trochę jest za normalne,tak jak w życiu,ale Bogdan dostaje wiadomość......Anna umarła na stole operacyjnym,napisała do niego uroczy list na wszelki wypadek,nie chciała się z nim żegnać,bo go kochała i wierzyła,że po operacji wszystko będzie w porządku,uda się i będzie mogła do niego przyjechać, i być z nim na zawsze,jak ładnie to brzmi,ale......Jeśli czyta ten list to znaczy,że operacja się nie udała,a ona tak czy tak bardzo go kocha........................Czytałam to w nocy i musiałam naprawdę...

Wiola-M | 2010-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2010

Podobała mi się ta książka, mimo że nie czytałam części pierwszej. Taka "lekka", przyjemna, w sam raz na zły humor czy brak pogody za oknem. O życiu młodych ludzi, o tym, jak idą jedną drogą, a jednocześnie krążą obok siebie, o nieśmiałości i nieumiejętności znalezienia w sobie pozytywów (Jagoda; to tak jakby trochę o mnie).Szkoda mi było trochę tego Bogdana i jednego z bliźniaków (nie Freda, ale zapomniałam teraz imienia), i jeszcze trochę Agi, ale to już tak spojrzenie z politowaniem, bo pakowała się w związek z Marcinem, a już na pierwszy rzut oka po imprezie, alkoholu i chyba narkotykach ja bym już go oceniła..

Ogólnie miło mi się czytało, podczas deszczowego dnia ;)

Alicja | 2012-04-23
Przeczytana: 2011 rok

Na książce niestety się trochę zawiodłam. Oczekiwałam czegoś naprawdę rewelacyjnego po wcześniejszej części, bo autorka miała szerokie pole do popisu. Ciekawymi, nowymi postaciami są Sara i Alan- kuzyni Basi. Brakowało mi jednak Tymka i Zuzy, o których inni też wspominają, nie wiem czemu zostali tak pominięci... Jednak rozwinięcie znajomości Wieśka i Jagody było dla mnie jednym z ciekawiej przemyślanych wątków i za to gratulacje.
Nie jest to ambitna książka- jeśli takiej oczekujesz. Natomiast jeśli chcesz tylko spędzić kilka przyjemnych chwil, wspominając podobne historie z Twojego życia- myślę, że nie będziesz miał nic przeciwko niej.

Ania_Leana | 2014-12-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo podobała mi się ta książka.Kupiłam ją w Leclerc'u, za 5 zł. Szukałam kryminału, a trafiłam na tak cudowną książkę. Zmusiła mnie ona do długich rozmyślań. Nie mogłam przestać myśleć o historiach bohaterów przez ok.tydzień.

Rosalia | 2013-10-08

Po wzruszającej "Annie i wodorostach" oczekiwałam czegoś równie dobrego w następnej części, która stanowi jednocześnie pożegnanie z bohaterami "Letniej Akademii Uczuć", gdyż w książce tej kończy się już lato. Niestety, muszę to powiedzieć głośno: zawiodłam się pod wieloma względami, gdyż "Pięci najważniejszym słowom" zdecydowanie brakuje klimatu poprzedniej książki.

Bohaterowie wrócili z zagranicznych wakacji, jednak ich relacje przetrwały, a przynajmniej na to wygląda. Naiwne pierwsze zakochanie Freda i Kaśki przeżywa wzloty i upadki za sprawą Baśki, która podobnie jak Albert wydaje się być podejrzanie nieswoja. Bogdan wciąż cierpi (bardziej tragicznie, niż jakikolwiek inny człowiek, tym samym nieraz ocierając się o kicz) z powodu Anny, zaś Margot nadal jest najbardziej znienawidzoną przeze mnie postacią. Wiesiek musi zmagać się z Kaśką, która wciąż pamięta, co widziała na obozie. Marcin i Agnieszka stawiają pierwsze kroki w związku, który szybko przestaje być idealny... Niektóre...

Bea | 2013-08-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Powieść Pięć najważniejszych słów to druga część wydanej w 2000 roku Letniej akademii uczuć. Akcja pierwszej części pt. Anna i wodorosty dzieje się nad Morzem Czarnym, gdzie grupa licealistów przez kilkanaście słonecznych dni poznaje uroki lata w Bułgarii oraz przeżywa ciekawe przygody i perypetie uczuciowe. Letnia akademia uczuć 2 zaczyna się parę dni po powrocie z obozu, w skąpanej w deszczu Warszawie, w chwili, gdy bohaterowie wypełnieni są jeszcze wspomnieniami wakacyjnej wyprawy i z trudem przystosowują się do chmur, zimna, a przede wszystkim do innego, nudniejszego życia pod kontrolą rodziców. Ale czy na pewno to lato nie ma im już nic do zaoferowania? I co z uczuciami, które zrodziły się w Bułgarii? Czy Bogdan odnajdzie Annę?Nie...Anna umrze, o czy powiadomi ich jej ojciec.... Czy związek Agi i Marcina przetrwa?tak, oporna ale prztrrwał.... Jakie tajemnice skrywa Wiesio? No w końcu zostal z Jagodą... Czym zaskoczą Sara i Alan...? oj, nieznośn kuzyni...Znani i nowi...

Inka | 2011-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Zakończenie książki jest niespodziewane i strasznie smutne... Przynajmniej w przypadku Bogdana, Margot i trochę też Emila... Ta Sara i Alan to okropne dzieciaki, ale że Tymek się zmienił? Kurczę, tego się nie spodziewałam. W ogóle w książce za dużo Emila, Sary i Alana, za mało Kaśki, Wieśka, Zuzy