Szkoła dla snobów

Okładka książki Szkoła dla snobów Carrie Karasyov, Jill Kargman
Okładka książki Szkoła dla snobów
Carrie KarasyovJill Kargman Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jet Set
Nasza Księgarnia
2009-01-01
2009-01-01
Anna Nowak
Carrie Karasyov Jill Kargman literatura młodzieżowa

Okładka książki Wilki w modnych ciuszkach Carrie Karasyov, Jill Kargman
Wilki w modnyc... Carrie Karasyov, Ji...
Okładka książki Letni staż Carrie Karasyov, Jill Kargman
Letni staż Carrie Karasyov, Ji...
Okładka książki Słodko-gorzka szesnastka Carrie Karasyov, Jill Kargman
Słodko-gorzka ... Carrie Karasyov, Ji...

Hmmm, co mogłabym powiedzieć o tej książce? Nie jest to na pewno górnolotna książka, ale też nie tego oczekiwałam po tej pozycji. Chciałam po prostu pośmiać się i przeczytać coś zupełnie nieangażującego. Były pewne momenty, których zupełnie nie zrozumiałam. Ale to może wina mojej głupoty czy coś, a nie książki. Trudno powiedzieć. Nie podobał mi się też bardzo - choć to tylko moja opinia i tylko moje preferencje - ten motyw, w którym bohaterka waha się pomiędzy Antonym a Oliverem. Trochę mnie to denerwowało, ale to już kwestia moich własnych upodobań. Jednak nie chcę mówić tylko o minusach tej książki, bo przecież daję tej książce 6 gwiazdek, nie może być zła, prawda? I racja, nie jest. Bardzo lekko i szybko się ją czyta. I spodobało mi się jak zostały pokazane różnice w przyjaźni Lucy z poszczególnymi osobami - Sofią, Diamentami, Oliverem... (w końcu przez większość książki traktowali się bardziej jak przyjaciół, mimo, że się sobie podobali) Jest to też bardzo zabawna książka, chociaż może powinnam raczej powiedzieć ironiczna, bo te wszystkie sytuacje, które się tam dzieją są takie... nieprawdopodne...?, że po prostu całość wydała mi się ironiczna. A także, bo nie mogłabym o tym zapomnieć, odniesienia do tenisa. Dosłownie my love. To jest coś za co dałam tej książce tyle gwiazdek. Uwielbiam tenisa (chociaż nie gram profesjonalnie jak Luc),więc to był strzał w dziesiątkę i coś, co przyciągnęło mnie do tej książki. I myślę, że na tym skończę mój wywód, ponieważ powiedziałam już chyba wszystko na czym mi zależało. Także, do kolejnej opini ~ Evanlyn

Książka jest lekka i przyjemna, którą szybko się czyta i jest miła w odbiorze. Sama przeczytałam ją prawie w jeden dzień, bo jest wciągająca, fajnie napisana i ciekawiło mnie co jak się potoczą losy głównej bohaterki. Dobrze się ją czyta, nie jest nudna, wręcz interesująca i o sympatycznym klimacie. Ogólnie bardzo fajna i musze przyznać, że książka zrobiła na mnie dobre wrażenie. No i nie wiem jak wy, ale ja od podejrzewałam kto jest Przyjaciółką ;-)

Ta książka jest niemal identyczna jak poprzednia tych autorek, "Letni staż".
Tutaj również pojawia się utalentowana dziewczyna, która zostaje rzucona w świat bogaczy i snobów. Na swojej drodze spotyka trzy wredne dziewczyny, które utrudniają jej życie. Poznaje idealnego chłopaka, który oczywiście jest zajęty, a główna bohaterka nie ma u niego szans. Następnie pojawia się nowy kandydat.
Ponownie, historia jest bardzo przewidywalna. Już po pierwszych rozdziałach można się domyślić, jak ta opowieść się zakończy.

Ta książka jest niemal identyczna jak poprzednia tych autorek, "Letni staż".

