Tajemnica świętych relikwii

Tłumaczenie: Irena Doleżal-Nowicka
Cykl: Kroniki brata Cadfaela (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A morbit taste for bones
837150229X
średniowiecze, kryminał
dona

W dwunastowiecznym benedyktyńskim opactwie Shrewsbury wiedzie spokojne zycie brat Cadfael, weteran wojen krzyżowych, dobroduszny choć nieprzejednany tropiciel zbrodni i nieprawości. Opiekuje się powierzonym mu herbarium. Jednak jego specjalne uzdolnienia przyczyniają się do rozwiązania zagadki morderstwa, do którego dochodzi podczas sporu o relikwie.

allison | 2015-12-21
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 21 grudnia 2015

"Tajemnica świętych relikwii" otwiera wielotomowy cykl pt. "Kroniki brata Cadfaela".
Sięgnęłam po tę książkę zachęcona recenzjami znalezionymi w internecie. Skusiła mnie też tematyka łącząca cechy powieści historycznej i kryminalnej.

Moje pierwsze spotkanie z bohaterami powieści Ellisa Petersa okazało się satysfakcjonujące.
Autorka pisze lekko, finezyjnie i świetnie komponuje historyczne wątki z kryminalną intrygą, którą musi rozwiązać tytułowy bohater. Brat Badfael okazuje się zakonnikiem o ciekawej przeszłości, bardzo ludzkim i bliskim czytelnikowi XXI wieku.
To mnich inteligentny, wrażliwy, dociekliwy i pragmatyczny. Religia nie jest dla niego jedynie zbiorem suchych dogmatów, a człowiek to żywa istota z krwi i kości, pełna tajemnic, sprzeczności i słabości.
Brat Cadfael potrafi dostrzec piękno otaczającego świata, miłości i przyjaźni. Nie są mu obce ludzkie błędy, potrafi wybaczyć, doradzić, zrozumieć. Jednocześnie pozostaje wierny wyznawanym zasadom i słynie z...

Konrad | 2017-01-28

Chwyciłem tę książkę przede wszystkim jako fan średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem Wysp Brytyjskich. Z nadzieją, że rozpocznę długą, przyjemną czytelniczą przygodę, bo to przecież pierwszy tom sporego cyklu. Odłożyłem z rozczarowany. Średniowiecza trochę tu jest, ale przypomina ono teatralną dekorację. Bohaterowie nie działają jak ludzie średniowiecza, przybyli tam z czasów bliższych współczesności. Zaś jako kryminał, angielski kanon ustanowiony przez Agathę Christie, nie bez zgrzytów, ale da się czytać. O ile nic innego nie ma pod ręką.

Abee | 2015-10-02
Przeczytana: 26 grudnia 1999

Brat zakonny - sam niepozbawiony tajemnic - rozwiązuje kryminalną zagadkę. Czasy, w których żyje, są burzliwe. Jego życie przed zakonem, także okazuje się być pełne wrażeń. Kontrast między tym, co teraz, a tym, co w przeszłości bardzo korzystnie wpływa na intrygę. Wielce smakowita lektura. A to dopiero początek...

Raf_use | 2017-02-06
Na półkach: Ellis Peters, Przeczytane

Pisząc tą opinię biorę pod uwagę całą serie "Kronik" składającą się z 20 książek plus zbiór trzech opowiadań będących prequelem serii.
Dla mnie Kroniki są rewelacyjne! Świetnie oddane realia epoki. Akcja ma swoje miejsce w historii - wydarzenia dzieją się w Anglii i Walii w okresie sporu dynastycznego (XII w) między Królem Stefanem i cesarzową Maud (Matylda). Wątki kryminalne napisane w dobrym stylu. Akcja toczy się sprawnie, bohaterowie są ciekawi, nie ma dłużyzn. Główny bohater - brat Cadfael, doświadczony przez życie były rycerz - z benedyktyńską cierpliwością, a zarazem wielkim zrozumieniem natury ludzkiej i chrześcijańskim miłosierdziem, pomaga rozwiązywać tajemnice zbrodni. Autorka wykazała się świetną znajomością nie tylko epoki średniowiecza, ale także obyczajów panujących w klasztorze mnichów benedyktynów.
Uważam, że książka ta nie jest pustym czytadłem, która ma nas jedynie oderwać od rzeczywistości i potrzymać przez chwilę w napięciu. Napięcie oczywiście jest i to nie...

kate627 | 2017-01-13
Przeczytana: 09 stycznia 2017