Tajemnica świętych relikwii

Tłumaczenie: Irena Doleżal-Nowicka
Cykl: Kroniki brata Cadfaela (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A morbit taste for bones
837150229X
średniowiecze, kryminał
dona

W dwunastowiecznym benedyktyńskim opactwie Shrewsbury wiedzie spokojne zycie brat Cadfael, weteran wojen krzyżowych, dobroduszny choć nieprzejednany tropiciel zbrodni i nieprawości. Opiekuje się powierzonym mu herbarium. Jednak jego specjalne uzdolnienia przyczyniają się do rozwiązania zagadki morderstwa, do którego dochodzi podczas sporu o relikwie.

allison | 2015-12-21
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2015
Przeczytana: 21 grudnia 2015

"Tajemnica świętych relikwii" otwiera wielotomowy cykl pt. "Kroniki brata Cadfaela".
Sięgnęłam po tę książkę zachęcona recenzjami znalezionymi w internecie. Skusiła mnie też tematyka łącząca cechy powieści historycznej i kryminalnej.

Moje pierwsze spotkanie z bohaterami powieści Ellisa Petersa okazało się satysfakcjonujące.
Autorka pisze lekko, finezyjnie i świetnie komponuje historyczne wątki z kryminalną intrygą, którą musi rozwiązać tytułowy bohater. Brat Badfael okazuje się zakonnikiem o ciekawej przeszłości, bardzo ludzkim i bliskim czytelnikowi XXI wieku.
To mnich inteligentny, wrażliwy, dociekliwy i pragmatyczny. Religia nie jest dla niego jedynie zbiorem suchych dogmatów, a człowiek to żywa istota z krwi i kości, pełna tajemnic, sprzeczności i słabości.
Brat Cadfael potrafi dostrzec piękno otaczającego świata, miłości i przyjaźni. Nie są mu obce ludzkie błędy, potrafi wybaczyć, doradzić, zrozumieć. Jednocześnie pozostaje wierny wyznawanym zasadom i słynie z...

Fidel-F2 | 2018-05-10

Bukoliczny kryminał gdzie rzeczywistość jest sielsko-anielska i umownie jedynie dwunastowieczna. W tak rozkosznych okolicznościach przyrody, raczej nietypowy mnich, brat Cadfael, dzięki wrodzonej wrażliwości, inteligencji i sprytowi, rozwiązuje detektywistyczne zagadki.

Tym razem ginie poważana lokalna osobistość walijskiego regionu, w którym grupa benedyktynów chce, dla swego klasztoru, pozyskać szczątki świętej Winifredy. Owa osobistość wyraźnie sprzeciwiała się tym planom a lokalsi liczyli się mocno z jego zdaniem. Pojawiają się podejrzenia, że zakonnicy są zamieszani w zabójstwo. No ale przecież świątobliwi mnisi to nie mordercy, chociaż miewają różne nieprzystojne wady i przywary. Trudno ich posądzać o zbrodnicze działania, zwłaszcza, że dla swych planów mieli poparcie miejscowych władz świeckich i kościelnych i lokalny sprzeciw był tak naprawdę niewielką przeszkodą, z pewnością nie wymagającą tak drastycznych środków. No i na dodatek ślady prowadzą gdzie indziej. Może ktoś...

atimere | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Zupełnie przyzwoity kryminał, może ciut wolno akcja się rozkręca, ale autora może usprawiedliwiać fakt, że jest to pierwszy tom serii. Nawet z takim mankamentem zupełnie przyjemnie się to czyta, a braciszek Cadfael wzbudza ogromną sympatię i chętnie sięgnę po kolejną pozycję z serii.

Konrad | 2017-01-28

Chwyciłem tę książkę przede wszystkim jako fan średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem Wysp Brytyjskich. Z nadzieją, że rozpocznę długą, przyjemną czytelniczą przygodę, bo to przecież pierwszy tom sporego cyklu. Odłożyłem z rozczarowany. Średniowiecza trochę tu jest, ale przypomina ono teatralną dekorację. Bohaterowie nie działają jak ludzie średniowiecza, przybyli tam z czasów bliższych współczesności. Zaś jako kryminał, angielski kanon ustanowiony przez Agathę Christie, nie bez zgrzytów, ale da się czytać. O ile nic innego nie ma pod ręką.

Abee | 2015-10-02
Przeczytana: 26 grudnia 1999

Brat zakonny - sam niepozbawiony tajemnic - rozwiązuje kryminalną zagadkę. Czasy, w których żyje, są burzliwe. Jego życie przed zakonem, także okazuje się być pełne wrażeń. Kontrast między tym, co teraz, a tym, co w przeszłości bardzo korzystnie wpływa na intrygę. Wielce smakowita lektura. A to dopiero początek...

Raf_use | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, Ellis Peters

Pisząc tą opinię biorę pod uwagę całą serie "Kronik" składającą się z 20 książek plus zbiór trzech opowiadań będących prequelem serii.
Dla mnie Kroniki są rewelacyjne! Świetnie oddane realia epoki. Akcja ma swoje miejsce w historii - wydarzenia dzieją się w Anglii i Walii w okresie sporu dynastycznego (XII w) między Królem Stefanem i cesarzową Maud (Matylda). Wątki kryminalne napisane w dobrym stylu. Akcja toczy się sprawnie, bohaterowie są ciekawi, nie ma dłużyzn. Główny bohater - brat Cadfael, doświadczony przez życie były rycerz - z benedyktyńską cierpliwością, a zarazem wielkim zrozumieniem natury ludzkiej i chrześcijańskim miłosierdziem, pomaga rozwiązywać tajemnice zbrodni. Autorka wykazała się świetną znajomością nie tylko epoki średniowiecza, ale także obyczajów panujących w klasztorze mnichów benedyktynów.
Uważam, że książka ta nie jest pustym czytadłem, która ma nas jedynie oderwać od rzeczywistości i potrzymać przez chwilę w napięciu. Napięcie oczywiście jest i to nie...

Merveille | 2017-10-22

To pierwsza moja przygodna z mnichem, wynudziłam się prze okrutnie przez 3/4 książki, ale jechałam pociągiem i nic innego nie wzięłam do czytania. Końcówka za to dynamiczna, ciekawa i zaskakująca. Sięgam po kolejną cześć.

Incognito | 2018-06-30
Na półkach: Kryminały, Przeczytane