Nie odchodź, Julio

Telbit
2011-09-28
2011-09-28
julia miłość choroba

Lubię, ale autorka powinna bardziej zgłębić temat leczenia nerkozastępczego zanim podejmie tak poważny temat.

"Nie odchodź Julio" Ewy Barańskiej to historia Julii, w której życiu nagle pojawia się nieuleczalna choroba. Jak zwyczajna nastolatka poradzi sobie z takim ciosem? Zwłaszcza, gdy akurat w jej życiu pojawia się chłopak, który ją zauroczył?

Dla mnie ta powieść to absolutnie przeciętna książka, która ma w sobie jedną wartość - uświadamia o chorobie, o której nie mówi się na co dzień za dużo, a na którą choruje wielu ludzi. To była dla mnie smutna lekcja o tym jak ciężko doświadcza czasem ludzi los i z jak ogromnymi problemami przychodzi im się mierzyć.

Poza wątkiem choroby cała reszta była zwyczajnie... przeciętna. Zupełnie nie jestem w stanie zaleźć innego określenia dla tej książki. Język autorki był bardzo prosty, niemalże każdy wątek był poruszony bardzo pobieżnie, a emocji podczas czytania praktycznie nie było (gdyż zaledwie podczas fragmentów o tym co muszą przechodzić ludzie chorzy na to samo co główna bohaterka powieści). I to właśnie ten brak emocji sprawił, że ta książka nie zostanie ze mną na długo, że zupełnie mnie nie poruszyła. Czytam po to by być w ciągłych emocjach, a gdy tego nie ma to umyka mi sens lektury. Cała reszta powieści to zwyczajne życiowe perypetie, które nigdy szczególnie mnie nie fascynowały. Osobiście nie przepadam za tą powieścią.

O trudnej miłości w chorobie... warto!

O trudnej miłości w chorobie... warto!

Julia to urocza, inteligentna, ambitna nastolatka z pasją do nauki i o nietypowych zainteresowaniach , żyjąca jednak w cieniu pięknej siostry i grona jej znajomych - lokalnej śmietanki towarzyskiej. W jej życiu nieomal jednocześnie pojawia się miłość i nieuleczalna choroba. Mimo uciążliwości terapii, dziewczyna rozkwita, zdobywając serce Wiktora. czy wzajemne uczucie zwalczy ból, strach i zwątpienie? Czy wystarczy do pokonania choroby? czy każdy z nas może pomóc losowi w dopisaniu happy endu?

Pierwsze orginalne przeczytanie - 17 styczeń 2015
Drugie przeczytanie w celu przypomnienia sobie tej romantycznej, a zaraz budującej mnie psychologicznie pierwszej części dwuczęściowej serii - 10.01.2019

Pierwsze orginalne przeczytanie - 17 styczeń 2015

Pierwszy Tom O dziewczynie , która zaczynała chorować na nerki ... warto przeczytać :)

Bardzo się zawiodłam. Jak można było tak spłycić temat? Dla mnie potencjał tej książki został zmarnowany. W dodatku moje rozczarowanie nasila fakt, że pokładałam w tej powieści duże nadzieje, ponieważ porusza interesujący mnie wątek (miłość i choroba).
Relacja głównych bohaterów została uproszczona i rozwinęła się w ekspresowym wręcz tempie (sytuacja, kiedy Wiktor po raz pierwszy proponuje Julii oddanie swojej nerki - po kilku/kilkunastu spotkaniach, kiedy nie byli nawet parą, a ich rozmowy ograniczały się do tematyki starożytnych książek rozłożyła mnie na łopatki - serio?) Wszyscy bohaterowie byli potraktowani po macoszemu, schematycznie (np. Ida - stereotypowa gwiazdka, bez żadnych rysów indywidualnych).
Historia naiwna, banalna, przewidywalna. Może gdybym miała naście lat podeszłabym mniej krytycznie do tego dzieła i spodobałoby mi się. Ja raczej nie polecam, chyba, że ktoś gustuje w bajkowych romansach.

miłość w cieniu choroby. książka opisująca postępy niewydolności nerek. bohaterkę poznajemy kiedy jeszcze nie zdaje sobie sprawy, z tego że jest śmiertelnie chora. po diagnozie przeżywamy z nią pobyty w szpitalu i dializy a na końcu kibicujemy żeby znalazł się dawca. jest też wątek romantyczny ku pokrzepieniu serc, żeby nie zapomnieć co w życiu jest najważniejsze i co nam daje siłę do walki z chorobą.

Napiszę krótko, książka dobra, ale aż tak bardzo mnie nie zaciekawiła dlatego daję ocenę 7/10.

Książka była naprawdę w porządku, fajna rozrywka ogólnie dziewczyna chorująca na nie wydolność nerek, która potrzebuje dawcy nerki i jej znalezienie jest bardzo trudne.