1944

Na poprawę humoru i odstresowanie - jak znalazł! :)

Na poprawę humoru i odstresowanie - jak znalazł! :)

Recenzja z bloga: http://niczymszeherezada.blogspot.com/

Opis wydał mi się tak życiowy, że po prostu musiałam się przekonać czy oddaje to, co zawarte jest w książce. I muszę przyznać, że tutaj się nie zawiodłam. Książka opowiada historię Lucy- świetnej tenisistki oraz ambitnej uczennicy. W jej rodzinie się nie przelewa, więc stara się uzyskać stypendium w Akademii, która ma jej zapewnić dostęp do wymarzonej uczelni i otworzyć drzwi do kariery. Jak to zwykle bywa: jest nowa w szkole, próbuje się odnaleźć w towarzystwie, znajduje sobie przyjaciółkę, najpopularniejsze dziewczyny w szkole pałają do niej nienawiścią i (uwaga, uwaga!) zakochuje się w księciu (bo jakżeby inaczej). Schematyczne jak diabli, ale... o dziwo, przyjemnie się to czyta. A to za zasługą przystępnego, prostego języka, jakim książka jest napisana.

Autorki próbowały wpleść w fabułę wątek tajemnicy, podkreślam, że "próbowały". Nie do końca się to udało, ponieważ każdy przeciętny czytelnik, który już trochę książek ma za sobą, może spokojnie przewidzieć w jakim kierunku akcja się potoczy. Czy to denerwujące? Niekoniecznie, zależy z jakim nastawieniem podejdziemy do lektury. Osobiście oczekiwania miałam niewielkie, raczej chciałam poczytać coś relaksującego, co odciągnęłoby moje myśli od żaru, który lał się z nieba. I właśnie coś takiego otrzymałam. Po opisie można się zorientować, że raczej nie jest to zbyt odkrywcza książka. Ostrzegam zwolenników ambitniejszych pozycji, raczej nie polecam, chyba, że potraktujecie ją jako "odmóżdżacz".

Bohaterowie są przeciętni, ani bezbarwni, ani specjalnie fascynujący. Można powiedzieć: zwyczajni nastolatkowie. Pomijając fakt, że większość z nich to bogate, sławne, dobrze urodzone i często rozpieszczone dzieciaki. O czym nie da się zapomnieć, ponieważ autorki dosyć szczodrze obsypują nas nazwami znanych projektantów, koneksjami rodzinnymi uczniów Akademii i tym podobnymi szczegółami. Nie przeszkadza to, a nadaje historii odpowiednią oprawę i klimat. Gdybym miała podsumować jakoś ładnie fabułę, powiedziałabym, że jest to rzecz o przetrwaniu oraz aklimatyzacji w obcym środowisku. Brzmi trochę survivalowo, ale kto z nas po trafieniu do nowej szkoły, nie czuł się obco?

Jeszcze tak na osłodę dopowiem, że wątek miłosny, choć przewidywalny jest całkiem przyjemny. Nie do końca realistyczny, ale to już sami ocenicie, jeśli przeczytacie książkę ;) Miło było obserwować jak to uczucie się rozwija, jakie napotyka przeszkody i do jakiego finału dąży.

Podsumowując, jest to niezła, choć schematyczna lektura. Można przy niej spędzić całkiem miło kilka godzin. Świetnie obrazuje proces aklimatyzacji w nowym otoczeniu, choć oczywiście jest on mocno podkoloryzowany- inaczej nie powstałaby książka.
Kłopoty, w które pakuje się Lucy oraz wartości, które sobą reprezentuje wychodząc z nich, sprawiają, że czytamy z prawdziwym zainteresowaniem, i to od deski do deski, nie tylko momentami.
Moim zdaniem 6/10 to sprawiedliwa ocena w tym przypadku.

Recenzja z bloga: http://niczymszeherezada.blogspot.com/

Historia opowiada o Lucy dziewczynie, która dostaje się do szwajcarskiego internatu dzięki stypendium.
Poznaje w szkole bogate dziewczyny i chłopaków, gra na korcie w tenisa...chodzi na imprezy.
Książka fajna warto przeczytać!!!

Książka fajna warto przeczytać!!!

Polecam nastoletnim czytelnikom :)

Polecam nastoletnim czytelnikom :)

Trochę przeszkadzało mi,że w książce znajdowały się tzw literówki. Ogólnie polecam dla nastolatek.

Książka jest dość przewidywalna. Nawet dość naiwna, ale mimo wszystko dobrze się ją czyta. Jest napisana prostym językiem. Idealna dla nastolatek zaczynających swoją przygodę z książkami.

Lekka, przyjemnia, dla młodzieży. Przewidywalna fabuła, niemniej bardzo dobrze się ją czyta.

• Młodzieżowe
  • Literatura młodzieżowa
  • Obyczajowe
  • 2011

Dodaj cytat z książki Szkoła dla snobów